Spānijas Konstitucionālā tiesa bloķē Katalonijas simbolisko neatkarības balsojumu
Spānijas Konstitucionālā tiesa pēc centrālās valdības lūguma otrdien bloķēja simbolisko neatkarības referendumu, kuru šajā nedēļas nogalē ieplānojusi valsts ziemeļaustrumu reģiona Katalonijas vadība.
Spānijas Katalonijas autonomā reģiona prezidents Arturs Mass iepriekš solīja Katalonijā 9.novembrī tomēr sarīkot balsojumu par neatkarību, lai gan šis balsojums būs simbolisks. Tādu lēmumu viņš paziņoja pēc tam, kad Spānijas valdība Konstitucionālajā tiesā apstrīdēja iepriekš plānoto neatkarības referendumu, un tiesa 29.septembrī apturēja tāda nesaistoša referenduma rīkošanu.
Centrālā valdība piektdien iesniedza jaunu prasību tiesā, lūdzot Konstitucionālo tiesu apturēt arī plānoto simbolisko nobalsošanu Katalonijā.
Spānijas premjerministra vietniece Soraja Saensa de Santamarija Katalonijas vadības plānus par simbolisku referendumu, kurā būtu brīvprātīgi novērotāji un balsotāju reģistrācija tajā pašā dienā, nodēvēja par "tiesisku krāpšanu" un "demokrātijas perversitāti".
Konstitucionālā tiesa vienbalsīgi apstiprināja valdības lūgumu apturēt simbolisko balsojumu, apliecināja tiesas preses pārstāve.
Mass 27.septembrī parakstīja dekrētu, kas paredz 9.novembrī rīkot referendumu par Katalonijas neatkarību. Konstitucionālā tiesa oktobrī paziņoja, ka ir pieņēmusi šo sūdzību un apturējusi referenduma rīkošanu, kamēr tā izskata centrālās valdības argumentus. Tiesai ir pieci mēneši sava sprieduma paziņošanai par to, vai šis referendums atbilst konstitūcijai, tomēr tiesa var pieprasīt šī termiņa pagarināšanu. Pamatojoties uz tiesas darba ilgumu, Mass paziņoja par atteikšanos no referenduma organizēšanas.
Vēlāk Mass solīja sarīkot nesaistošu referendumu, bet vēlāk tika paziņots, ka galvenokārt brīvprātīgie organizēs simbolisku balsojumu.
Tomēr Masa kompromisi neapmierina Katalonijas neatkarības atbalstītājus, un reģionālā parlamenta opozīcijas partijas pieprasa ārkārtas reģionālās vēlēšanas, ja Mass nepildīs solījumu par neatkarības referenduma sarīkošanu.
Katalonija, kurā dzīvo 7,5 miljoni cilvēku jeb 16% Spānijas iedzīvotāju, ilgi ir bijusi ekonomikas dzinējspēks valstī, kur gandrīz ceturtā daļa iedzīvotāju ir bez darba. Lepni par savu atšķirīgo valodu un kultūru, katalāņi nevēlas pārdalīt savus nodokļus par labu citiem Spānijas reģioniem, un, uzskata, ka reģionam būs labāk vienam pašam.
Jaunākās sabiedriskās domas aptaujas rezultāti, kas publicēti laikrakstā "El Pais", liecina, ka 49% Katalonijas iedzīvotāju ir pret referenduma organizēšanu, bet 44% to atbalsta.
BNS