Bijušie džihādisti atraduši darbu Zviedrijas skolās
No 83 cilvēkiem, kas identificēti kā atgriezušies Zviedrijā no Islāma valsts kontrolētās teritorijas, 21 tagad strādā ar bērniem, jauniešiem un neaizsargātām personām, liecina Zviedrijas medija "Expressen" vadītā izmeklēšana.
Saskaņā ar izmeklēšanu, atpūtas centri, pirmsskolas izglītības iestādes un sociālie dienesti ir starp vietām, kur tagad strādā bijušie "Islāma valsts" džihādisti, un tas mudināja Izglītības ministri Lotu Edholmu nosaukt Zviedrijas politiku attiecībā uz bijušo zviedru islāmistu kaujinieku atgriešanos un kontroli par "naivu".
Kopumā 24 no šiem bijušajiem "Islāma valsts" kaujiniekiem ir atraduši darbu pie valsts darba devējiem, neskatoties uz vairākiem drošības dienestu brīdinājumiem, ka tā sauktie repatrianti var veicināt radikalizāciju un vervēšanu Zviedrijā.
Tie ir cilvēki, kuri ir gan cīnījušies par "Islāma valsti", gan dzīvojuši teroristu kontrolētajos rajonos.
Šīs atklāsmes saņēma spēcīgu Lotas Edholmas reakciju.
"Ir pilnīgi nepieņemami, ka cilvēki, kas ir "Islāma valsts" teroristi, strādā Zviedrijas skolās, atpūtas centros un tamlīdzīgi. To nevajadzēja pieļaut," viņa sacīja presei, piebilstot, ka Zviedrijas sabiedrība ir bijusi pārāk naiva.
Vairākos gadījumos repatriētās "Islāma valsts" personas ir pieņemtas darbā neilgi pēc atgriešanās no Sīrijas, kur daudzos gadījumos viņi vairākus gadus bija pavadījuši teroristu sektā.
Pēc Edholmas domām darba devējiem skolu sistēmā būtu jādara vairāk, lai pārbaudītu savu darbinieku izcelsmi.
"Tas ir darba devēja pienākums, piemēram, paņemt izziņas un pārbaudīt, ko cilvēks ir darījis pirms stāšanās darbā. Šajos gadījumos tas acīmredzami nav darīts," viņa sacīja.
Tā izskatās Mosula pēc "Islāma valsts" sakaušanas
Tā izskatās Mosula pēc "Islāma valsts" padzīšanas
Tomēr viņa arī uzsvēra acīmredzamo saziņas trūkumu starp drošības dienestu aģentūrām (Säpo, Säkerhetspolisen) un citām valsts pārvaldes iestādēm.
"Iestādēm ir jāsadarbojas. Tagad mēs meklējam, kā mēs varam izjaukt slepenību starp aģentūrām, lai policija, sociālie dienesti un skolas varētu sarunāties savā starpā, lai slepenība netraucētu," viņa sūdzējās.
"Informācija par šiem cilvēkiem acīmredzot ir Säpo rīcībā. Skaidrs, ka šai informācijai kaut kādā veidā jānonāk skolās," sacīja Edholma.
Irākas spēki "Islāma valstij" atkaro Bašikas pilsētu
Lietā, par kuru Zviedrijas presē tika ziņots šī gada sākumā, atgriezusies "Islāma valsts" persona tika notiesāta saskaņā ar jauno tā saukto "Ceļojumu likumu", kas aizliedz cilvēkiem ceļot uz tādu teroristu valsti kā "Islāma valsts". Neskatoties uz to, viņš varēja kļūt par jaunatnes lietu speciālista aizvietotāju Gēteborgā trīs mēnešus pēc soda izciešanas, jo šis konkrētais nodarījums nebija reģistrēts viņa sodāmības reģistrā.
"Skolu sistēmai ir jāsaprot, ka šodien esam citā situācijā. Pieņemot darbā cilvēkus, jums ir jāsaņem atbilstošas izziņas, pat cilvēkiem, kuri var tikt pieņemti darbā tikai kā aizstājēji," viņa secināja.
Par šo lietu izsludināta izmeklēšana.