Lietuvas Rusnes salas piketētāji: "Nevaram atļauties ne slimot, ne dzemdēt, ne nomirt"
Pie Lietuvas Seima ēkas ceturtdien uz piketu bija pulcējušies vairāki desmiti piketētāju no Rusnes pilsētiņas, kas atrodas uz salas Nemunas deltā un pavasara palos lielā mērā paliek atgriezta no ārpasaules.
Rusni, kurā 2011.gada tautskaites laikā saskaitīti 1274 iedzīvotāji, ar pārējo Lietuvu savieno tilts pār Nemunas atteku Atmatu un ceļš, kas ved uz tuvējo Šilutes pilsētu, taču pavasaros tas applūst un kļūst neizbraucams. Tad saliniekiem, kam jānokļūst darbā Šilutē vai Klaipēdā, nākas gaidīt garās rindās uz speciālās tehnikas palīdzību.
Kā uzsvēruši protestētāji, viņiem jau pirms trīsdesmit gadiem solīts risināt šo problēmu, uzceļot estakādi, kas nodrošinātu iespēju netraucēti nokļūt "kontinentālajā Lietuvā" un atgriezties no turienes, nogādāt skolā bērnus un saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
"Jūs nezināt, kādu pieminekli uzcelt, svinot valsts simtgadi? Uzceliet tiltu uz Rusni!" skaļrunī pie politiķiem vērsusies piketētāju pārstāve Daiva Plikšniene.
"Nevaram atļauties ne slimot, ne dzemdēt, ne nomirt - neko nevaram, jo esam nošķirti no visas Lietuvas," stāstījusi Rusnes iedzīvotāja Audrone, kas pati dzimusi šai salā un tur izaudzinājusi arī savus bērnus. "Ir bijis visādi - karavīri amfībijās ir pat dzemdētājas veduši un bēriniekus pārcēluši. Šodien gribam atgādināt, ka arī mēs esam daļa no Lietuvas."
Akcijas dalībniekiem tiešām izdevies piesaistīt politiķu uzmanību. Pie viņiem iznācis arī Seima spīkers Viktors Pranckietis, kas šo iniciatīvu vērtējis atzinīgi un pieļāvis, ka nepieciešamos izdevumus valsts budžetā varētu paredzēt jau nākamgad, tomēr uzsvēris, ka ar šo jautājumu būtu jānodarbojas deputātiem, kas ievēlēti no attiecīgā vēlēšanu apgabala.
Savukārt premjers Sauļus Skvernelis solījis aprīļa beigās apmeklēt Rusni un dot saliniekiem atbildi, kā tiks risināta šī problēma.
Kā ziņu aģentūrai BNS sacījusi Rusnes pašvaldības vadītāja Daļa Drobniene, piketētāji atgriezīsies pie Seima oktobrī, ja viņu prasības netiks uzklausītas, bet vajadzības gadījumā ir gatavi iestāties par savām tiesībām arī tiesā.
Viņa uzsvērusi, ka pilsētiņas iedzīvotāji nevaino tagadējo valdību, vienīgi grib panākt konkrētus lēmumus viņu situācijas risināšanai.
Lietuvas Autoceļu direkcijas vadītājs Egidijs Skrodenis aģentūrai BNS iepriekš sacījis, ka gadījumā, ja tiktu piešķirts nepieciešamais finansējums, estakāde applūstošajā ceļa posmā varētu tikt uzcelta jau 2020.gadā. Lēsts, ka tā izmaksātu aptuveni septiņus miljonus eiro.