Šveicē sāk izmeklēšanu: Janukovičs un viņa dēls, iespējams, atmazgājuši lielu naudu
Janukovičs jaunākais, darbodamies celtniecības biznesā, mēnesī nopelnījis vismaz 50 miljonus dolāru, un tas, visticamāk, noticis ar varas mafijas palīdzību.
Pasaulē

Šveicē sāk izmeklēšanu: Janukovičs un viņa dēls, iespējams, atmazgājuši lielu naudu

Jauns.lv

Šveices varas iestādes piektdien paziņoja, ka ir sākta kriminālizmeklēšana par iespējamu naudas atmazgāšanu, ko veicis gāztais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs un viņa dēls mutimiljonārs Aleksandrs Janukovičs.

Šveicē sāk izmeklēšanu: Janukovičs un viņa dēls, i...

Šveices ģenerālprokurors Ženēvā paziņoja, ka prokuratūra un tieslietu policijas finanšu nodaļa naudas atmazgāšanas krimināllietas izmeklēšanā ir veikusi reidu Aleksandra Janukoviča vadītas kompānijas birojā.

"Ģenerālprokurors Ivs Bertosa un finanšu policijas pārstāvji 27.februāra rītā veica kratīšanu Aleksandram Janukovičam piederošas kompānijas telpās," teikts prokuratūras paziņojumā. Kratīšanas laikā ir izņemti dokumenti, tajā piebilsts, norādot, ka nekādu papildu informāciju par izmeklēšanu sniegt nevar.

Pagaidām nav skaidrs, vai Viktoram Janukovičam pašam ir kādi līdzekļi Šveicē, bet viņa dēls 2011.gada nogalē Ženēvā atvēra sava uzņēmuma "Management Assets Company" (MAKO) filiāli.

Šveices laikraksts "L'Hebdo" vēstīja, ka pēdējo trīs gadu laikā vien 40 gadus vecais zobārsts un uzņēmējs savu personīgo turību ir vairojis par 365 miljoniem eiro.

Tiek vēstīts, ka viņa konglomerāts Ukrainā kontrolē pusi valsts ogļrūpniecības, kā arī trešdaļu elektrības ražošanas un izplatīšanas.

MAKO filiāli Ženēvā vada uzbeku izcelsmes uzņēmējs, kas arī vada tajā pašā adresē reģistrētu kompāniju "Partefina", kas tiek raksturota kā "ģimenes birojs" - firma, kas specializējas lielu ģimenes bagātību pārvaldīšanā.

"L'Hebdo" norādīja, ka "Partefina" pieder Ukrainas miljardierim Rinatam Ahmetovam, kas ir Janukoviča atbalstītājs.

Šveices valdība arī paziņoja, ka ir iesaldējusi 20 Ukrainas amatpersonu, tostarp Janukoviča un viņa dēlu, kā arī vairāku bijušo valdības ministru aktīvus.

Iepriekš Austrija paziņoja, ka ir iesaldējusi 18 Ukrainas pilsoņu aktīvus saistībā ar aizdomām, ka viņi ir pārkāpuši cilvēktiesību normas un ir saistīti ar korupciju. Konkrētus vārdus Austrija nepubliskoja.

Tiek uzskatīts, ka 63 gadus vecais Janukovičs ir aizbēdzis uz Krieviju pēc tam, kad parlaments pagājušajā nedēļā pēc vardarbīgām sadursmēm Kijevas centrā nobalsoja par to, ka Janukovičs nespēj pildīt prezidenta amata pienākumu, un izsludināja ārkārtas prezidenta vēlēšanas.

Cilvēki apmeklē Viktora Janukoviča rezidenci

Cilvēki apmeklē Viktora Janukoviča rezidenci

Šveices valdība ceturtdien paziņoja, ka iesaldēs jebkādus kontus, kādi Janukovičam ir valstī, kas pazīstama ar savu banku sistēmas slepenību.

Šveices galvaspilsētā Bernē Ukrainas pilsoņi trešdien rīkoja demonstrāciju, pieprasot valsti iesaldēt Janukoviča aktīvus.

Austrija, kas ir pretojusies Eiropas Savienības (ES) centieniem uzlabot caurskatāmību banku sektorā, Kijevā tiek uzskatīta par finansiāla patvēruma vietu oligarhiem, kas ir saistīti ar gāzto Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču.

Ārlietu ministrija paskaidroja, ka šis lēmums ir provizorisks drošības pasākums, līdz stāsies spēkā ES sankcijas pret konkrētiem Ukrainas pilsoņiem.

Jau vēstīts, ka ES ārlietu ministri 20.februārī vienojās par sankcijām pret Ukrainu, iesaldējot aktīvus un nosakot iebraukšanas aizliegumu personām, kas atbildīgas par vardarbību Kijevā un pārmērīgu spēka izmantošanu. Šo personu vārdi netika nosaukti, un ES paziņoja, ka viņu skaits būs atkarīgs no notikumu attīstības Ukrainā.

Eiropas Parlaments ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā ES tiek aicināta sniegt Ukrainai steidzamu finanšu palīdzību, lai to glābtu no bankrota, vienlaikus piemērojot personalizētas sankcijas tiem, kas atbildīgi par vardarbību pret protestētājiem. Eiroparlamenta deputāti arī mudināja ES dalībvalstis apturēt nelikumīgas naudas plūsmas no Ukrainas.

BNS, Foto: All Over Press