"Mūsu lielākās bailes kļuvušas par realitāti" - pāris Kalifornijā sūdz tiesā auglības klīniku
Kāds pāris Dienvidkalifornijā sūdz tiesā auglības klīniku par krāpniecību, apgalvojot, ka klīnika kļūdaini attīstījusi embriju ar retu kuņģa vēža gēnu un pēc tam viltojusi ierakstus pacientes dokumentācijā, lai slēptu pieļauto kļūdu.
Džeisons un Melisa Diazi apgalvo, ka viņu dēls šobrīd pakļauts kuņģa vēža riskam vai iespējamai kuņģa operācijai, lai izvairītos no šī retā vēža veida. Pāris trešdien Losandželosas Augstākajā tiesā iesniedzis prasību pret Hantingtonas reproduktīvo centru. Kā atbildētāji tiesas prāvā minēti pāra ārsts un IVF koordinators.
Kā norāda CNN, Melisai Diazai konstatēta BRCA1 ģenētiskā mutācija, kas vairo krūts un olnīcu vēža iespējamību. Savukārt viņas vīram Džeisonam ir reta gēnu mutācija, kas novedusi vīrieti līdz kuņģa vēzim, kas attīstījās, kad Džeisonam bija 32 gadi. Tiesas materiālos teikts, ka Džeisonam veikta kuņģa izņemšanas operācija un ķīmijterapija.
Laikā, kad pāris nolēma veidot ģimeni, Melisa ar Džeisonu meklējuši iespēju veikt in vitro mākslīgo apaugļošanu jeb apaugļošanu mēģenē. Pirms tam tika veikta embriju ģenētiskā testēšana, lai nodrošinātu, ka mutācijas netiek nodotas viņu bērniem.
Pirmā apaugļošana beigusies ar spontāno abortu
2020. gada augustā Melisas dzemdē tika ievadīts embrijs bez abām ģenētiskajām mutācijām, taču grūtniecība beidzās ar spontāno abortu.
Saprotot, ka viens no sagatavotajiem vīriešu dzimuma embrijiem satur tikai BRCA1 gēnu, kas ir saistīts ar mazāku risku vīriešiem nekā sievietēm, pāris izvēlējās nekavēties un pārnest uz dzemdi otru embriju. Grūtniecība attīstījās veiksmīgi, un Melisa laida pasaulē puisīti, kuram šobrīd ir viens gads.
Nepatīkams pārsteigums dokumentos
Pagājušajā vasarā, kad pāris plānojis paplašināt savu ģimeni, Melisa sazinājusies ar klīniku un pieprasījusi kopiju ziņojumam, kurā aprakstīts viņas apaugļošanas process. Sieviete stāsta, ka viņa bijusi pārsteigta, ieraugot ar roku rakstītas piezīmes, kurās norādīts, ka embrijs, kuram ir kuņģa vēža mutācija, galu galā izrādījies viņas dzemdētais dēls.
Prasībā tiesai tiek apgalvots, ka vēlāk ar sievieti sazinājusies kāda persona no klīnikas, kura atzinusi, ka klīnika ir pieļāvusi nopietnu kļūdu. Vēlāk Melisa klīnikai pieprasījusi papildus medicīniskos dokumentus.
“Atzīstot savu kļūdu, "HRC Fertility" klīnika mēģināja slēpt patiesību. Tā Melisai uzrādīja izmainītu viņas pacienta ziņojuma kopiju, kurā tika izlaista būtiskā informācija par to, kurš embrijs tika pārnests,” teikts tiesas prāvā.
Pāris iesūdzējis klīniku tiesā par krāpniecību un Kalifornijas konkurences likuma pārkāpumu. Atsevišķi tiesā tiek izskatīta arī prasība par nepareiza embrija pārnešanu.
"Mēs uzticējāmies viņu palīdzībai mums iegūt veselīgu bērnu," preses konferencē sacīja Melisa Diaza.
Tiesas materiālos rakstīts, ka Diazas dēlam nu draud kuņģa vēzis vai kuņģa izņemšanas operācija, sliktākajā gadījumā abi varianti.
"Viņu kļūdas dēļ mūsu lielākās bailes ir kļuvušas par realitāti," preses konferencē sacīja Džeisons Diazs. "Es personīgi zinu šī vēža sāpes. Un es zinu, kā ir vērot citus ģimenes locekļus no tā ciešam un galu galā mirstam. Es negribētu, lai kāds uz Zemes piedzīvotu šāda veida sāpes, un tagad es būšu spiests noskatīties, kā mans dēls — mana miesa un asinis — pārdzīvo to."
Tikmēr klīnika norāda, ka pārdzīvo līdz ar Diazu ģimeni, tomēr embrija pārnešana veikta saskaņā ar pāra vēlmēm, sniedzot augstāko medicīniskās aprūpes līmeni.