Ķīnā cilvēktiesību aktīvistam piespriests četru gadu cietumsods
Ķīnas tiesa piespriedusi četru gadu cietumsodu vienam no Ķīnas ievērojamākajiem disidentiem, cilvēktiesību aizstāvim un advokātam Sjui Džijunam.
Sjui notiesāts par "pūļu pulcēšanu sabiedriskās kārtības traucēšanai".
Aktīvists, kurš iestājies par bērnu tiesībām un korupcijas apkarošanu, tika arestēts 2013.gada jūlijā, un viņa tiesas prāva sākās trešdien.
Kā skaidro britu raidsabiedrības BBC korespondente Pekinā, daudzi Ķīnā uzskata, ka varasiestādes pret Sjui vērsušās, jo viņš Ķīnā kļūst arvien populārāks un aizvien aktīvāk darbojas sociālajos tīklos.
Tiesas priekšā līdzīgās apsūdzības stāsies vēl vairāki aktīvisti.
Aktīvisti pieder pie Sjui dibinātās organizācijas "Jauno pilsoņu kustība". Viņi pie atbildības saukti par miermīlīgām protesta akcijām, kurās aktīvisti rokās turēja plakātus, aicinot Ķīnas amatpersonas atklāt savu finanšu stāvokli.
Kopš 2012.gada novembra, kad Komunistiskās partijas līdera amatā tika apstiprināts pašreizējais prezidents Sji Dzjiņpins, viņš atkārtoti solījis apkarot korupcijas sērgu Ķīnas politiskajā sistēmā, un šim jautājumam aktīvi pievērsušies arī valsts mediji.
Tomēr Ķīnas varasiestādes nepieņem nekādu organizētu rīcību, kas varētu apdraudēt varas sistēmu.
Starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija "Amnesty International" aizvadītajā nedēļā asi nosodīja Ķīnu par vēršanos pret korupcijas apkarošanas aktīvistiem.
"Lai gan prezidents Sji Dzjiņpins solījis vērsties pret korupciju, mēs redzam, ka notiek vēršanās pret tiem, kas vēlas to izgaismot," norāda "Amnesty International" Austrumāzijas pētījumu direktore Rozeanna Raifa.
Sjui un citi aktīvisti tiek apsūdzēti "pūļa organizēšanā ar mērķi sabiedriskā vietā traucēt sabiedrisko kārtību".
"Mēs Sjui Džijunu uzskatām par sirdsapziņas cietumnieku, un viņš būtu jāatbrīvo nekavējoties bez jebkādiem noteikumiem," uzsvēra Raida, piebilstot, ka aktīvisti tiks tiesāti "tikai par to, ka izmantojuši savas tiesības uz pulcēšanos un vārda brīvību".
Tiesību aizstāvji uzskata, ka kopš pagājušā gada saistībā ar protestiem aizturēti 20 līdz 40 organizācijas "Jauno pilsoņu kustība" aktīvisti. Vismaz trīs jau stājušies tiesas priekšā.