Zinātnieki: no 2050.gada Eiropā varētu iestāties aukstums uz ilgu laiku
Aukstākais periods esot gaidāms laikā no 2050. līdz 2120.gadam, lēš krievu zinātnieki.
Pasaulē

Zinātnieki: no 2050.gada Eiropā varētu iestāties aukstums uz ilgu laiku

Jauns.lv

Saistībā ar zemo Saules aktivitāti Eiropā un citviet Zemes ziemeļu puslodē gaidāma atdzišana - vidējā gaisa temperatūra līdz 2020.gadam pazemināsies par 0,9 grādiem pēc Celsija skalas, liecina žurnālā "Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics" publicētie Norvēģijas zinātnieku veikta pētījuma rezultāti.

Zinātnieki: no 2050.gada Eiropā varētu iestāties a...

Pētījumā atklāta sakarība starp Saules aktivitātes ciklu garumu un gaisa temperatūras izmaiņām uz Zemes, kas notiek ar aptuveni desmit gadu nobīdi. Zinātnieki konstatējuši, ka gariem Saules aktivitātes cikliem, kāds bija arī iepriekšējais - divdesmit trešais - cikls, seko gaisa temperatūras pazemināšanās nākamā cikla laikā.

Saules aktivitātes 23.cikls sākās 1996.gadā un noslēdzās 2008.gadā, viszemākā aktivitāte bija 2007.-2009.gadā. Norvēģu pētnieki prognozē, ka līdz pašreizējā Saules aktivitātes cikla beigām - līdz 2020.gadam - gada vidējā gaisa temperatūra Zemes ziemeļu puslodē būs pazeminājusies par 0,9 grādiem. Dažās vietās gaidāms straujāks gaisa temperatūras kritums, piemēram, Svalbārā, Arktikā, tiek prognozēta temperatūras pazemināšanās par 3,5 grādiem.

Zinātnieki secinājuši, ka aptuveni 40 procenti no gaisa temperatūras izmaiņām pēdējos 150 gados varētu būt saistīti ar Saules aktivitāti, bet novērojumu stacijās Islandē, Farēru salās un Svalbārā - pat 63-72 procenti.

Zināms arī par Krievijas Zinātņu akadēmijas Pulkovas observatorijas speciālistu prognozēm, ka saistībā ar Saules aktivitātes samazināšanos uz Zemes pamazām sākas globāla atdzišana, aukstākais periods gaidāms laikā no 2050. līdz 2120.gadam.

Pirmās prognozes par gaidāmu globālu atdzišanu Krievijas zinātnieki publicēja pirms 20 gadiem, bet plašāku ievērību tās guva tikai 2013.gadā - kad jaunākie dati par globālo vidējo gaisa temperatūru neuzrādīja gaidīto sasilšanu.

Tomēr vairākas starptautiskas organizācijas, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas Klimata pārmaiņu starpvaldību padome, prognozē, ka tuvākajos gados gaidāma globāla sasilšana, kas pēdējos 15 gados bijusi krietni mazāka par prognozēto. Klimata pārmaiņu starpvaldību padome paredz, ka 2016.-2035.gadā globālā vidējā gaisa temperatūra paaugstināsies 0,3-0,7 grādus virs 1986.-2005.gada vidējā līmeņa.

BNS, Foto: shutterstock