Putins apsola, ka sadarbosies ar neatkarīgiem lidmašīnas notriekšanas izmeklētājiem
Šādu plakātu rokās turēja Austrālijas ukraiņu kopienas biedri Sidnejā, norādot uz tiešu Putina vainu šajā teroraktā.
Pasaulē

Putins apsola, ka sadarbosies ar neatkarīgiem lidmašīnas notriekšanas izmeklētājiem

Jauns.lv

Vairāku valstu līderiem Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir solījis sadarboties, lai starptautiskie izmeklētāji piekļūtu notriektās Malaizijas pasažieru lidmašīnas nogāšanās vietai.

Putins apsola, ka sadarbosies ar neatkarīgiem lidm...

Krievijas prezidents, šķiet, cenšas apslāpēt starptautisko saniknojumu pēc tam, kad ASV valsts sekretārs Džons Kerijs paziņoja, ka Malaizijas nacionālās aviokompānijas "Malaysia Airlines" reisa MH17 lidmašīnas notriekšanā izmantotā raķešu sistēma "piegādāta no Krievijas separātistu rokās".

Atsevišķās telefonsarunās Krievijas prezidents svētdien sazinājies ar Austrālijas premjerministru Toniju Ebotu un Nīderlandes premjerministru Marku Riti Putins. Ritem viņš solījis "pilnīgu sadarbību" katastrofas upuru mirstīgo atlieku un lidmašīnas melno kastu atgūšanā, bet Ebots norādīja, ka Putins sacīja "visas pareizās lietas.

Gan Nīderlandes, gan Austrālijas pilsoņi bija ceturtdien, visticamāk, ar "zeme-gaiss" tipa raķeti notriektās lidmašīnas 298 upuru vidū.

Arvien vairāk pierādījumi ir par to, ka separātisti Ukrainas austrumos ir atbildīgi par lidmašīnas notriekšanu.

Ukrainas valdība ir publiskojusi jaunus audioierakstus ar, kā tiek apgalvots, pārtvertām nemiernieku sarunām, kurās tiek organizēta lidmašīnas "melno kastu" paslēpšana no starptautiskajiem izmeklētājiem.

Savukārt ASV vēstniecība kā autentisku apstiprināja Ukrainas valdības publiskotu ierakstu ar pārtvertu telefona sarunu starp nemiernieku komandieri un Krievijas izlūkošanas virsnieku, kurā viņi saprot, ka ir notriekuši pasažieru lidmašīnu.

Tomēr Krievijas augstākās amatpersonas un valsts plašsaziņas līdzekļi ir norādījuši, ka Ukrainas jaunā valdība ir izplānojusi uzbrukumu tā, lai par to varētu vainot nemierniekus, kas ir paziņojuši, ka viņu rokās ir lidmašīnas "melnajām kastēm" līdzīgs materiāls, tomēr ir solījuši atdot tās "starptautiskajiem izmeklētājiem, ja tādi ieradīsies".

Svētdien nemiernieki sagrāba gandrīz 200 katastrofas upuru mirstīgās atliekas un ievietoja tās vilcienu vagonos ar saldēšanas aprīkojumu, kur tās turēšot "līdz ieradīsies eksperti". Pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas premjerministrs Aleksandrs Borodajs paskaidroja, ka tas darīts "aiz cieņas pret upuru ģimenēm". "Mēs nevarējām ilgāk gaidīt karstuma dēļ, kā arī tādēļ, ka apkaimē ir daudz suņu un savvaļas dzīvnieku," viņš paskaidroja.

Ukrainas austrumos turpinās kaujas starp valdības un nemiernieku spēkiem, un Ukrainas valdība ir paziņojusi, ka nevar garantēt izmeklētāju drošību katastrofas vietā.

Putins ir noliedzis, ka viņam ir ietekme uz nemierniekiem Ukrainas austrumos, kas ir paziņojuši, ka Rietumvalstu prasībām saistībā ar katastrofu pakļausies vien tad, ja Ukrainas puse piekritīs pamieram.

Tomēr savā trešajā sarunā kopš ceturtdienas traģēdijas ar Nīderlandes premjerministru Putins svētdien solīja palīdzēt atgūt "melnās kastes" un upuru mirstīgās atliekas.

"Abos punktos Putins solīja pilnībā sadarboties," norādīja Nīderlandes valdības preses dienesta pārstāve, kas vēlējās palikt anonīma.

Nīderlandes, kas katastrofā zaudēja 193 savus pilsoņus, eksperti MH17 avārijas vietā plāno ierasties pirmdien.

Savukārt Austrālijas premjerministrs Putinam pieprasījis savus solījumus pierādīt ar darbiem. Telefona sarunas saturu Ebots gan neatklāja.

"Viņš pateica visas pareizās lietas, un tagad viņa rīcībai jābūt tikpat labai, kā viņa solījumiem," Ebots pirmdien teica radiostacijai "Macquarie Radio".

Francijas, Lielbritānijas un Vācijas līderi ir norādījuši, ka jau otrdien varētu pieņemt pastiprinātas sankcijas pret Krieviju.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons paziņoja, ka pasažieru lidmašīnas notriekšana ir "pilnībā nepieņemama" un tas, visticamāk, esot prokrievisko separātistu darbs, tādēļ Kamerons aicināja Putinu izmantot savu ietekmi uz separātistiem, lai garantētu, ka eksperti var piekļūt avārijas vietai.

ASV valsts sekretārs Kerijs intervijā raidsabiedrībai CNN sacīja, ka "mēs ar pārliecību zinām, ka Ukrainas pusei nekur tajā apkaimē tobrīd nebija tādas sistēmas", ar kuru varēja notriekt MH17, tādēļ "acīmredzamas norādes ir uz separātistu roku darbu".

Viņš arī norādīja uz "grotesko" veidu, kāda "piedzērušies separātistu karavīri" "neceremoniāli saliek līķus kravas mašīnās, likvidējot gan līķus, gan pierādījumus notikuma vietā".

Ukrainas premjerministrs Arsenijs Jaceņuks intervijā uzsvēra, ka lidmašīnas notriekšanai ir nepieciešami profesionāļi, nevis "piedzērušies gorillas".

Izdevums "Washington Post" vēstīja, ka Ukrainas izlūkošanas rīcībā ir fotogrāfijas un citi pierādījumi, kas liecina, ka trīs pretgaisa raķešu sistēmas "MUK M-1", ar kādu varētu notriekt pasažieru lidmašīnu, no nemiernieku kontrolētas teritorijas Ukrainā nepilnas 12 stundas pēc katastrofas tiek nogādātas Krievijā.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko cenšas panākt separātistu starptautisku atzīšanu par teroristisku organizāciju, kas nozīmētu, ka viņus var tiesāt starptautiskā trubunālā.

BNS, Foto: Reuters