Vācija pošas apsūdzēt 12 cilvēkus, domājams, Aušvicas sargus
Vācijas prokurori gatavojas izvirzīt apsūdzības 12 cilvēkiem, kuri Otrā pasaules kara laikā, domājams, strādājuši par apsargiem nacistu Aušvicas nāves nometnē.
Kā ceturtdien apstiprināja galvenais prokurors Kurts Šrimms, izmeklēšana tika sākta pret 30 aizdomās turamajiem, kuru dati iegūti, salīdzinot koncentrācijas nometnes apsargu sarakstu ar varasiestāžu datiem par aizdomās turamo atrašanās vietu.
"Sākotnēji mums bija dati par 49 cilvēkiem, no kuriem deviņi jau bija miruši," norādīja īpašais prokurors, kurš specializējas Vācijas kara noziegumos, kas pastrādāti Otrā pasaules kara laikā. Pēc viņa teiktā, vēl divus aizdomās turamos nav izdevies identificēt, septiņi bija pārcēlušies uz ārvalstīm, bet viens jau atradās apcietinājumā.
Kopš 2011.gadā Vācijā tika notiesāts bijušais Sobiboras nāves nometnes sargs Ivans Demjaņuks, nacistu kara noziegumu interpretācija kļuvusi plašāka.
Demjaņuka lietā tiesa nosprieda, ka jebkāds darbs nāves nometnē ir uzskatāms par līdzzināšanu slepkavībā, paplašinot vainas interpretāciju, kas iepriekš tika attiecināta tikai uz tiem, kas personīgi devuši rīkojumus vai arī piedalījušies slepkavībās un zvērībās.
Demjaņukam, kurš nomira 2012.gadā 91 gada vecumā, tika piespriesti pieci gadi cietumā par līdzdalību 28 000 slepkavību.
Viņš noliedza, ka būtu strādājis par apsargu Sobiboras nāves nometnē Polijā.
Pēc tiesas sprieduma Demjaņuka lietā Vācijas varasiestādes atsāka izmeklēšanu virknē citu lietu.
Vācijas nacistisko kara noziegumu izmeklētāji pērn prokuratūrai nosūtīja 30 bijušo Aušvicas koncentrācijas nometnes apsargu lietas, iesakot izvirzīt apsūdzības.
Bēdīgi slavenajā Aušvicas-Birkenavas nāves nometnē laika posmā no 1940. līdz 1945.gadam tika nogalināts aptuveni 1,1 miljons cilvēku, tostarp miljons Eiropas ebreju.
LETA