Droni līdzās maizes klaipiem. Krievijā maizes ceptuve ražo bezpilota lidaparātus
Kremlis izmanto civilās rūpnīcas, lai ražotu militāro aprīkojumu un pat ieročus. Piemēram, Tambovā maizes ceptuve sāka ražot bezpilota lidaparātus kara vajadzībām, vēsta "Financial Times".
Nesen Krievijas mediji rādīja reportāžu no maiznīcas Tambovā, kas papildus klaipiem sākusi ražot mazos "Bekas" dronus. Sižetā redzams, ka droni ir nolikti uz galdiem blakus ceptiem izstrādājumiem, un propagandists pat stāstīja, ka droni smaržo pēc svaigas maizes.
Tambovas rūpnīca pirmo reizi sāka montēt dronus 2023. gada februārī, izmantojot 3D printeri, kas ražo karbona rāmjus, kā arī antenu un kameru turētājus. Lielākā daļa "Bekas" komponentu tiek pirkti internetā, kas ļauj uzturēt izmaksas no 25 tūkstošiem rubļu (270 dolāriem) līdz 50 tūkstošiem rubļu par dronu. Maizes ceptuve Tambovā mēnesī saražo aptuveni 250 dronus. Maiznīca šuj arī maskēšanās mugursomas.
"Financial Times" atzīmē, ka "Bekas" dronu funkcionalitāte ir ierobežota. Tie var pārvadāt kravas, kas sver līdz 3,5 kg, attālumā līdz 5 km. Taču Tambovas maizes kombināts paziņojis, ka izveidojis astoņas šāda dronu kopijas.
Eksperti atzīmē, ka pat šādi ieroči ir atkarīgi no Rietumu daļām, ko krievi iegādājušies ārzemēs.
"Vienīgā krievu lieta (dronā -red.) ir "Bekas| uzlīme," sacīja Pāvels Luzins, "Jamestown Foundation" vecākais līdzstrādnieks Vašingtonā.
Tiek atzīmēts, ka ASV ir noteikušas sankcijas pret Tambovas maiznīcu. Krievijā ar to lepojas. Maiznīcas direktors Jurijs Čičerins Krievijas medijiem sacīja, ka iekļaušana ASV sankciju sarakstā ir liels sasniegums: "Mēs esam lepni, esam priecīgi. Kad vēl kāds par mūsu rūpnīcu runās tādā starptautiskā līmenī?"
Tambovas rūpnīca ir kļuvusi par piemēru Kremlim, kā militārajā ražošanā var iesaistīt civilos uzņēmumus. Krievijā apgalvo, ka vairāk nekā 500 vieglās rūpniecības uzņēmumi pārgājuši uz militārpersonu aprīkojuma ražošanu.
Tā Krievijas Federācijas rietumu-centrālajā daļā Naberežnije Čelni pilsētā hokeja nūju darbnīca pārgāja uz bruņuvešu ražošanu, bet Čeļabinskā telšu ražotnē sāka šūt guļammaisus un teltis armijai. Voroņežā lauksaimniecības tehnikas rūpnīcā tiek ražotas daudzas militārās preces, sākot no mīnu likvidēšanas iekārtām un binokļiem līdz pretdronu iekārtām.
Krievija atjaunojas uz "kara pamata"
Krievijā 2024. gada budžetā tika apstiprināti rekordlieli tēriņi armijai. Trešdaļu no visiem izdevumiem Kremļa varas iestādes atvēlēja armijas un militāri rūpnieciskā kompleksa uzturēšanai. Tas noticis pirmo reizi kopš PSRS sabrukuma.
Iepriekš Stokholmas Starptautiskais miera pētniecības institūts (SIPRI) lēsa, ka Krievijas militāro izdevumu budžets 2023. gadam ir aptuveni 6,6 triljoni rubļu (85,8 miljardi ASV dolāru). Tas atbilst aptuveni 4,4% no Krievijas IKP, salīdzinot ar 3,6% 2021. gadā pirms iebrukuma Ukrainā.