Uzņēmums Francijā kalpojis Krievijas un Ķīnas militāristiem
foto: EPA/Scanpix
Ne pirmo reizi atklājas, ka Krievijas raķetēs izmantotas rietumos ražotas sastāvdaļas. Attēlā – Maskavas terora sekas Odesas centrā.
Pasaulē

Uzņēmums Francijā kalpojis Krievijas un Ķīnas militāristiem

Jauns.lv

Francijā arestēti uzņēmuma “Ommic” franču un ķīniešu vadītāji par slepenu tehnoloģiju nodošanu Ķīnai un Krievijai, kas izmantojamas karā. Arests noteikts arī “Ommic” akcijām, ko kontrolēja Ķīnas uzņēmējs.

Uzņēmums Francijā kalpojis Krievijas un Ķīnas mili...

Šī ir viena no nedaudzajām Eiropas kompānijām, kas ražo mikroshēmas. Tā ir iemācījusies izgatavot ļoti jaudīgus čipus, ko izmanto 5G iekārtām, satelītiem, arī tanku un iznīcinātāju radariem, raķešu tēmēšanas sistēmām. Šādu tehnoloģiju eksportu paredzēts īpaši kontrolēt.

Laikraksts “Le Parisien” vēsta, ka “Ommic” nokļuvis Pekinā dzīvojoša Ķīnas uzņēmēja kontrolē, kuram ir sakari ar viņa valsts militāro rūpniecību. 2018. gadā viņš nopircis 94% “Ommic” akciju, izmantojot Francijā izveidotu investīciju fondu, kļuvis par kompānijas prezidentu, bet par izpilddirektoru iecēlis franču inženieri Marku R. Ķīnietis arī iebīdījis vadībā savu māsasdēlu un Francijā jau ilgi dzīvojošu tautieti.

Pēc izmeklētāju informācijas, viņš centies iegūt un nodot Ķīnai “Ommic” izstrādātās tehnoloģijas un izveidot līdzīgu ražotni savā valstī. Marks R. izstrādājis shēmas, kā čipus un slepenu informāciju nogādāt Ķīnā un Krievijā.

Pratināšanās Marks atklājis, ka ķīnietis spiedis kompāniju pārdot eksportam uz Ķīnu atļautos pusvadītājus par pazeminātām cenām. Tas pasliktinājis “Ommic” finansiālo stāvokli, tāpēc Marks esot meklējis iespējas jau kopš 2014. gada aizliegtajam eksportam uz Krieviju.

Pēc izmeklētāju vērtējuma, Krievija iegādājusies pusvadītājus par 11,8 miljoniem eiro. Čipi un informācija nokļuvusi pie valsts uzņēmumiem, kas ražo bruņojumu, izmantoti maršruti caur Lietuvu, Indiju un Turciju. Marks arī personiski nodevis krieviem mikroshēmas brauciena laikā uz Grieķiju vai ar svešu vārdu sūtījis pa pastu.

Šis bizness turpinājās arī pēc Krievijas uzsāktā kara pret Ukrainu, līdz pagājušā gada martam, kad beidzot arestēja deviņus “Ommic” darbiniekus, ieskaitot divus franču un divus ķīniešu vadītājus. Tobrīd uzņēmums jau izstrādāja jaunu maršrutu uz Krieviju, izmantojot Beļģijā izveidotu fiktīvu firmu. Tiesa uzdevusi konfiscēt ķīnietim piederošās “Ommic” akcijas, lai kontroli pārņemtu Francijas valdība.