Igaunijas tiesa attaisno kibernoziegumos apsūdzētus šīs valsts pilsoņus
Harju apriņķa tiesa Tallinā piektdien attaisnoja datorspeciālistu Vladimiru Čaščinu un citus Igaunijas pilsoņus, kas tika apsūdzēti par nelikumīgas datorprogrammatūras izmantošanu iedzīvošanās nolūkā.
Tiesa konstatēja, ka apsūdzēto vaina ar kibernozieguma līdzekļiem iegūtas naudas nelikumīgā legalizēšanā nav pierādīta un viņi jāattaisno. Tiesa arī atcēla rīkojumus par apsūdzēto mantas iesaldēšanu un tiesas lēmumus par viņu paturēšanu apcietinājumā.
Daži no šiem apsūdzētajiem, ieskaitot Vladimiru Čaščinu, tomēr paliks apcietinājumā saistībā ar viņu izdošanas ASV procedūru. Šīs personu grupas darbības tika izmeklētas gan Igaunijā, gan ASV, un ASV iestādes vēlas viņu izdošanu tiesiskai vajāšanai ASV pēc procedūru pabeigšanas Igaunijā.
Aizdomās par plaša apmēra krāpšanu internetā un naudas atmazgāšanu turētie seši vīrieši un viena sieviete, kas visi ir Igaunijas pilsoņi, 2011.gada novembra sākumā tika aizturēti Tartu pilsētā un Harju apriņķī ASV un Igaunijas tiesībsargājošo institūciju kopīgā operācijā "Ghost Click".
Tika aizturēti Igaunijas pilsoņi Vladimirs Čaščins, Timurs Gerasimenko, Dmitrijs Jegorovs, Valērijs Aleksejevs, Konstantīns Poltevs un Antons Ivanovs, kā arī Valentīna Čaščina un Krievijas pilsonis Andrejs Tāme. Apsūdzības tika izvirzītas arī piecām firmām, kas atradās aizturēto personu pārvaldījumā.
ASV izvirzītajā apsūdzībā teikts, ka krāpnieciskā grupējuma organizators bijis Vladimirs Čaščins, kas no 2007.gada līdz 2011.gada novembrim nodarbojās ar krāpniecisku datorprogrammu izstrādi un pielietošanu, kā arī nelegāli iegūto līdzekļu slēpšanu.
Hakeri izveidoja fiktīvas kompānijas un ar to starpniecību noslēdza līgumus par interneta vietņu reklāmu. Lai atbilstoši šiem līgumiem nodrošinātu lielu apmeklējumu skaitu reklamējamās vietnēs, viņi izmantoja ļaundabīgas programmas (malware), kuras novirzīja inficēto datoru lietotājus uz šīm vietnēm viņu meklēto vietņu vietā. Piemēram, ASV Iekšējo ieņēmumu dienesta (IRS) vietnes vietā lietotājs tika novirzīts uz nodokļu deklarāciju sagatavošanas dienesta vietni.
Programmnodrošinājums "DNSChanger" ļāva kontrolēt inficētos datorus un ļaundari varēja izmantot tajos aplūkotās interneta vietnes. Tā rezultātā no inficētā datora bija iespējams iegūt veikto darbību vēsturi.
Valsts prokuratūras rīcībā esošā informācija liecina, ka hakeru programmatūras darbības izveide pamatā notika Igaunijā.
Apsūdzībās ASV teikts, ka grupējums krāpnieciskās darbības internetā gaitā inficējis datorus ar ļaundabīgām programmām un izkrāpis no reklāmdevējiem vismaz 14 miljonus ASV dolāru (septiņus miljonus latu). Par to viņiem draud līdz pat 85 gadu ilgs cietumsods. Viņiem katram bez piecām apsūdzībām par datoru uzlaušanu un krāpšanos internetā inkriminētas vēl 22 noziedzīga nodarījuma epizodes par naudas atmazgāšanu.
BNS