Zemniece: ja labi strādā un nenodzer tiesības, laukos var nopelnīt pat 1000 latu mēnesī
Ražas novākšanas laikā laukos labi darbinieki ir zelta vērtībā - gan Lietuvā, gan arī Latvijā.
Bizness un ekonomika

Zemniece: ja labi strādā un nenodzer tiesības, laukos var nopelnīt pat 1000 latu mēnesī

Jauns.lv

Ražas novākšanas laikā Lietuvas laukos labi darbinieki tiek turēti zelta vērtē - prasmīgam un godīgam speciālistam, kas nav nodzēris vadītāja tiesības, mēnesī iespējams nopelnīt pat 5000 litu (1000 latu), vēsta portāls "Delfi.lt".

Kā izdevumam stāstījusi kādas Panevēžas rajona mazpilsētas iedzīvotāja, tādu iespēju atvaļinājuma laikā jau otro gadu izmanto viņas vīrs, kas prot vadīt visu veidu lauksaimniecības tehniku. Savā pamatdarbā visu gadu strādājot par minimālo algu, darbā pie saimnieka viņš šā viena mēneša laikā nopelna vairāku mēnešu tiesu.

"Nav jau, kas strādā, trūkst godīgu cilvēku, kam var uzticēt tehniku. Ja nav, kas strādā, tad maksā labi. Ir dzērāji, kas vazājas apkārt, var jau būt, ka viņiem pat tiesības ir, bet strādāt vairs negrib - pastrādā tik ilgi, kamēr saņem naudu, un tad vairs nenāk. Un vispār laukos cilvēku palicis maz, aizbraukuši kur nu kurais - cits uz pilsētu, cits uz ārzemēm," sacījusi Nijole.

Pie saimnieka darbu dabūjis arī viņas dēls, inženieris, kas laukos nopelna 2700 litus "uz rokas". Tiesa, jau trīs nedēļas nākoties strādāt bez brīvdienām, taču alga ir gana laba, viņa atzinusi, paužot neizpratni, ka daudzi dēla vienaudži iespējas strādāt nomainījuši pret alkoholu. Kā uzskata Nijole, šādu attieksmi rada pabalstu sistēma, kurai, viņasprāt, būtu jābūt stingrākai.

To, ka labs kombainieris pieminēto algu laukos patiešām var nopelnīt, apliecinājis arī Lietuvas Zemkopības kameras priekšsēdētāja vietnieks Sigits Dimaitis. "Tas ir pavisam reāls skaitlis. 5000 litu sezonas laikā nav nekāda robeža. Jaunās paaudzes traktori un kombaini ir kā lidmašīnas, tiem nepieciešama augsta kvalifikācija un gaišs prāts, bet mūslaiku traktoros iemontēts dators, gaisa kondicionēšanas sistēma, audiotehnika - gādāts par vadītāja komfortu. Bet augsti kvalificētu mehanizatoru tiešām trūkst," viņš sacījis.

Pēc Dimaiša teiktā, šobrīd jau tiek spriests, ka darbiniekus vajadzēs ievest no citām valstīm. "Laukos nepietiek veterinārijas un lopkopības speciālistu, agronomu. Cilvēki ir, bet labu darbinieku vienmēr trūkst. Ļaudis negrib strādāt. Sociālā sistēma daudzus lauku cilvēkus atradinājusi no darba - labāk gaidīt uz pabalstu nekā iet strādāt," viņš spriedis.

Darbinieku meklēšanu laukos apgrūtina arī tas, ka ne mazums cilvēku darbaspējīgā vecumā nodzēruši vadītāja tiesības. Tādēļ saimniekiem bieži vien nākas savus traktoristus pašiem aiztransportēt līdz tīrumam, kur policija nebraukā.

Kā atzinis Lietuvas ceļu policijas Administratīvās darbības nodaļas priekšnieks Daiņus Šalomsks, nav statistikas, vai transportlīdzekļa vadīšanas tiesības biežāk tiek atņemtas laukos vai pilsētās, bet ir skaidrs, ka laukos šāda nopietna problēma pastāv.

LETA/ Foto: Gatis Dieziņš/ LETA