Mazie lauku veikaliņi bažīgi par eiro. Janvārī vairāki veikali būs slēgti
Mazajiem lauku veikalu īpašniekiem ceļā uz eiro jāpārvar lielas grūtības, tādēļ daudzi no viņiem janvāra pirmajās divās nedēļās nolēmuši veikalus slēgt vai apkalpot pircējus tikai ar bankas kartēm. Viņi sašutuši, ka veikali tiks pārvērsti par valūtas maiņas punktiem.
Latvijas Tirgotāju kooperācija „Aibe” atzīst - īpaši saspringts šis laiks ir uzņēmumiem, to darbiniekiem un vadītājiem, kuriem pāreja uz eiro prasa stingru plānošanu, papildu darba stundas un arī krietnus personīgo finansiālo līdzekļu ieguldījumus. Īpaši smagas pirmās divas nedēļas būs uzņēmumiem, kam pirmās divas nedēļas klienti būs jāapkalpo divās valūtās - jāpieņem gan latus, gan eiro, un naudas atlikumu jāizdod tikai eiro, vēstīts kooperācijas mājaslapā aibe.lv. Tas nozīmē, ka eiro uzņēmuma kasē jābūt jau 2014. gada 1. janvārī, turklāt jābūt krietniem naudas uzkrājumiem.
Galvenās problēmas, ar kurām saskaras veikalnieki ir - nepietiek lieku līdzekļu, ko „iesaldēt"; pārejai uz eiro jāiegulda krietni daudz personīgā laika un līdzekļu, kurus, piemēram, mazajiem lauku veikaliem nemaz nav reāli atpelnīt; nav iespējams garantēt personāla un naudas līdzekļu drošību un tā tālāk.
Turklāt jārēķinās, ka skaidras naudas gadu mijā veikalos būs daudz - aptaujas liecina, ka daudzi iedzīvotāji savus skaidras naudas atlikumus plāno iztērēt šī gada nogalē vai nākamā gada pirmajās divās nedēļās (eiro un latu paralēlās apgrozības laikā). Šajā laikā skaidras naudas apgrozījuma palielinājums prognozējams pat trīskāršs. Aibe.lv ir publicēts vairāku veikalu īpašnieku viedoklis par gaidāmo eiro ieviešanu un kā viņi domā strādāt nākamā gada pirmajās dienās:
Jaunā gada pirmajā nedēļā veikalus slēgs
Savukārt Kārli Akumu, vairāku zemnieku saimniecības „Akmeņkalni" veikalu īpašnieku Ventspils apkaimē, visvairāk uztrauc drošības jautājums saistībā ar naudas pārvadāšanu un uzglabāšanu, īpaši attālākajos lauku veikalos, tādēļ viņš atklāti paziņo - pirmajā jaunā gada nedēļā viņa veikals būs slēgts vai arī tiks apkalpoti tikai pircēji ar bankas kartēm.
Drošības apsvērumu dēļ Akums nav pieteicies arī banku piedāvātajai eiro priekšpiegādei, kas sākas tieši pirms svētku brīvdienām, jo viņš ir kategoriski pret to, ka veikali tiek pārvērsti par valūtas maiņas punktiem: „Tas ir absurds! Turklāt nav nekādu drošības garantiju. Svētku brīvdienās, kad garnadži uzdarbojas īpaši aktīvi, man jāuzglabā un jāpārvadā lielas naudas summas! Vērsos ar lūgumu policijā, taču saņēmu atbildi, ka arī policija drošību garantēt nevar - tikai tad, ja kaut kas notiks, tiks ierosināta krimināllieta. Taču es negrasos riskēt ar savu darbinieku drošību! Man nav arī līdzekļu, lai maksātu par apsardzi. Šoreiz jāsaka - valsts uzliek pienākumus, bet neko nedara, lai tie būtu loģiski un izpildāmi.”
Arī SIA „Vindex”, kam pieder divi veikali Preiļu un Līvānu pusē, vadītājs Ilgonis Sniķers nebūt nepieder eiroskeptiķiem, tomēr pieņēmis lēmumu, ka pirmās divas nedēļas viņa veikali strādās ierobežotā režīmā: „Pienākumi ir uzlikti, taču nav nodrošināti rīki šo pienākumu izpildei. Līdz ar to, piemēram, man nav reāli izpildīt noteiktās prasības.”
Viņš norāda, ka nav iespējams par visu samaksāt pašam, jo izdevumi pārsniedz bruto peļņu: „Ne jau es viens - daudzi mazie tirdzniecības uzņēmumi laukos ir pieņēmuši lēmumu par pilnīgu vai daļēju darbības apturēšanu pirmajās divās jaunā gada nedēļās. Varam tikai iedomāties, kā tas ietekmēs šo reģionu iedzīvotājus!”
Ārišķīgs apliecinājums nav vajadzīgs
Divu Salaspils veikaliņu īpašniece Dace Kontrimiene saka: „Tikko bija konkrēti zināms, kad un kas jādara, ķērāmies pie sagatavošanās darbiem, tādēļ varu teikt - eiro ieviešanai esam gatavi. Zinot, ka valsts uzņēmējiem nekādus ieguldītos līdzekļus neatmaksās, ļoti pakāpeniski un savlaicīgi sāku mainīt kases sistēmas, programmatūru, cenu zīmes. Man patīk darboties sistemātiski, bez haosa, tādēļ katru mēnesi mums ir plānošanas sapulces, kurās pārrunājam nākamā mēnesī darāmo, un pie tā arī turamies. Protams, gaidāms liels izskaidrošanas darbs pircējiem. Jau tagad gados vecākiem klientiem sagādā grūtības saprast cenu zīmes. Ar to rēķināmies un personāls ir gatavs veltīt visus spēkus un laipnību, lai izskaidrotu dažādas nianses ikvienam pircējam.”
Pēc uzlīmes „Godīgs eiro ieviesējs” gan Kontrimiene netiecoties - vietējie iedzīvotāji zinot, ka viņas veikali jau tāpat vienmēr pret saviem pircējiem ir godīgi, tādēļ ārišķīgs papildu apliecinājums tam neesot vajadzīgs.
Būs ļoti grūts periods
Latvijas tirgotāju kooperācijas „Aibe” pārdošanas un mārketinga vadītāja Tatjana Kuļikova informē: „Mēs ļoti labi apzināmies, ka veikalu, īpaši mazo lauku veikaliņu, īpašniekiem šis periods ir ļoti grūts, tāpēc, cik mūsu spēkos, viņus atbalstām un palīdzam. Kooperācijas partneriem ir pieejama visplašākā informācija, dažādi informatīvie un tehniskie līdzekļi. Visiem partneriem piedāvājam eiro atpazīšanas iekārtas. Mūsu speciālisti dodas arī uz veikaliem, lai palīdzētu un atbildētu uz visdažādākajiem jautājumiem. Taču, visbūtiskākais atbalsts, kādu varam sniegt - mēs pagarināsim apmaksas termiņus par preču piegādi. Arī būsim īpaši lojāli pret tiem partneriem, kuri, ne jau ļaunprātīgi, bet tomēr, kavēsies ar maksājumiem.
No savas puses vēlamies lūgt klientus būt saprotošiem, iecietīgiem un, ja iespējams, pirmajās nedēļās nenorēķināties veikalos, īpaši nelielajās tirdzniecības vietās, ar lielas vērtības banknotēm.”