Jaunieši Krimā pat skolu nevar pabeigt, ja nav pieteikušies Krievijas pasei. VIDEO
Krimas tatāru Refatu Čubarovu Krievija pasludinājusi par "persona non grata" un aizliegusi iebraukt Krimā, lai gan tur palikusi visa viņa ģimene. Čubarovs atklāti saka: pašreizējais režīms okupētajā Krimā ir pat ļaunāks nekā padomju savienībā.
LTV "Panorāma" viņu satika Rīgā, kur Refats Čubarovs piedalās vairākos "Baltijas ceļa" 25.gadadienas atceres pasākumos. Viņš Atmodas laikā dzīvoja Rīgā, taču drīz pēc tam atgriezās savā dzimtenē Ukrainā. Viņš dzīvo Kijevā, taču idejiski ir Krimas tatārs.
Čubarovs stāsta, ka Krimas pussala šobrīd pārdzīvo baisus laikus - cieš pat tie, kas staigāja ar Krievijas karogiem. Uzņēmumi, bankas, veikali no pussalas aizbēguši, valda bezdarbs, un ļaudis kopumā ir ļoti nomākti. "Pēc 23 gadiem te ir atgriezies padomju režīms, tikai daudz ciniskāks un daudz necilvēcīgākā formā," raidījumam teic Čubarovs. Jebkuru aktīvistu uzrauga specdienesti; sevišķi tas skarot masu mediju darbiniekus. Eksistē arī "stukaču" sistēma, proti, prokuratūrai tiek ziņots par personām, kuras pauž Krievijai nelojālus viedokļus.
Martā, kad Krievija anektēja Krimu, fotoaģentūru bildes liecināja par reālām milzu garām rindām pasu daļās, kur cilvēki alka saņemt Krievzemes pilsonību. Tā bija izvēle. Tagad izrādījies, ka, ja tev tās nav, tu neko nevari pasākt - absolventi netiek pat pie atestāta, ja viņiem nav Krievijas pases. Cilvēkus atlaiž no darba, ja viņi ir Ukrainas pilsoņi. Visur un uz katra soļa tiek pieprasīta lojalitāte Krievijai, saka Refats Čubarovs.
Vairāk par dzīvi tagadējā Krimā skatieties LTV "Panorāmas" sižetā.
Tūkstošiem cilvēku Krimā stāv milzumgarā rindā pēc Krievijas pasēm
Krimas kūrorts laiku lokos
Četrus mēnešus pēc aneksijas Krima „izbauda” dzīvi Krievijas paspārnē – cenu lēciens, tukši kūrorti, zaudēts Eiropas Savienības tirgus un biznesa ...
Kasjauns.lv, Foto: ekrānuzņēmums no video, AFP, Reuters