Pasaulē

Tiesa Ēģiptē spriedumu lietā, kurā Mubaraks apsūdzēts slepkavībās, nolasīs septembrī

Jauns.lv

Tiesa Ēģiptē trešdien paziņoja, ka 27.septembrī nolasīs spriedumu lietā pret gāzto valsts vadītāju Hosnī Mubaraku, kurā viņš apsūdzēts slepkavībās, savukārt Mubaraks tiesā kaismīgi aizstāvēja savu nepilnus 30 gadus ilgušo valdīšanu.

Tiesa Ēģiptē spriedumu lietā, kurā Mubaraks apsūdz...

Mubaraks un septiņas viņa režīma augsta ranga drošības struktūru amatpersonas tiek apsūdzētas par simtiem protestētāju nāvi 18 dienas ilgušajos tautas nemieros 2011.gadā, kuru rezultātā Mubaraks tika gāzts. Iepriekš par tādām apsūdzībām viņiem piespriestais mūža ieslodzījums tika atcelts tehnisku iemeslu dēļ.

86 gadus vecais ilggadējais Ēģiptes vadītājs, kas tiesas sēdi apmeklēja ratiņkrēslā, nomainīja ierastās tumšās brilles pret lasīšanas brillēm un nolasīja garu runu. Tajā viņš aizstāvēja savu darbību, kuru sāka kā militārpersona un kas viņam beidzās ar gāšanu no valsts vadītāja amata tautas nemieros.

"Šī varētu būt mana pēdējā runa," sacīja vecais vīrs. "Tā kā mana dzīve tuvojas galam, paldies Allāham, mana sirdsapziņa ir tīra, un esmu apmierināts, ka dzīvi pavadīju Ēģiptes aizstāvībai," viņš teica.

"Jūsu priekšā stāvošais Hosnī Mubaraks nekad nebūtu devis rīkojumu nogalināt protestētājus," viņš paziņoja.

Mubaraks runāja, pēc paša teiktā, par savas trīsdesmit gadus ilgās valdīšanas sasniegumiem. Mubaraks uzsvēra, ka viņš "sasniedza visaugstāko ekonomisko izaugsmi Ēģiptes vēsturē".

Viņš arī aizstāvēja sevi korupcijas apsūdzībās, kas izvirzītas viņam un diviem viņa dēliem. Arī šajā lietā spriedums gaidāms 27.septembrī.

Mubaraks tika zākāts par valdonīgo valsts vadības stilu un biežu policijas spēka izmantošanu, kas izraisīja protestus 2011.gada sākumā, tomēr tagad viņa valdīšanu Ēģiptē daudzi atceras ar nostalģiju, jo četru gadu laikā valstī tā arī nav izdevies atjaunot kārtību.

Viņa pēcteci islāmistu Mohamedu Mursi, kas kļuva par pirmo demokrātiski ievēlēto Ēģiptes prezidentu, 2013.gada jūlijā pēc gadu ilgas atrašanās amatā gāza armija. Pēc Mursi par prezidentu tika ievēlēts bijušais armijas komandieris Abdelfatahs al Sisi, kurš organizēja Mursi gāšanu.

"Tā bija sazvērestība," par Mubaraka gāšanu tiesā trešdien teica viņa režīma bijušais iekšlietu ministrs Habibs al Adli, kas arī apsūdzēts slepkavībās.

Adli vainoja palestīniešu islāmistu kustību HAMAS, kas valda blakus esošajā Gazas joslā, par protestētāju nogalināšanu vardarbīgākajā demonstrāciju dienā - 2011.gada 28.janvārī.

HAMAS "šāva uz protestētājiem kopā ar [Ēģiptē aizliegto kustību] "Musulmaņu brālība". Viņi gāja pa jumtiem, iegāja mājās, lai šautu uz protestētājiem. Kādēļ? Lai saniknotu protestētājus," viņš stāstīja savu versiju.

Viņaprāt, sazvērestībā 2011.gadā bija iesaistītas arī ASV un citas lielvaras.

"25.janvāris nebija revolūcija," Adli teica par 2011.gada tautas sacelšanās sākumu. "30.jūnijs bija revolūcija," viņš norādīja, runājot par Mursi gāšanu, kad pērn armija deva rīkojumu par konstitūcijas un prezidenta atcelšanu.

BNS

Tēmas