Īlons Masks ieskicē baisu mākslīgā intelekta pasauli: nevienam nākotnē nebūs vajadzīgs darbs
foto: Shutterstock
Cilvēkus nākotnē aizstās roboti.
Pasaulē

Īlons Masks ieskicē baisu mākslīgā intelekta pasauli: nevienam nākotnē nebūs vajadzīgs darbs

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/CNN

Tehnoloģiju magnāts Īlons Masks paziņojis, ka mākslīgais intelekts nākotnē pārņems visas mūsu darbavietas. "Iespējams, ka nevienam no mums nebūs darba,” tehnoloģiju konferencē par AI sacīja Masks.

Īlons Masks ieskicē baisu mākslīgā intelekta pasau...

Masks aprakstīja nākotni, kurā "darbs būs pēc izvēles”, sakot, ka "ja vēlēsieties darīt darbu, kas ir kā hobijs, jūs to varēsiet darīt.” Viņš skaidroja, ka mākslīgais intelekts un roboti nodrošinās visas preces un pakalpojumus, ko vien varat iedomāties.

Vienlaikus viņš piebilda, ka, lai šis scenārijs piepildītos, nepieciešami universiāli augsti ienākumi, kas nozīmē, ka AI samazinās cilvēku darbaspēka izmaksas, kas savukārt padarīs pamatvajadzības visiem pieejamas.

"Preces vai pakalpojumi netrūks,” sacīja Masks, skaidrojot, ka mākslīgais intelekts pēdējos gados ir strauji progresējis, liekot pētniekiem un regulatoriem censties sekot tam līdzi.

Vienlaikus turpina pieaugt arī bažas par to, kā mainīsies dažādas nozares un darbavietas, AI izplatoties tirgū. Janvārī MIT Datorzinātnes un mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieki atklāja, ka darbavietās mākslīgais intelekts tiek pieņemts daudz lēnāk, nekā gaidīts.

Ziņojumā teikts, ka lielākā daļa darbu, kas iepriekš tika identificēti kā neaizsargāti pret mākslīgo intelektu, darba devējiem nebija ekonomiski izdevīgi automatizēt. 

Eksperti arī lielā mērā uzskata, ka daudzi darbi, kas prasa augstu emocionālo inteliģenci un cilvēku mijiedarbību, nebūs jāaizstāj, piemēram, garīgās veselības speciālisti, radošie darbinieki un skolotāji. 

Nākotni bez cilvēku darba apšaubīja arī Masks, norādot, ka nezina, vai cilvēki jutīsies emocionāli apmierināti. "Jautājums ir par jēgu – ja dators un roboti spēs izdarīt visu labāk nekā jūs, vai jūsu dzīvei būs jēga?"

Masks tehnoloģijas raksturoja kā savas lielākās bailes, norādot, ka "plāno cilvēkus nogādāt uz Marsa, iespējams, septiņu līdz desmit gadu laikā.”

Viņš arī mudināja vecākus ierobežot laiku, ko bērni patērē viedierīcēs, sakot, ka "bērnus ieprogrammē dopamīna maksimizējošais AI”.