Ukraina plāno mobilizēt cietumniekus
Ukraina apsver iespēju sekot Krievijas piemēram – mobilizēt karam ieslodzītos. Tieslietu ministrs Deniss Maļuska paziņojis intervijā BBC, ka runa varētu būt par 10 000 līdz 20 000 cietumnieku.
Pirms divām dienām Ukrainas parlaments atļāva mobilizēt dažas ieslodzīto kategorijas. “Es būtu akls, ja neredzētu paralēles,” atzīst Maļuska uz atgādinājumu par Krievijas praksi. “Nevajag mānīt sevi, bet runa tomēr ir par atšķirīgu pieeju. Viņiem bija piespiedu mobilizācija, viņiem visus spieda iet, viņiem nevienu neapmācīja, bez sagatavošanas tā bija vienkārši gaļa.”
Jaunais Ukrainas likums aizliedz mobilizēt notiesātos par smagiem noziegumiem, piemēram, tīšu izvarošanu, izvarošanu, cita veida seksuālu vardarbību, arī korupciju un noziegumiem pret valsts drošību. Krievija mobilizēja karam pat pedofilus un slepkavas kanibālus.
Maļuska gan vēl pirms balsojuma parlamentā pieļāva arī slepkavu sūtīšanu uz fronti, atgādinot, ka “kāpēc gan cilvēks dodas karot, ja ne nogalināt”. Viņam nebija īpašu iebildumu pat pret tādiem, kam piespriests mūža ieslodzījums – daudzi esot noziegumu pastrādājuši 18 - 19 gadu vecumā un pēc gadu desmitiem cietumā viņu psiholoģiskais portrets esot pavisam cits.
Ministrs piebildis, ka Ukrainas cietumi pašlaik ir pārpildīti, un neslēpj, ka viens no jaunās idejas iemesliem ir nepārkāpt “normatīvus cilvēku skaitam uz noteiktu platību”.
Saskaņā ar likumu, ieslodzīto mobilizācija iespējama tikai ar tiesas lēmumu, brīvprātīgi un ar karaspēka daļas komandiera piekrišanu. Līdz ieslodzījuma termiņa beigām nevar būt vairāk par trim gadiem, jāpārbauda ieslodzītā veselība, tostarp psihiskā. Iecerēts, ka bijušie cietumnieki dienēs īpašās vienībās.
Ukrainai pašlaik ievērojami trūkst karavīru, daudzi joprojām karo kopš Krievijas iebrukuma 2022. gada 24. februārī. Bruņotie spēki uzstāj, ka nepieciešams ap 500 000 mobilizēto. Tik plaša mobilizācija Ukrainai izmaksātu 13,4 miljardus ASV dolāru.
Ukrainas Ārlietu ministrija pārtraukusi ārzemēs noformēt dokumentus 18 līdz 60 gadus veciem pilsoņiem. Eiropas Savienības valstīs atrodas 4,3 miljoni Ukrainas pilsoņu, tostarp 860 000 vīriešu.