Nežēlīgā cilšu konfliktā Papua-Jaungvinejā nošauti desmitiem civiliedzīvotāju
Papua-Jaungvinejas varasiestādes jau ilgstoši cīnās ar cilšu savstarpējo vardarbību un nežēlību, taču nedēļas nogalē Engas provincē notikušo konfliktu uzskata par līdz šim nežēlīgāko.
Konflikts starp ciltīm norisinājies netālu no Vabagas pilsētas, kas atrodas aptuveni 600 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Papua-Jaungvinejas galvaspilsētas Portmorsbijas. Varas iestādes sākotnēji ziņoja par vismaz 64 bojāgājušiem cilvēkiem. Taču vēlākos ziņojumos teikts - šis skaits ir neprecīzs un kopā apšaudē miruši 26 cilvēki.
A common occurrence in PNG Highlands and places like Goroka, Kundiawa and Mt. Hagen although the death toll rate is new.
— John Metzner (@JohnRMetzner) February 19, 2024
More firearms are available now.
At Least 26 Killed In Tribal Fighting In Papua New Guinea — ABC
Initial reports put the death toll at around 53 in the… pic.twitter.com/MlCHjb7yq1
Nelegālo šaujamierīču lielais pieplūdums šajā reģionā ir veicinājis vardarbību un padarījis sadursmes arvien nežēlīgākas, vietējie policijas pārstāvji stāsta BBS.
"Šī ir līdz šim lielākā slepkavība, ko esmu redzējis Engā, varbūt pat visā augstkalnu reģionā," stāsts Papua-Jaungvinejas Karaliskā konstabulārā dienesta vadītājs Džordžs Kakass. "Mēs esam absolūtā šokā par cilvēku nežēlību. To patiešām ir grūti aptvert!"
Policija par notikušo uzzināja vien tad, kad viņu rīcībā nonāca foto un video no notikuma vietas, kuros bija redzami automašīnā iekrauti ķermeņi, ziņo mediji.
Jau iepriekš, pēc cilšu konfliktu par zemes un bagātības sadali saasināšanās pagājušā gada jūlijā Engā šo reģionu daļēji slēdza, - policija bija noteikusi komandantstundu un ceļošanas ierobežojumus.
Pagājušā gada augustā starptautisku ziņu virsrakstos cilšu kari nonāca, pateicoties internetā izplatītajiem foto, kur bija redzami trīs mirušu vīriešu līķi.
Gubernators Pīters Ipatass informē, ka ir bijušas pazīmes, par to, ka konflikti cilšu starpā atkal varētu saasināties, tomēr neviens nebija gaidījis ko tik šausminošu. Tā kā pēdējā sadursmē bija iesaistītas līdz pat 17 ciltīm, miera nodrošināšana bija drošības spēku ziņā.
"Mēs zinājām, ka šī cīņa turpināsies, un pagājušajā nedēļā brīdinājām drošības spēkus, lai pārliecinātos, vai viņi veic atbilstošus pasākumus, lai to nevērstu."
Drošība plašākā nozīmē joprojām ir galvenā Papua-Jaungvinejas problēma. Valdība jau pagājušajā mēnesī izsludināja ārkārtas stāvokli pēc tam, kad nemieros un laupīšanās dzīvību zaudēja vismaz 15 cilvēki.
Austrālija, kas ir viena no valsts tuvākajām sabiedrotajām, apstiprina, ka ziņas par slepkavībām ir "ļoti satraucošas". "Mēs sniedzam ievērojamu atbalstu, īpaši policijas darbinieku apmācībai un drošībai Papua-Jaungvinejā," pirmdien intervijā stāstīja premjerministrs Entonijs Albanese.