Krievija nosauc valstis, no kurām turpmāk naskāk pirks pārtiku
Vakar Putins parakstīja "atriebes plānu" Rietumiem, tostarp Latvijai. Tagad viņam jādomā, no kurienes eksportēt ēdamo, lai kompensētu tos labumus, no kā pats atteicies.
Pasaulē

Krievija nosauc valstis, no kurām turpmāk naskāk pirks pārtiku

Jauns.lv

Lai mazinātu Rietumu lauksaimniecības produktu importa ierobežojumu sekas, Krievija plāno palielināt gaļas, augļu un dārzeņu ievešanu no Dienvidamerikas, Turcijas un Azerbaidžānas, vēsta laikraksts "Vedomosti".

Krievija nosauc valstis, no kurām turpmāk naskāk p...

Atbildē uz rietumvalstu ieviestajām ekonomiskajām sankcijām Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien parakstīja rīkojumu par tirdzniecības un sadarbības ierobežošanu ar valstīm, kas ieviesušas ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, galvenokārt vēršoties pret lauksaimniecības produktu importu.

Līdz šim sankcijas pret Krieviju ieviesušas ASV, Eiropas Savienība (ES), Ukraina, Japāna, Kanāda, Austrālija un Šveice.

Putina rīkojums paredz uz gadu "aizliegt vai ierobežot [..] Krievijas teritorijā ievest noteiktus lauksaimniecības produktus, izejmateriālus un ražojumus no valstīm, kas ieviesušas ekonomiskās sankcijas pret Krievijas juridiskām un/vai fiziskām personām vai pievienojušās šādam lēmumam".

Kā laikrakstam "Vedomosti" sacīja avoti federālajos dienestos, sankcijas plānots ieviest pret ES, ASV, Austrālija un Norvēģiju. Krievijas varasiestādes cer, ka gaļas importu varēs segt lielie piegādātāji no Argentīnas un Brazīlijas, bet augļus un dārzeņus varēs iepirkt Turcijā un Azerbaidžānā.

Ierobežojumus paredzēts ieviest produktiem, kuru importu iespējams aizstāt ar savu produkciju vai uz citu piegādātāju rēķina. Noteiktām produktu grupām paredzēts ieviest kvotas, nevis pilnīgu aizliegumu, skaidroja informācijas avots.

Produktu sarakstā augšgalā būs dārzeņi, augļi, gaļas izstrādājumi un piena produkti, taču tajā noteikti netiks iekļauts vīns un bērnu pārtika, ziņo informētas personas.

Privātpersonām netiks noteikti ierobežojumi preču ievešanai personīgai lietošanai.

Krievija plāno piedāvāt Turcijai palielināt augļu un dārzeņu importu, bet Brazīlijai - gaļas un piena produktu importu. Krievijas atbildīgie dienesti ceturtdien arī sāks konsultācijas ar Ekvadoras, Brazīlijas, Čīles un Argentīnas diplomātiem Krievijā par šo valstu ražojumu piegādēm.

Krievija pašlaik gadā importē 600 000 tonnas cūkgaļas, no kā puse tiek ievesta no Eiropas valstīm. Kopš februāra, kad Krievija sāka ieviest Eiropas produktu importa ierobežojumus, pārtikas produktu cenas gada skatījumā pieaugušas par 20%.

Pēc Federālā statistikas biroja datiem, Krievija 2013.gadā importēja pārtikas produktus 43 miljardu ASV dolāru (32 miljardu eiro) vērtībā, kas veido 13,4% no visa Krievijas importa. Pusi no šīs summas veido produkti no ES, ASV, Kanādas, Austrālijas un Japānas, neskaitot alkoholiskos un bezalkoholiskos dzērienus.

Aptuveni 30% no Krievijā pārdotajiem pārtikas produktiem ir importa preces, turklāt atsevišķās pozīcijas šī proporcija ir atšķirīga - 50% siera, 35% cūkgaļas, 60% liellopu gaļas, 35% mājlopu, 16% augu eļļas un 19% konservu ir importētas.

Pēc "Vedomosti" aprēķina, 2013.gadā ES produkcija aizņēma 37% no Krievijas importētās gaļas, 13% zivju un molusku, 33% dzīvnieku izcelsmes produkcijas (piens, olas, medus), 30% dārzeņu, 24% augļu, 39% gaļas un zivju pārstrādes produktu un 25% dzērienu.

Pēc Krievijas analītiķu aprēķiniem, jau ieviestie lauksaimniecības produktu ierobežojumi Krievijas inflāciju palielinājuši par 1,5 procentpunktu, norādot, ka ES produkcijas aizliegšanas dēļ cūkgaļas cenas jau pieaugušas par 20%.

Pēc jauno sankciju ieviešanas inflācijas pieaugums veidos 2,5 procentpunktus, un 2014.gada beigās inflācija Krievijā veidos 7,5%, prognozē VTB.

Atbildē uz Rietumu ieviestajām sankcijām pēdējās nedēļās Krievija masveidā bloķējusi dažādu lauksaimniecības produktu ievešanu no Eiropas valstīm.

No Krievijas puses arī izskanējuši draudi Eiropas Savienības (ES) lidsabiedrībām slēgt vai ierobežot gaisa satiksmi Krievijas teritorijā.

Eiropas Savienība (ES) un ASV 29.jūlijā nolēma piemērot papildu sankcijas pret Krievijas enerģētikas, ieroču rūpniecības un finanšu nozarēm, nosodot Maskavu par agresiju pret Ukrainu. Šonedēļ par papildus sankciju ieviešanu paziņoja arī Kanāda un Japāna.

LETA, Foto: Reuters