Mākslīgā intelekta apmuļķots, finanšu sfēras darbinieks krāpniekiem izmaksā 25 miljonus ASV dolāru
foto: Shutterstock
Pasaulē

Mākslīgā intelekta apmuļķots, finanšu sfēras darbinieks krāpniekiem izmaksā 25 miljonus ASV dolāru

CNN/Jauns.lv

Kāda starptautiska uzņēmuma finanšu darbinieku pievīlis dziļviltojumu tehnoloģijas jeb "deepfake" radīts viltojums, krāpniekiem videokonferencē uzdodoties par kompānijas finanšu direktoru un pieprasot pārskaitīt naudu, liecina Honkongas policijas sniegtā informācija. Tādējādi kompānijas finanšu darbinieks krāpniekiem izmaksājis 25 miljonus ASV dolāru.

Mākslīgā intelekta apmuļķots, finanšu sfēras darbi...

Kompānijas darbinieks piedalījās videokonferencē, kurā šķietami bija arī vairāki citi uzņēmuma darbinieki, lai gan patiesībā konference bija mākslīgā intelekta radīts viltojums, paziņoja Honkongas policija.

"Izrādās, ka visi [, ko viņš redzēja konferencē], bija viltoti, nevis īsti cilvēki," pilsētas sabiedriskajai raidorganizācijai "RTHK" sacīja policijas vecākais uzraugs Čans Šunčings.

Kompānijas darbinieks sāka šaubīties par to, vai konference notikusi pa īstam pēc tam, kad saņēma vēstuli no it kā uzņēmuma Apvienotajā Karalistē bāzētās filiāles finanšu direktora. Sākotnēji uzņēmuma darbiniekam bija aizdomas, ka viņš ir saņēmis pikšķerēšanas e-pastu, jo tajā tika runāts par slepena darījuma veikšanas nepieciešamību. Tomēr pēc videozvana viņš pārstāja šaubīties par e-pasta patiesumu, jo citi videokonferences dalībnieki izskatījās un izklausījās gluži uz mata tāpat kā viņam pazīstamie kolēģi.

Pieņemot, ka visi pārējie video konferences dalībnieki bija īsti, darbinieks krāpniekiem piekrita pārskaitīt kopumā 200 miljonus Honkongas dolāru jeb aptuveni 25,6 miljonus ASV dolāru, piebilda policists.

Šī lieta ir viena no vairākiem nesenajiem krāpniecības gadījumiem, kuros ir aizdomas par krāpnieku izmantotu dziļo viltojumu tehnoloģiju, lai pārveidotu publiski pieejamos video kadrus un citus materiālus nolūkā no ilvēkiem izkrāpt naudu.

Honkongas policija preses brīfingā piektdien, 2. februārī, paziņojusi, ka saistībā ar iepriekš minētajām krāpniecībām ir veikusi sešus arestus.

Policija atklājusi, ka nozagtas arī astoņas nozagtas Honkongā izdotas personas apliecības, par kuru pazušanu ziņojuši to īpašnieki. Personas dokumenti tika izmantoti, lai laikā no pagājušā gada jūlija līdz septembrim pieteiktos 90 aizdevumiem un bankā reģistrētu 54 kontus.

Vismaz 20 gadījumos mākslīgā intelekta radītie viltojumi tika izmantoti, lai apmānītu sejas atpazīšanas programmas, atdarinot personas apliecībās attēlotās personas, norādīja policija.

Krāpniecības gadījums, uzdoties par kompānijas finanšu direktoru, tika atklāts pēc uzņēmuma darbinieka sazināšanās ar korporācijas galveno biroju.

Honkongas policija neatklāja uzņēmuma vai darbinieka vārdu vai citu informāciju par viņu.

Varas iestādes visā pasaulē arvien vairāk uztraucas par dziļo viltojumu tehnoloģiju izsmalcinātajiem un rafinētajiem paņēmieniem, ko tās spēj izmantot.