Polijā atkārtoti uzliesmo Āfrikas cūku mēra infekcija
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju no Polijas kolēģiem, ka Polijas pierobežā ar Baltkrieviju atrastajām 11 mirušajām mežacūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusa klātbūtne, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja PVD pārstāve Anna Joffe.
Polijas Veterinārais dienests informē, ka jau iepriekš noteiktajā ĀCM inficētajā teritorijā Polijā ir atklāti jauni slimības gadījumi. Mirušās mežacūkas, kurām konstatēts ĀCM vīruss, atrastas Podļaskas provincē.
Pēdējo reizi ĀCM vīrusa uzliesmojums Polijā konstatēts šā gada februārī, un patlaban, pēc neilga pārtraukuma, ĀCM inficētajā teritorijā tiek atklāti atkal jauni mežacūku slimības gadījumi.
Polijā tiek turpināts sāktais ĀCM apkarošanas pasākumu plāns, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, nosakot pastiprinātu uzraudzību ĀCM inficētajā teritorijā.
Tikmēr Latvijā līdz šim ĀCM ir konstatēts 17 mežacūkām un četrām mājas cūkām.
Līdz ĀCM uzliesmojumam 26.jūnijā saistībā ar citu kaiti - klasisko cūku mēri - visā Latvijā bija pārbaudītas 1107 nomedītās mežacūkas, pēc 26.jūnija pārbaudītas 117 nomedītās mežacūkas.
Patlaban turpinās mājas cūku novietņu pārbaudes. PVD inspektori ĀCM aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 2912 saimniecības, no kurām 426 tiek turētas cūkas. Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemti 1063 asins paraugi. Ir pārbaudītas visas mājas Ķepovas, Dagdas, Robežnieku, Asūnes, Skaistas, Konstantinovas, Svariņu pagastā, Kalniešu, Indras un Bērziņu pagastā. Pārējā teritorijā pārbaudes turpinās.
Kā ziņots, ĀCM pirmo reizi Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.
Pēc nedēļas, slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju, kas no 2.jūlija līdz 1.oktobrim noteikta Daugavpils novada Ambeļu pagastā, Biķernieku pagastā, Demenes pagastā, Dubnas pagastā, Laucesas pagastā, Maļinovas pagastā, Naujenes pagastā, Salienas pagastā, Skrudalienas pagastā, Tabores pagastā, Vecsalienas pagastā, Višķu pagastā, Aglonas novadā, Krāslavas novadā, Dagdas novadā, Zilupes novadā, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Mākoņkalna pagastā, Pušas pagastā, Ludzas novada Brigu pagastā, Isnaudas pagastā, Istras pagastā, Nirzas pagastā, Ņukšu pagastā, Pildas pagastā, Rundēnu pagastā un Ciblas novadā.
Par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā atbildīgs PVD, kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.
Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, bet fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.
LETA