Pasaulē

Diviem bijušajiem Vatikāna bankas vadītājiem būs jāstājas tiesas priekšā

Jauns.lv

Itālijas prokuratūra paziņojusi, ka diviem bijušajiem augsta ranga Vatikāna bankas vadītājiem būs jāstājas tiesas priekšā apsūdzībās par naudas atmazgāšanu, bet bankas bijušā padomes priekšsēdētāja vaina izmeklēšanā nav atzīta.

Diviem bijušajiem Vatikāna bankas vadītājiem būs j...

Vatikāna bankas "Istituto per le Opere di Religione" ("Reliģijas darbu institūts", IOR) bijušais ģenerāldirektors Paolo Čiprian un viņa vietnieks Masimo Tulli tiek apsūdzēti lietā, kurā ir konfiscēti 23 miljoni eiro.

Itālijas plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka prokuratūra apsūdz abus baņķierus par aizdomīgu maksājumu norakstīšanu, bet bankas bijušais prezidents Etore Goti-Tedeski tika apsūdzēts par naudas atmazgāšanas likumu pārkāpumu.

Abi bijušie IOR darbinieki pērn atkāpās no amata trīs dienas pēc tam, kad Itālijā tika aizturēts augsta ranga Vatikāna grāmatvedis monsinjors Nuncio Skarano aizdomās par aizdomīgiem naudas pārskaitījumiem.

Goti-Tedeski 2012.gada maijā tika atcelts no amata svarīgāko pienākumu nepildīšanas dēļ, tomēr izmeklēšana viņu atzina par nevainīgu, tādēļ tagad viņš draud ar tiesvedību par reputācijas bojāšanu.

Baņķiera juristi norādīja, ka apsūdzības pret viņu bijušas nepamatotas.

Vairāki Itālijas plašsaziņas līdzekļi pieļauj, ka viņš tika apsūdzēts iekšējo nesaskaņu dēļ, jo bankā daži bija pret lielāku caurskatāmību, ko viņš centās panākt.

Itālijas policija 2010.gadā sāka izmeklēšanu pret viņu naudas atmazgāšanas izmeklēšanas ietvaros. Saistībā ar izmeklēšanu pret Goti-Tedeski Itālijas nodokļu policija konfiscēja 23 miljonus eiro, kurus Vatikāna Banka bija mēģinājusi pārskaitīt no nelielas Itālijas bankas "Credito Artigiano". 

Vatikāns mēģina īstenot reformas, lai tiktu iekļauts to valstu sarakstā, kas ievēro likumus cīņā pret naudas atmazgāšanu, tomēr Itālijā pret to sākta izmeklēšana par aizdomīgiem darījumiem.

Vatikāna   Banka  jeb IOR tika izveidota Otrā pasaules kara laikā, lai pārvaldītu reliģisko ordeņu, kardinālu, bīskapu un priesteru kontus. 1982.gadā tā cieta zaudējumus vienā no Itālijas lielākajām krāpniecības lietām, kad bankrotēja  Milānas banka "Banco Ambrosiano", kurā IOR bija galvenais akcionārs. 

2012.gadā bankas aktīvi bija ap 6,3 miljardiem eiro un tai bija 18,9 tūkstoši klientu.

LETA

Tēmas