Lietuva noraida Krievijas apgalvojumu, ka Āfrikas cūku mēris Lietuvā ir vairākus mēnešus
Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārais dienests pirmdien noraidīja Krievijas federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta "Rosseļhoznadzor" apgalvojumus, ka Āfrikas cūku mēris Lietuvā bijis jau pirms četriem vai pieciem mēnešiem.
"Monitorings tika veikts intensīvi un visi rezultāti bija negatīvi, bet, kad tika saņemti pozitīvi analīžu rezultāti, ka Āfrikas cūku mēris ir konstatēts, tad par to uzreiz tika ziņots," pavēstīja Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārajā dienestā.
To, ka Āfrikas cūku mēris Lietuvā bijis jau pirms četriem pieciem mēnešiem, apgalvoja "Rosseļhozbnadzor" vadītājs Sergejs Dankverts.
"Pēc mūsu rīcībā esošajām ziņām, Āfrikas cūku mēris Lietuvā parādījās pirms četriem pieciem mēnešiem, un mēs gribam saprast, kāpēc šādā laikā neizdevās noteikt diagnozi mežacūkām, kuras tagad izplatījušas šo slimību pa valsti," sacīja Dankverts intervijā aģentūrai "Interfax".
Viņš piebilda, ka "Rosseļhoznadzor" arī gaida Eiropas Komisijas atskaiti par mežacūku monitoringu, kas veikts pēdējos trīs četros mēnešos - Krieviju īpaši interesējot dati no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Somijas, Polijas, Vācijas, Čehijas, Slovākijas, Ungārijas un Rumānijas.
Jau vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris konstatēts divām mežacūkām Salčininku un Varēnas rajonos Lietuvas dienvidos. Par to Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārais dienests paziņoja piektdien. Pēc šī paziņojuma cūkgaļu no Lietuvas aizliedza ievest Krievija, Baltkrievija un Ukraina.
Pagājušajā vasarā Baltkrievijā, Grodņas un Vitebskas apgabalos, kas atrodas pie Latvijas un Lietuvas robežas, tika konstatēta cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.