Eiroparlaments nosoda dalībvalstu vēršanos pret viesstrādniekiem
Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā iebilst pret dažu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītāju aicinājumiem noteikti ierobežojumus ES iedzīvotāju pārvietošanās brīvībai, informēja Eiroparlamenta preses dienests.
Pārejas režīma ierobežojumi attiecībā uz Bulgārijas un Rumānijas darba ņēmēju pārvietošanās brīvību beidzās 2014.gada 1.janvārī.
Rezolūcijā, ko iesniegušas vairākas Eiropas Parlamenta politiskās grupas, parlaments aicina dalībvalstis nodrošināt atbilstību ES pamatlīgumu prasībām par pārvietošanās brīvību, kas ir viena no ES iedzīvotāju pamattiesībām.
Deputāti aicina dalībvalstis atturēties no jebkādas rīcības, kas varētu ierobežot tiesības uz brīvu pārvietošanos, un pilnībā noraida priekšlikumu noteikt ES migrantu maksimālo skaitu.
Deputāti atzīmē, ka, tuvojoties Eiroparlamenta vēlēšanām, dažām politiskās partijas ES pilsoņu pārvietošanās brīvības ierobežojumus izmanto savās politiskajās kampaņās, tādējādi riskējot veicināt rasismu un ksenofobiju. Parlaments arī norāda, ka augsta ranga ES politiķi nesen ir snieguši vairākus paziņojumus, kuros vēršas pret brīvas pārvietošanās tiesībām.
Jaunākie Eiropas Komisijas pētījumi pierāda, ka mobilie darba ņēmēji ir faktiskie iemaksu veicēji uzņēmējvalstu ekonomikā, un mobilo darba ņēmēju grupas iemaksātie nodokļi uzņēmējvalsts budžetā un sociālās apdrošināšanas iemaksas kopumā pārsniedz pabalstos saņemto summu. Lai gan tikai 2,8 % ES pilsoņu dzīvo citās dalībvalstīs, viņi ir būtiski svarīgi iekšējā tirgus panākumiem un stiprina Eiropas ekonomiku, uzsver deputāti.
Eiroparlaments aicina dalībvalstis nediskriminēt ES mobilos darba ņēmējus, nepamatoti saistot tiesības uz brīvu pārvietošanos darba nolūkā ar iespējamu sociālās nodrošināšanas sistēmu ļaunprātīgu izmantošanu. Viņi arī uzsver, ka neviena no dalībvalstīm, kas sūdzējušās par šo slogu, nav iesniegusi EK prasītos pierādījumus.
Deputāti atgādina dalībvalstīm, ka to pienākums ir neļaut savas sociālās labklājības sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu, neatkarīgi no tā, vai šos pārkāpumus izdara tās vai citu dalībvalstu pilsoņi.