Floridas piekrastē okeāna virsmas temperatūra pārsniedz 38 grādus
foto: AP/Scanpix
Pludmales apmeklētāji peldas Atlantijas okeānā Holivudas pludmalē.
Pasaulē

Floridas piekrastē okeāna virsmas temperatūra pārsniedz 38 grādus

Jauns.lv

Šonedēļ okeāna virsmas temperatūra ap Floridas salām paaugstinājās līdz 38,43 pēc Celsija, kas varētu kļūt par pasaules rekordu.

Floridas piekrastē okeāna virsmas temperatūra pārs...

ASV valdības dati liecina, ka ūdens temperatūras bojas, kas atrodas Manatē līča ūdeņos Everglades nacionālajā parkā, pirmdienas vēlu pēcpusdienā reģistrēja augstu temperatūru. Citas tuvumā esošās bojas sasniedza 38 grādu un 32 grādu temperatūru. 

Saskaņā ar Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes datiem normālai ūdens temperatūrai šajā gadalaikā jābūt no 23C līdz 31 grādam. Šonedēļ reģistrētais karstuma līmenis ir aptuveni tāds pats kā karstā vannā.

Okeāna virsmas temperatūras rekordi netiek reģistrēti, bet 2020. gada pētījums liecina, ka augstākā novērotā temperatūra Persijas līcī bija 37,61 grādi.

Šie ekstrēmie rādījumi papildina iepriekšējos brīdinājumus par sasilušajiem ūdeņiem Floridas salā ASV dienvidaustrumos, jo ilgstošs karstums turpināja plosīt citas valsts daļas. Floridas dienvidu piekraste cīnās ar ārkārtīgu karstuma vilni, kas apdraud jūras dzīvību un okeāna ekosistēmas.

"Mēs negaidījām, ka šī karstuma iestāšanās notiks tik agri un ka tā būs tik ekstrēma," pagājušajā nedēļā CNN sacīja Dereks Manzello no Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes Koraļļu rifu uzraudzības dienesta. "Šķiet, ka tas ir bezprecedenta gadījums mūsu vēsturē."

Karstuma viļņi aizvien biežāk ietekmē pasaules okeānus, iznīcinot aļģes, jūras zāli un koraļļus un nogalinot jūras dzīvās dabas masīvus līdzīgi ugunsgrēkiem, kas iznīcina milzīgas mežu platības. 2019. gada pētījumā konstatēts, ka okeāna karstuma viļņu dienu skaits pēdējos gados ir trīskāršojies.

2021. gada karstuma vētra, visticamāk, nogalināja vairāk nekā 1 miljardu jūras dzīvnieku gar Kanādas Kluso okeānu, apgalvoja eksperti.

Eksperti brīdina, ka arvien biežāki un intensīvāki bargie laikapstākļi - gan uz sauszemes, gan okeānos - ir simptoms globālajai, cilvēka izraisītajai klimata krīzei, kas veicina ekstrēmus laikapstākļus, un paredzams, ka pašreizējie karstuma viļņi turpināsies līdz pat augustam.