Latviešu žurnālistu Ēģiptē tiesā būrī. FOTO
5.martā Ēģiptē atsāksies telekanāla "Al Jazeera" žurnālistu tiesas prāva. Šajā lietā apsūdzēts arī latviešu izcelsmes Austrālijas žurnālists Pēteris Greste, kā arī Muhameds Adels Fahmi, kuram ir Ēģiptes un Kanādas pilsonība. Žurnālisti savu vainu tiesā noliedza.
Trīs žurnālisti tika arestēti 29.decembrī Kairas viesnīcā. Astoņi no kopumā 20 apsūdzētajiem atrodas apcietinājumā, bet pārējie patlaban nav Ēģiptē vai joprojām nav arestēti. Greste ir vienīgais ārvalstu žurnālists, kurš aizturēts šajā lietā. Viņi apsūdzēti par "melīgu ziņu" pārraidīšanu, lai tādējādi pakalpotu tagad par teroristu organizāciju atzītajai Musulmaņu brālībai. Kā redzams aģentūru AFP un EPA publiskotajos fotomateriālos visus apsūdzētos tiesas zālē tur būros.
Latviešu žurnālistu Ēģiptē tiesā būrī
Žurnālisti, kas nav bijuši oficiāli akreditēti, savus materiālus veidojuši tā, "lai ārzemēs nomelnotu Ēģiptes tēlu un kalpotu starptautiskās teroristu organizācijas interesēm", skaidroja prokuratūra. Savukārt žurnālistu advokāti un "Al Jazeera" apsūdzības noraida kā melīgas.
Izvērstas plašas represijas
Fahmi ir pazīstams Kairas žurnālists, kurš agrāk strādājis telekanālā CNN. Par viņa saitēm ar Musulmaņu brālību nekas nav zināms.
3.jūlijā Ēģiptē notika armijas apvērsums, kurā tika gāzts pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais prezidents Muhameds Mursi. Pēc apvērsuma izvērstas plašas represijas pret gāztā valsts galvas pārstāvēto Musulmaņu brālību.
Arestēti aptuveni 2000 brālības biedru, arī visa organizācijas vadība. Aptuveni tūkstotis brālības biedru nogalināti, drošības struktūrām apspiežot apvērsuma pretinieku protestus.
2011.-2012.gada parlamenta vēlēšanās lielāko balsu skaitu un teju pusi vietu parlamenta apakšnamā saņēma Musulmaņu brālības politiskā spārna Brīvības un taisnīguma partijas vadītais bloks. Tiesa vēlēšanas vēlāk atzina par "antikonstitucionālām", un parlaments tika izformēts.
Latvija sadarbosies ar Austrāliju
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa vienojās cieši koordinēt Latvijas un Austrālijas diplomātisko dienestu darbību, lai panāktu pēc iespējas drīzāku Ēģiptē ieslodzītā žurnālista Latvijas un Austrālijas pilsoņa Pētera Grestes atbrīvošanu.
Rinkēvičs telefona sarunā informēja Austrālijas ārlietu ministri par nosūtītajām vēstulēm Ēģiptes ārlietu ministram Nabilam Fahmi un Eiropas Savienības Augstajai pārstāvei ārlietās un drošības politikas jautājamos Ketrīnai Eštonei.
Savukārt Bišopa informēja par Austrālijas puses aktivitātēm. Ministre augsti novērtēja Latvijas un Eiropas Savienības iesaisti Grestes jautājuma risināšanā.
Iepīts politiskā cīņā
Greste joprojām atrodas Kairas cietumā. Austrālijas latviešu laikraksts „Latvietis” publicējiss Grestes vēstuli, kurā viņš stāsta par saviem pārdzīvojumiem Ēģiptes Toras cietumā:
„Esmu iepīts politiskā cīņā, kas nav manējā”. „Esmu nervozs, šo rakstot. Atkal esmu savā aukstā cietuma kamerā, lai pie pirmās izdevības izietu no tās, lai pavingrotu četras stundas zālainā laukumā, un negribu, lai man šo vingrošanas iespēju atņem. Pēdējās desmit dienas biju ieslēgts kamerā 24 stundas diennaktī un biju ārā tikai uz pratināšanu pie Ēģiptes prokurora, tā kā ļoti novērtēju iespēju pastaigāt ziemas saulē. Novērtēju arī vēstures grāmatas un romānus, ko mani ieslodzītie kaimiņi ir devuši, kā arī papīru un pildspalvu, ar ko tagad rakstu.
Gribu pieturēties pie šiem sīkiem priekiem un izvairīties no visa, kas varētu likt cietumniekiem tos atņemt. Gribu tos aizsargāt gandrīz tikpat daudz, kā gribu atgūt savu brīvību,” raksta Greste. Viņš vēlas, „lai valdošie saprot, ka šī ir liela kļūda, ka esmu iepīts politiskā cīņā, kas nav manējā.” „Prokurors var ieslodzīšanas laiku pagarināt bez ierobežojumiem” Par savu arestēšanu žurnālists raksta: „Es biju Kairā tikai divas nedēļas, kad Ēģiptes iekšlietu ministrijas aģenti ielauzās manā viesnīcas istabā, mana kolēģa Mohameda Fāmija istabā un „Al- Jazeera” producenta Bahera Mohameda mājā.
Darījām tieši to, ko jebkurš atbildīgs un profesionāls žurnālists darītu – piereģistrējām notikušo un centāmies to saprast ar precizitāti, taisnīgumu un objektivitāti, ko mūsu amats pieprasa. Parasti tas nav grūti staigājams ceļš. Bet, kad Ēģiptes valdība deklarēja Musulmaņu brālību par „teroristu organizāciju“, tas izsita viņu viedokli no diskusijas. Tas nozīmē pat runāt ar viņiem ir nodevība, kur nu vēl publicēt ziņojumus, vienalga cik nevainīgi šādi ziņojumi būtu. Nākamajā dienā valdība paskaidroja, kā tā definē šo „teroristu organizācijas“ apzīmējumu: Musulmaņu brālības skrejlapiņu izdalīšana vai piedalīšanās protestu demonstrācijās pret valdību nozīmēja, ka tevi var arestēt un apcietināt par „teroristu ideoloģijas izplatīšanu”.” Musulmaņu brālība ir zaudējusi daudzu atbalstu, kas tai bija, kad tās politiskais vadonis Mohameds Morsī pirms pusotra gada tika ievēlēts par prezidentu Ēģiptes pirmajās demokrātiskās vēlēšanās. Un daudzi šeit uzskata, ka Musulmaņu brālība ir atbildīga par islāmistu varmācību, kas turpina augt. Tomēr, tā ir lielākā un vislabāk organizētā politiskā vienība Ēģiptē. Ko tas nozīmē žurnālistam, kas tiecas pēc precizitātes, taisnīguma un objektivitātes? Kā lai precīzi un objektīvi ziņo par Ēģiptes politisko cīņu, ja nevar runāt ar visiem, kas ir iesaistīti šajā cīņā? Tagad par to maksājam!
Mūs trīs apsūdzēja, ka sadarbojamies ar teroristu organizāciju (Musulmaņu brālību); ka noturējām Musulmaņu brālības pārrunas mūsu viesnīcas istabās; ka lietojam tehniku bez atļaujas, lai izziņotu nepatiesības, kas apmelo un diskreditē Ēģiptes valsti.
Valsts nav uzrādījusi nekādus pierādījumus un mēs neesam formāli apsūdzēti tiesā. Bet prokurors ir pagarinājis mūsu 15 dienu aizturēšanu vēl 15 dienas, lai atrastu kādus pierādījumus. Prokurors var ieslodzīšanas laiku pagarināt bez ierobežojumiem – viens no maniem kolēģiem ir bijis apcietināts sešus mēnešus bez kādām formālām apsūdzībām.”
„Cietumi ir pārpildīti“
Par apstākļiem ieslodzījumā Greste raksta: „Toras cietums ir liels cietums pilsētas dienvidos, kur cietuma vadība regulāri pārkāpj ieslodzīto tiesības, aizliedz juristiem satikt savus klientus, un tur cietuma kameras aizslēgtas 20 stundas dienā (un 24 stundas nedēļas nogalēs un valsts brīvdienās) un tā tālāk. Bet tas ir maigi, salīdzinot ar manu kolēģu apstākļiem.
Fāmiju un Baheru apsūdzēja, ka viņi ir Musulmaņu brālības biedri, un viņi ir ieslodzīti daudz bargākā Skorpiona cietumā, kas ir domāts notiesātiem teroristiem. Fāmijam nesniedz medicīnisko palīdzību plecam, ko viņš ievainoja pirms mūsu aresta. Abi guļ uz grīdas moskītu apsēstās cietuma kamerās bez grāmatām un bez rakstāmrīkiem. Atcerieties, ka mēs neesam formāli apsūdzēti, kur nu vēl notiesāti. Bet šis nav tikai par trijiem apcietinātiem „Al – Jazeera” žurnālistiem. Mūsu arests un aizturēšana ir skaidrs iebiedējums visiem žurnālistiem, kas ziņo par Ēģipti: vai tie būtu vietējie, vai ārzemju žurnālisti.