Baltijas lielie uzņēmumi satraucas par pieprasījumu un darbaspēku
Visās trīs Baltijas valstīs ir aktuāls arī kvalificēta darbaspēka pieejamības jautājums - tas satrauc 43% Lietuvas lielo kompāniju, 39% Latvijas un 33% Igaunijas lielo uzņēmumu.
Bizness un ekonomika

Baltijas lielie uzņēmumi satraucas par pieprasījumu un darbaspēku

Jauns.lv

Baltijas lielie uzņēmumi visvairāk nobažījušies par pieprasījumu, kvalificēta darbaspēka pieejamību un atalgojumu, liecina "SEB bankas" septembrī veiktā Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktoru aptauja.

Lai arī visās trīs valstīs privātais patēriņš šogad uzrādījis pozitīvu pieaugumu, par pieprasījumu pēc savas kompānijas produktiem vai pakalpojumiem satraucas 61% no Latvijas lielo uzņēmumu finansistiem, 55% Lietuvas un 40% Igaunijas lielo uzņēmumu pārstāvju.

Visās trīs Baltijas valstīs ir aktuāls arī kvalificēta darbaspēka pieejamības jautājums - tas satrauc 43% Lietuvas lielo kompāniju, 39% Latvijas un 33% Igaunijas lielo uzņēmumu.

Savukārt trešais visbiežāk minētais satraukuma iemesls ir darba atalgojums. Lietuvā par to nobažījušies 51% uzņēmumu, Igaunijā - 41%, bet Latvijā - 24% lielo kompāniju finanšu vadītāju.

"SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts secina, ka ar darbaspēku saistītie jautājumi vēl aizvien ir starp būtiskākajiem riskiem, kas jau tuvākajā nākotnē var ietekmēt Baltijas lielāko uzņēmumu darbību. Visās trīs Baltijas valstīs bezdarba rādītāji samazinās, un Igaunijā tas jau sasniedzis 6,5% līmeni. Samazinoties darbaspēka pieejamībai, īpaši strauji bažas par atalgojuma tendencēm augušas Latvijā un Lietuvā.

Savukārt ar finansēm saistītie jautājumi - procentu likmes, finansējuma pieejamība un valūtas kursa izmaiņas - lielajos uzņēmumos faktiski nerada pamatu satraukumam. Piemēram, Latvijā par piekļuvi finansējumam satraucas vien 5%, bet par procentu likmēm - 7% lielo kompāniju. Tam ir divi skaidrojumi - pirmkārt, lielie uzņēmumi pēdējo gadu laikā ir uzkrājuši līdzekļus un pašlaik ir labi nodrošināti ar finanšu rezervēm. Piemēram, kopējais "SEB bankas" piešķirtais kredītlīniju apmērs Latvijas uzņēmumiem pašlaik tiek izmantots tikai par 38%. Otrkārt, Latvijas banku sektorā konkurence starp bankām ir ļoti asa, un tas ļauj klientiem rēķināties, ka no bankām saņems ļoti izdevīgus piedāvājumus, skaidro Krasts.

Vairākums Baltijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru ir pārliecināti, ka nākamo 12 mēnešu laikā procentu likmes finansējumam saglabāsies pašreizējā līmenī - tā uzskata 88% Latvijas un Lietuvas uzņēmumu pārstāvju, kā arī 74% Igaunijas lielo uzņēmumu. Salīdzinoši neliela daļa finansistu saskata pamatu procentu likmju kāpumam - to prognozē 18% Igaunijas uzņēmumu, kā arī 8% Latvijas un Lietuvas lielo kompāniju.

"SEB banka" Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem, plānotajām izmaiņām darbinieku skaitā un citiem jautājumiem. Jaunākā aptauja veikta septembrī, un tajā piedalījušies 263 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.

LETA / Foto: Ieva Makare/LETA