Lietuvā atklāts Baltkrievijas spiegs
Lietuvas Ģenerālprokuratūra pirmdien paziņojusi, ka nodod tiesai krimināllietu pret Lietuvas pilsoni, kas apsūdzēts spiegošanā Baltkrievijas speciālo dienestu uzdevumā, strādājot "valsts uzņēmumā, kas saistīts ar lidojumu vadību", vēsta "Delfi.lt".
Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes pieļauj, ka nopludinātos datus varēja izmantot arī Krievija. Vienlaikus tās neizpauž, kāds varētu būt spiegošanas nodarītais kaitējums un vai šī persona, strādājot valsts aviācijas nozarē, mēģinājusi piekļūt datiem par NATO aviācijas spēkiem.
Kā pastāstījis ģenerālprokurora vietnieks Darjus Raulušaitis, aizturētas divas par spiegošanu aizdomās turētas personas. Abi šie cilvēki ir Lietuvas pilsoņi.
Viņš norādījis, ka pirmstiesas izmeklēšana sākta aptuveni pirms gada, pēc sekmīgas Valsts drošības departamenta (VSD) operācijas, kurā savākta informācija "par šo un vēl vienu analoģisku noziedzīgo darbību".
Informāciju par šo otro gadījumu Ģenerālprokuratūra pagaidām nesniedz. Netiek arī atklāts, kuras valsts labā darbojies otrs spiegs, bet Raulušaitis izteicis cerību, ka arī šī lieta drīzumā tiks nodota tiesai.
Lietuvas kriminālpolicijas biroja priekšnieks Rolands Ķišķis pastāstījis, ka spiegus interesējusi informācija gan par civilo, gan militāro aviāciju.
Pēc viņa teiktā, cieša tiesībsargāšanas iestāžu sadarbība palīdzējusi fiksēt pat sīkākos faktus, piemēram, to, kā aizdomās turētais, ieslēdzies kabinetā, ar digitālo kameru fotografē dokumentus.
VSD vadītājs Ģedimina Grina norādījis, ka visa pretizlūkošanas operācija ilgusi vairāk nekā trīs gadus, bet abi spiegi atrodas apcietinājumā jau ilgāk nekā gadu.
Viņš piebildis, ka informācija, ko ievācis spiegs, var arī nebūt slepena, bet jebkādas "pa kripatiņai savāktas" un pastāvīgi atjauninātas ziņas par stratēģiski svarīgu objektu vai stratēģiski svarīgu darbību ārvalstu dienestiem ir ļoti vērtīgas un var tikt izmantotas, lai kaitētu Lietuvas nacionālajai drošībai un stabilitātei.
Gan Grina, gan Raulušaitis pieļāvuši, ka nopludināto informāciju izmantojuši arī Krievijas dienesti, jo izlūkošanas kontekstā "Baltkrievija un Krievija ir savienota valsts", un, visticamāk, apmainās ar šādām ziņām.
Kā norāda "Delfi.lt", vienīgais gaisa satiksmes pakalpojumu, sakaru, navigācijas un uzraudzības pakalpojumu, kā arī gaisa navigācijas informācijas pakalpojumu sniedzējs civilās aviācijas vajadzībām Lietuvā ir valsts uzņēmums "Oro navigacija".
To, ka viens no aizturētajiem bijis "Oro navigacija" darbinieks, apliecinājis arī šā uzņēmuma preses sekretārs Edmunds Ganusausks.
Pēc Ķišķa teiktā, šim darbiniekam bijusi pieejama informācija par civilo aviosabiedrību reisiem un militāro lidmašīnu lidojumiem, kā arī par gaisa navigāciju un lidostu infrastruktūru.
Izmeklētāji savākuši apjomīgus materiālus, kas apkopoti septiņos sējumos, lietā iekļauti aptuveni 1300 dokumenti un 26 datu nesēji ar audio un video ierakstiem.
VSD norāda, ka tā ir pirmā šāda veida lieta, kas nodota tiesai kopš 2013.gada sākuma, kad Lietuvā stājies spēkā jaunais izlūkdienestu likums. Kā skaidrojis Lietuvas Seima nacionālās drošības un aizsardzības komitejas deputāts Arvīds Anušausks, līdz tam VSD pats pārraudzījis pirmstiesas izmeklēšanu, tādēļ tās laikā dažkārt atklātībā nonākušas detaļas, kas vēlāk apgrūtinājušas paša departamenta darbu.
Tagad pāriets pie Rietumos pieņemtā modeļa, proti, pirmstiesas izmeklēšanu veic cita institūcija, bet VSD tikai ievāc izlūkošanas un pretizlūkošanas informāciju. Ja tā droši liecina, ka persona spiegojusi citas valsts labā, šī informācija tiek nodota Ģenerālprokuratūrai un Kriminālpolicija pabeidz procesu, norādījis deputāts.