Bizness un ekonomika

Kviešu un miežu iepirkuma cenas Latvijā par 15-25% zemākas nekā pērn

Jauns.lv

Kviešu un miežu graudu iepirkuma cenas Latvijā šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir samazinājušās par 15-25%, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie eksperti.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības "Latraps" izpilddirektors Edgars Ruža aģentūrai BNS teica, ka pārtikas kviešu, miežu un rapša cenas šogad ir sarukušas par 22-24%, savukārt lopbarības kviešu un miežu cenas ir par 15-18% mazākas nekā pērn attiecīgajā laika periodā, un atgādināja, ka pērn graudu cenas bija pārlieku augstas.

Ruža paskaidroja, ka Latvijā graudu cenas lielā mērā ir atkarīgas no graudu cenām Eiropas kopējā tirgū, kur šogad ir daudz labākas graudu ražas nekā pērn. "Eiropā šogad ir milzīgs ražas pieaugums," viņš atzīmēja.

"Latraps" izpilddirektors atzina, ka graudiem šogad ir laba kvalitāte. Lopbarības graudi patlaban maksā tikpat, cik kvalitātes ziņā sliktākie pārtikas graudi.

Biedrības "Zemnieku saeima" (ZSA) priekšsēdētājs Juris Lazdiņš aģentūrai BNS pastāstīja, ka lopbarības kviešu un miežu cenas šogad biržas spekulāciju dēļ ir samazinājušās par 20-25%. "Cenas vairs nebalstās uz pieprasījuma un piedāvājuma attiecībām, tāpēc lauksaimniekiem bažas rada nespēja prognozēt graudu cenas, balstoties uz graudu ražas apmēru Eiropā," sacīja Lazdiņš, piebilstot, ka spekulāciju dēļ biržās graudu cenas ir neprognozējamas.

Viņš arī pastāstīja, ka lopbarības kviešu un miežu cenas patlaban ir 2010., 2011.gada augusta un septembra cenu līmenī, taču tā kā toreiz ražošanas izmaksas bija mazākas, lauksaimniekiem šogad bažas rada, vai izdosies gadu noslēgt ar pozitīvu bilanci.

Lazdiņš piebilda, ka arī rapšu graudu cenas šogad ir par 20% mazākas nekā pērn, kas arī varētu būt saistīts ar spekulācijām biržās.

Arī Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane aģentūrai BNS pastāstīja, ka arī rapšu graudu cenas ir kritušās.

"Rapšu iepirkuma cena Latvijā ir tuvu rapšu sēklu eksporta cenai Eiropā, un parādās līdzīga tendence cenu kāpumiem un kritumiem - Latvijas vidējā iepirkuma cena septembrī bija 239 lati par tonnu, kas ir par 26% zemāka, salīdzinot ar gada sākumu," sacīja Freimane.

Viņa piebilda, ka rapša sēklu līdzīgi kā graudu cenas samazināšanās skaidrojama gan ar augstākām rapša kopražas prognozēm pasaulē, gan lielāko rapša sēklu ražotāju paplašināšanos.

Saskaņā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra datiem šā gada graudaugu kopraža sasniegusi 1,75 miljonus tonnu, kas ir par 17% mazāk nekā pērn, taču vidēji par 16% vairāk nekā vidēji piecus gadus iepriekš.

BNS