ANO aicina nemaksāt teroristiem izpirkuma maksu par ķīlniekiem
ANO Drošības padome pirmdien pieņēmusi rezolūciju, kurā aicina dalībvalstis nemaksāt teroristiem izpirkuma maksu par ķīlniekiem.
Kā norādījusi šīs rezolūcijas iniciatore Lielbritānija, lēsts, ka pēdējo trīsarpus gadu laikā starptautiskā teroristiskā organizācija "Al Qaeda" un ar to saistītie grupējumi izpirkuma naudās varētu būt nopelnījuši vairāk nekā simts miljonus dolāru.
Rezolūcija, ko atbalstījušas visas 15 padomes dalībvalstis, aicina "nedot teroristiem iespēju gūt tiešu vai netiešu labumu no izpirkuma maksas vai politiskas piekāpšanās un panākt drošu ķīlnieku atbrīvošanu", bet neparedz nekādas sankcijas valstīm, kuras tomēr nolemtu izpirkt savus ķīlniekus.
Dokuments balstīts uz pagājušajā vasarā panākto "Lielā astoņnieka" jeb G8 valstu līderu vienošanos izskaust izpirkuma maksu maksāšanu par teroristu nolaupītiem ķīlniekiem. Tiek uzskatīts, ka pēdējo gadu laikā par savu ķīlnieku atbrīvošanu nācies maksāt vairākām valstīm.
Pati Lielbritānija šim jautājumam pastiprināti pievērsās pēc ķīlnieku krīzes gāzes pārstrādes kompleksā pagājušā gada sākumā Alžīrijā, kur tika nogalināti 37 ārvalstu ķīlnieki, tostarp seši briti.
Kā pēc balsojuma žurnālistiem sacīja Lielbritānijas vēstnieks Apvienoto Nāciju Organizācijā Marks Laiols-Grants, cilvēku nolaupīšana nolūkā saņemt izpirkuma maksu teroristiem kļuvusi par svarīgāko ieņēmumu avotu, un šie nopietnie draudi skar visu valstu pilsoņus, tādēļ ir steidzami jārīkojas, lai to vairs nevarētu uzskatīt par "ienesīgu biznesa modeli".
Rezolūcija turklāt aicina ANO dalībvalstu valdības panākt, lai izpirkumu ķīlnieku nolaupītājiem nemaksā arī uzņēmumi. Lielbritānijā izpirkuma naudas maksāšana teroristiem ir aizliegta ar likumu.
Laiols-Grants atzinis, ka nekādas sankcijas šī rezolūcija neparedz, bet piebildis, ka tas ir tikai procesa sākums un paredzami arī turpmāki soļi, taču vispirms jāparaugās, kā darbosies šis dokuments.