Tuvojoties eiro, cilvēki sasit savas "cūciņas" un monētas nes uz banku pat maisos
Vai eiro tuvošanās varētu būt iemesls tam, ka cilvēki masveidā sākuši veikalos norēķināties ar sīknaudu? Pārdevējas un arī paši pircēji pamanījuši – veikalos veidojas pat garākas rindas, kamēr tiek saskaitīta „melnā naudiņa”. Arī bankas pārstāvji atzīst – cilvēki sākuši aktīvi izdot sīknaudu, nesot to samainīt arī uz banku.
„Jā, šoruden mums, kasieriem, pirksti jākustina daudz veiklāk, skaitot sīknaudu. Cilvēki pēdējos mēnešos norēķinās ne tik daudz ar maksājumu kartēm un banknotēm, bet izvēlas maksāt ar precīzu naudiņu,” portālam Kasjauns.lv atzīst Silvija, lielveikala „Rimi” kasiere ar vairāku gadu stāžu.
Arī veikalu tīkla „Mego” pārdevēja Alīna apstiprina: tik tiešām ir novērots – cilvēki retāk iepērkas ar karti, vairāk maksājot skaidrā naudā, piedevām ar sīknaudu. Pārdevējai radies priekšstats, ka cilvēki pamazām tukšo savas krājkasītes, lai pirms eiro ieviešanas atbrīvotos no sīkās naudiņas. Tas problēmas neradot, vienīgi pašiem pircējiem nākas stāvēt nedaudz garākās rindās.
Tāpat Alīna atzīst, ka apritē sākuši arvien vairāk parādīties jubilejas latiņi. „Katru dienu redzu kādu no jubilejas latiem kasē. Cilvēki sākuši tos tērēt, bet ir arī daudzi tādi, kas speciāli jautā, vai nav kādi konkrēti lati, lai varētu papildināt vai pievienot savai kolekcijai trūkstošos eksemplārus, visbiežāk interese ir pēc monētām ar stārķi un skudru.”
Līdzīga situācija ir arī citās tirdzniecības vietās. "Tuvojoties 2014. gada 1. janvārim, kad par oficiālo valūtu Latvijā kļūs eiro, esam novērojuši, ka ir nedaudz palielinājies to mūsu klientu skaits, kuri par pirkumiem norēķinās ar sīknaudu.
Arī mēs ar informatīvu video pārraidīšanu TV ekrānos pie kasēm informējam mūsu klientus par eiro ieviešanu un mudinām jau laikus iztērēt savus sīknaudas krājumus par pirkumiem.
Tāpat sīknaudu iespējams ziedot labdarībai. Tādējādi pircēji izvairīsies no liekām rindām pie kasēm janvāra pirmajās divās nedēļās, kad par pirkumiem vēl varēs norēķināties ar latiem,”
portālam Kasjauns.lv stāsta „Maxima Latvija” zīmola un komunikāciju departamenta direktore Viktorija Gulbe.
Maiss monētu 200 latu vērtībā
Dobeles nodaļas Swedbank vadītājs Juris Stalidzāns portālam Kasjauns.lv stāsta, ka tik tiešām pēdējā laikā cilvēki arī uz bankām nes vairāk sīknaudas, lai to ieskaitītu savā kontā vai samainītu uz lielākām banknotēm. Pēdējā laika spilgtākie gadījumi bijuši, kad cilvēks melnajos santīmos bija sakrājis 80 latu, tāpat bijusi kundzīte, kas atnesusi veselu maisu monētu 200 latu vērtībā. Stalidzāns to skaidro ar eiro tuvošanos, jo cilvēki grib ātrāk atbrīvoties no sīknaudas. Tagad arī esot īstais brīdis, kad to darīt, jo pašlaik „Swedbank” ir spēkā akcija, kad sīknaudu kontā var ieskaitīt bez maksas, turklāt pagaidām neesot arī ievērojamu rindu. Lai gan tas esot milzīgs darbs - pārskaitīt 200 latu vērtībā atnestas viensantīmnieku, divsasntīmnieku vai citas monētas, tas esot jādara.
Stalidzāns stāsta, ka pēc nesen notikušās akcijas „Eņģeļi pār Latviju”, sīknauda nesta burkās vai pat cūciņās.
Cilvēki nesteidzas, eiro vēl nav deguna priekšā
Savukārt SEB bankas pārstāve komunikācijas jautājumos Kristīne Martinsone atzīst, ka šobrīd nekādu būtisku tendenci sīknaudas apritē nevarot novērot. „Domāju, šobrīd, kamēr vēl eiro nav deguna priekšā, cilvēki domā, ka uzkrāto sīknaudu vēl ir laiks iztērēt veikalos, nenesot to mainīt bankā. Kamēr nav pienācis pēdējais brīdis, tikmēr cilvēki, iespējams, paļaujas uz to, ka iztērēt sīknaudu paspēs Ziemassvētku dāvanu iegādei. Bet jau sagaidām, ka vislielākā rosība varētu notikt decembra beigās.”
Tāpat SEB bankā atklāj, ka pagaidām esot iespējams savus sīknaudas uzkrājumus atnest uz banku, un tie tiks pārskaitīti bez maksas - gadījumā, ja nauda tiks ieskaitīta krājkontā vai depozītā. Ja cilvēki savu „cūciņas” saturu gribēšot vienkārši ieskaitīt bankas kontā, lai tālāk to varētu tērēt, būšot gan jāmaksā komisijas maksa.