Vai linča tiesa? Bēguļojošu miljardieri, kuram piederēja Dienvidkorejā nogrimušais prāmis, atrod mirušu
Dienvidkorejas policija otrdien paziņoja, ka ir atradusi mirušu bēguļojošo biznesa magnātu, kam piederēja 16.aprīlī nogrimušais pasažieru prāmis "Sewol", kurā gājuši bojā 304 cilvēki.
Varas iestādes uzskatīja, ka bēguļojošais miljardieris Jū Bjungeuns ir kuģniecības firmas "Chonghaejin Marine Co.", kurai pieder prāmis "Sewol", īpašnieks un tieši viņa iespējamā korupcija varētu būt viens no iemesliem prāmja nogrimšanai. Policija un prokuratūra Jū meklēja mēnešiem ilgi, veicot kratīšanas, kurās piedalījās tūkstošiem policijas darbinieku, un par informāciju viņa aizturēšanai bija izsludināta atlīdzība 500 miljonu vonu (358 tūkstošu eiro) apmērā, kā arī policisti un karavīri bija izvietoti kontrolpunktos uz ceļiem un ostās.
Patiesībā līķis, kas vēlāk tika identificēts kā Jū, tika atrasts 12.jūnijā kādā laukā Sunčeonas pilsētas pievārtē 300 kilometrus uz dienvidiem no Seulas.
Kāds vietējais iedzīvotājs atrada jau sadalīšanās stadijā esošas cilvēka mirstīgās atliekas, otrdien informēja policija. Līķi nebija iespējams atpazīt, bet veiktās DNS analīzes apliecināja, ka tas ir meklētais miljardieris. Pēc nedēļām ilga tiesu medicīnas eksperti darba izdevās arī iegūt rādītājpirksta nospiedu, kas arī apliecināja Jū identitāti.
Sunčeonas policijas priekšnieks Vū Hjungho žurnālistiem atzina, ka līķa sadalīšanās stadija atrašanas brīdī liedza noskaidrot nāves cēloni, lai gan netālu tika atrastas vairākas iztukšotas alkohola pudeles, soma un palielināmais stikls. Somā atradās Jū autobiogrāfija, ko viņš uzrakstīja pēc tam, kad 1992.gadā viņam piesprieda četru gadu cietumsodu apsūdzībās par krāpšanu, neatbilstoši izmantojot baznīcas līdzekļus.
Vū norādīja, ka pagaidām nav bijis iespējams noteikt, vai tā bija pašnāvība vai slepkavība, bet viņš pauda cerību, ka tālāka tiesu medicīnas ekspertu izmeklēšana ļaus noskaidrot nāves apstākļus un nāves iestāšanās laiku.
Mirušais gulējis uz muguras, un bija ģērbies dārgā Itālijā ražotā ziemas vējjakā un dārgos apavos.
"Chonghaejin" bija 16.aprīlī avarējušā prāmja "Sewol" īpašniece un operatore.
Jū tika meklēts, lai viņu nopratinātu par iespējamām apsūdzībām naudas piesavināšanā un noziedzīgā nolaidībā. Prokurori vēl izmeklē to, cik lielā mērā katastrofu izraisīja drošības standartu trūkums un noteikumu pārkāpumi.
Jū nav tiešas īpašuma daļas šajā kompānijā, bet viņa bērni un tuvi palīgi to kontrolē ar sarežģīta holdingu tīkla starpniecību. Prokuratūra izdeva aizturēšanas orderi pēc tam, kad Jū maijā ignorēja izsaukumu uz prokuratūru.
Piecas "Chonghaejin" amatpersonas jau ir aizturētas. Par informāciju, kas ļautu aizturēt Jū vecāko dēlu Jū Degjunu, ir izsludināta atlīdzība 100 miljonu vonu (71,6 tūkstošu eiro) apmērā. Vairāki Jū ģimenes locekļi, tostarp viņa sieva, kas apsūdzēta par piesavināšanos, kas gan nav saistīta ar prāmja nogrimšanas lietu, un brālis, ir aizturēti, bet meita cīnās pret Francijas lēmumu izdot viņu Dienvidkorejai.
Trīs mēnešus pēc traģēdijas apstiprinātais upuru skaits ir 294, bet vēl desmit cilvēki tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem.
Uz sēkļa uzskrējis prāmis ar 476 cilvēkiem uz klāja nogrimst Dienvidkorejas tuvumā
Jūnija vidū sākās prāva pret piecpadsmit "Sewol" apkalpes locekļiem par nolaidību un nespēju glābt pasažierus, no kuriem lielākā daļa bija pusaudži.
Visi izdzīvojušie "Sewol" apkalpes locekļi, kas bija atbildīgi par kuģa navigāciju, ir apsūdzēti par nolaidību un sava pienākuma aizsargāt pasažierus nepildīšanu.
Prāmja kapteinis Lī Džunseoks, galvenais inženieris un divi stūrmaņi tiek apsūdzēti par slepkavību, par ko maksimālais sods ir nāvessods, lai gan Dienvidkorejā tas nevienam nav izpildīts kopš 1997.gada beigām. Šie četri apkalpes locekļi tiek apsūdzēti par to, ka atstājuši kuģi tā grimšanas laikā, bet devuši rīkojumu pasažieriem palikt kajītēs un sēdvietās.
BNS, Foto: Reuters