Ierocis bez munīcijas! NATO Ukrainai piegādājis 98% no lūgtās bruņutehnikas, tomēr frontē iespēja izšaut vien pāris reižu
NATO valstis ir piegādājušas vairāk nekā 98% no Ukrainai apsolītajām kaujas mašīnām, ceturtdien paziņoja militārās alianses vadītājs Jenss Stoltenbergs. Tomēr frontes līnijās karavīri norāda uz munīcijas trūkumu. Un kas gan ir ierocis bez munīcijas?
Kopā ar vairāk nekā 1550 bruņumašīnām, 230 tankiem un citu aprīkojumu dalībvalstis ir nosūtījušas Ukrainai "milzīgu daudzumu munīcijas", kā arī apmācījušas un ekipējušas vairāk nekā deviņas jaunas Ukrainas brigādes, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Tiek lēsts, ka jaunās brigādes veidos vairāk nekā 30 000 karavīru. "Tas Ukrainai ļaus ieņemt spēcīgu pozīciju, lai turpinātu okupēto teritoriju atgūšanu," Stoltenbergs sacīja žurnālistiem Briselē.
Tomēr frontē karojošajiem ukraiņu karavīriem ikdiena ir krietni citādāka nekā to “uzbūris” Stoltenbergs.
Munīcijas trūkums liedz iznīcināt vairāk okupantu
Pirms gada Volodimirs un viņa vīri vienā reizē varēja izšaut visus 40 raķešu šāvēja "BM-21 Grad" stobrus. Tagad viņi var atļauties pa Krievijas mērķiem raidīt vien dažus šāvienus.
"Mums nav pietiekami daudz munīcijas mūsu ieročiem," norāda Volodimirs.
Viņa vienība, 17. tanku bataljons, joprojām tiek aicināta sniegt atbalstu Ukrainas spēkiem, kas izmisīgi turas pie Bahmutas robežām - Ukrainas austrumu pilsētas, kuru Krievija jau mēnešiem ilgi cenšas ieņemt.
Krievijas spēki arvien vairāk tuvojas savam mērķim - ieņemt pilsētu. Taču arī okupantiem tas nes milzu zaudējumus.
Volodimirs saņem pavēli – izšaut pa krievu mīnmetēju pozīcijām aptuveni 15 kilometru attālumā. Viņa vīri noņem zarus, kas līdz šim maskēja viņu transportlīdzekli un dodas uz tukšu lauku aptuveni kilometra attālumā un ātri nosaka attālumu līdz mērķim.
Viņi paceļ raķešu stobrus mērķa virzienā, kamēr Ukrainas bezpilota lidaparāts, kas pacelts virs tā, novērtē stobru novietojuma precizitāti.
Karavīriem tiek paziņots, ka pirmā raķete trāpīja aptuveni 50 metrus garām, tāpēc viņi koriģē augstumu un izšauj vēl divas, un ātri atgriežas kokos, lai paslēptos. Šoreiz viņiem ir izdevies trāpīt pa mērķi.
Tomēr Volodimirs ir neapmierināts, ka viņi nevar darīt vairāk. "Mēs varējām sniegt lielāku atbalstu mūsu puišiem, kuri tur mirst." Viņš apgalvo, ka Ukraina jau ir izsmēlusi savus Grad munīcijas krājumus, tāpēc paļaujas uz raķetēm, kas tiek piegādātas no citām valstīm. Volodimirs saka, ka piegādes nāk no Čehijas, Rumānijas un Pakistānas, tomēr no Pakistānas piegādātās raķetes esot visai sliktas kvalitātes.
Kaujas laukā joprojām liela loma vecajam padomju laiku bruņojumam
Jo ilgāk karš turpinās, jo skaļāk Ukraina pieprasa vairāk ieroču un munīcijas. Tagad galvenā uzmanība tiek pievērsta vērienīgai ofensīvai. Taču tajā pašā laikā Ukrainai joprojām ir jātērē milzīgi resursi, lai tikai saglabātu savas pozīcijas.
Neraugoties uz to, ka Ukraina nesen ieguva modernus ieročus, piemēram, tankus un bruņumašīnas, tā joprojām lielā mērā paļaujas uz savu vecāko, padomju laika arsenālu.
Krievijā ražotā pretgaisa aizsardzības sistēma “Buk”, ar kuru var uzbrukt lidmašīnām, bezpilota lidaparātiem un raķetēm, joprojām ir viens no tās dārgumiem. Šis svarīgais bruņojums ir palīdzējis novērst iespējamību, ka Krievijas spēki pārņem kontrolē arī debesis.
Džozefs, “Buk” komandieris, atzīst, ka tehniku ir grūti uzturēt un Ukrainai tā ir nepieciešama daudz vairāk. "Mums tās nav pietiekami daudz," viņš saka. "Daļas lūzt, un mums nav rezerves daļu, jo rūpnīcas, kas tās ražo, neatrodas Ukrainā."
Citā vietā netālu no Bahmutas Ukrainas 80. brigādes karaspēks jau patērē simtiem artilērijas šāviņu dienā, lai mēģinātu atvairīt Krievijas virzīšanos uz priekšu.
Tur Ukrainas aizstāvji jau izmanto dažus no Rietumu piegādātajiem ieročiem. Serhijs un viņa vīri izmanto Lielbritānijā ražotu vieglo artilērijas lielgabalu L119. Taču Serhijs stāsta, ka arī viņiem ir jāracionalizē patronas. Viņš stāsta, ka viņi dienā izšauj vidēji 30 šāvienu.
"Šobrīd mums ir pietiekami daudz cilvēku," viņš saka. "Bet mums ir vajadzīga munīcija. Munīcija ir vissvarīgākā."
Karavīri arī neslēpj, ka gan cilvēki, gan ekonomika ir nogurusi no kara. Valstij nav resursu, lai spētu karot vēl gadiem. Gaisā arī jūtamas bažas par rietumu atbalstu. Karavīri baidās, ka sabiedrotie nogurst no palīdzības sniegšanas Ukrainai.
Karš Ukrainā: Zelenska foto izlase
Lai cilvēkiem visā pasaulē atgādinātu par Krievijas agresiju, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis izmanto visas iespējas – dodas ārvalstu vizītēs, attālināti ...