“Nāvējošais” Ukrainas spiegu šefa “like” – internetu pārņem traka teorija par krievu zemūdenes komandiera nošaušanu
foto: REUTERS/SCANPIX
Ap krievu virsnieka nāvi viņa sociālajos tīklos, (kuri atklāj viņa atrašanās vietu noteiktā laikā) parādījies "like" no lietotāja, kurš piereģistrējies ar Ukrainas GUR šefa Kirilo Budanova (attēlā) vārdu.
Pasaulē

“Nāvējošais” Ukrainas spiegu šefa “like” - internetu pārņem traka teorija par krievu zemūdenes komandiera nošaušanu

Jauns.lv

Krievu zemūdenes “Krasnodar” komandieris agrā rītā dodas ierastajā skrējienā. Parkā viņš ir viens... gandrīz viens. Piepeši kāds viņam nostājas ceļā, viņa miesās izšauj teju visu pistoles “Makarov” magazīnu un pazūd. Vinnicas civiliedzīvotāju slepkava tikmēr nomirst uz vietas, mirkstot lietū un savās asinīs. Stāsts jau tā atgādina laba spiegu romāna sākumu, taču tas ne tuvu nav viss.

“Nāvējošais” Ukrainas spiegu šefa “like” – interne...

Kā zināms, nošautais 42 gadus vecais Krasnodaras pilsētas mobilizācijas darba nodaļas darbonis Staņislavs Ržickis ir arī komandieris zemūdenei “Krasnodar”, kas tika izmantota, lai palaistu raķetes "Kalibr" un veiktu uzbrukumus Ukrainas civiliedzīvotājiem.

Kopš publiski parādījās ziņas par viņa nāvi, nerimst spekulācijas par to, vai tik Ukrainas specdienesti nav parūpējušies par to, lai komandiera pēdējais skrējiens aprautos pusceļā, viņam paliekot asins peļķē.

Galu galā – Ržickis darīja visu, lai jebkuram nelabvēlim, kurš vien prot ielogoties sociālajā tīklā, būtu pieeja viņa atrašanās vietai un ikdienas paradumiem.

Vai Ržickis pats aizveda šāvēju pie sevis?

Skrējēji, velobraucēji un kustīgā dzīvesveida piekopēji noteikti zinās aplikāciju ar nosaukumu “Strava”.

Tas ir sava veida sociālais tīkls, kurā ikviens var dalīties ar saviem ikdienas fiziskajiem sasniegumiem – noskrieto krosu, nobraukto distanci un tamlīdzīgi.

Citiem tikmēr ir iespēja iedvesmoties no tā un censties rezultātu pārspēt, pēcāk daloties ar to.

Pēc Ržicka nāves publiski parādījās informācija, ka komandieris ir bijis aktīvs “Strava” lietotājs, nemaz neslēpjot savu identitāti šajā platformā.

Lieki piebilst, ka augsta ranga militārists, šādi publicējot sensitīvu informāciju par savu ikdienu, pakļauj sevi nopietniem riskiem.

Viņa veikto skrējienu maršruti šajā vietnē regulāri ir publiski pieejami ikvienam – ne tikai, teiksim, Krievijai nedraudzīgu valstu specdienestiem, kuri šādi varētu pat neiespringt, prasot izsekot šo okupantu savai vietējai aģentūrai vai izmantojot dronus.

Lasot šo “Kyiv Post” stāstu, nevar nepievērsties tam, kā tad paši Ukrainas specdienesti, kuriem “piespēlē” Ržicka iznīcināšanu, ir komentējuši komandiera nāvi.

Šie komentāri – nesaturot nepārprotamu atzīšanos – ir bijuši ļoti specifiski un detalizēti, radot iespaidu, ka to pauž kāds, kuram ir tieša saistība ar notikušo.

Ukrainas puse zinājusi gan laiku, gan laikapstākļus, gan veidu un arī ieroci, ar kādu nošauts Ržickis.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes komentārā pat teikts: “Stiprā lietus dēļ parkā nebija cilvēku un attiecīgi neviens nespēs identificēt uzbrucēju.”

Šis izklausās kā āzēšana (jeb “trollings” kā to sauc interneta un sociālo tīklu laikmetā) no Ukrainas specdienestu puses un ir ļoti labi zināms, ka publiskajā sfērā, tostarp sociālajos tīklos šiem specdienestiem, tostarp pārvaldes priekšniekam Kirilam Budanovam humors nebūt nav kaut kas svešs.

Kāds tad sakars Ržicka būšanai “Strava” aplikācijā, ja jau Ukrainas puse nav apstiprinājusi, ka ir atbildīga par komandiera nāvi un tieši šādā veidā viņu izsekojusi?

Sociālo tīklu lietotājiem mieru nedod viens – nošautā okupantu virsnieka pēdējo skrējienu ar “like” atzīmējuši vien četri citi lietotāji.

Starp tiem ir viens ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes priekšnieka, ģenerālmajora Kirilo Budanova vārdu.

Lieki piebilst, ka pārvalde nav atbildējusi uz “Kyiv Post” žurnālistu jautājumiem, cik aktīvs “Strava” lietotājs ir Budanovs, liekot vien samierināties ar iespējamību, ka Ržicka ierakstu ar “like” atzīmējis kāds cits asprātis.

Tēmas