"Tautas tiesa" Hāgā aicina tiesāt Putinu
foto: IMAGO/Wolfgang Maria Weber
Tautas tiesas tiesneši pauda cerību, ka viņu darbs tuvina Ukrainas kara izraisītāju tiesāšanu.
Pasaulē

"Tautas tiesa" Hāgā aicina tiesāt Putinu

Jauns.lv/LETA

Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu vajadzētu apsūdzēt par vairāk nekā tūkstots agresijas nozieguma epizodēm pret Ukrainu, piektdien secinājusi tā dēvētā tautas tiesa, uzsverot, ka diktatoru jātiesā "pēc iespējas ātrāk".

"Tautas tiesa" Hāgā aicina tiesāt Putinu...

Tiesa, kas sevi dēvē arī par "Ukrainas tribunālu", šādu atzinumu izdarījusi dienā, kad aprit gads kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā. Tomēr šis atzinums nav juridiski nav saistošs.

Viens no "Pasaules pilsoņu tiesas" trim tiesnešiem, nolasot spriedumu, norādīja, ka tiesa "ir dzirdējusi pietiekami ticamus pierādījumus, lai piekristu secinājumam, ka ir pamatots iemesls uzskatīt, ka Krievijas Federācijas prezidents ir izmantojis smagu un iznīcinošu bruņotu spēku" pret Ukrainu.

Vladimirs Putins uzrunā Federālo sapulci

ASV prezidenta Džo Baidena vizīte Kijivā, papildu militārā palīdzība Ukrainai, gaidītais Krievijas atkārtotais masveida uzbrukums – Putina uzrunu Federālajai ...

Spriedumā secināts, ka "ir pietiekams pamats apstiprināt apsūdzību prezidentam Vladimiram Putinam par vairāk nekā 1000 agresijas nozieguma epizodēm, kas pastrādātas pret Ukrainas teritoriju un tautu", paziņoja tiesnesis Zaks Jakūbs, kurš agrāk bija Dienvidāfrikas Republikas Konstitucionālās tiesas tiesnesis un antiaparteīda aktīvists.

Tiesa arī aicināja "Apvienoto Nāciju Organizāciju (ANO), Eiropas Savienību un visas pasaules tautas" "nodrošināt, ka apsūdzības rakstu izdod tiesa ar juridiskām pilnvarām", Putins tiek aizturēts un "pēc iespējas ātrāk tiek tiesāts oficiālā Ukrainas tribunālā".

Neoficiālā prāva Hāgā sākās pirmdien, un tās organizatori uzsver, ka tā ir simboliska, tomēr nepieciešama, lai "novērstu atbildības plaisu", jo pašlaik neviena tiesa nespēj izskatīt agresijas noziegumus Ukrainā.

Putins apmeklē mobilizēto karavīru poligonu

Saskaņā ar Hāgā bāzētās Starptautiskās krimināltiesas (SKT) dibināšanas dokumentu - Romas statūtiem - šī nozieguma sastāvu cita starpā veido iebrukums, militāra okupācija, kā arī vienas valsts īstenota citas valsts bombardēšana.

SKT pašlaik izmeklē iespējamos kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci, kas pastrādāti Ukrainā, tomēr tai nav mandāta iztiesāt lietas, kas attiecas uz agresijas noziegumu.

Tautas tiesas tiesneši pauda cerību, ka viņu darbs tuvina Ukrainas kara izraisītāju tiesāšanu.

"Pasaules pilsoņu tautas tribunālu" 2021.gadā izveidoja atzītais Nirnbergas tribunāla prokurors Bens Ferencs un ukraiņu cilvēktiesību juriste, "Cinema for Peace" aktīviste Oleksandra Matvičuka, kuras vadītais Ukrainas Pilsonisko brīvību centrs (CCL) pērn saņēma Nobela Miera prēmiju.

Ukraina atvadījusies no 22 gadus vecā vieglatlēta Volodimira Androščuka, kurš gāja bojā kaujās pie Bahmutas. Jaunais un daudzsološais sportists bija potenciāls 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu dalībnieks, un viņa nāve vēl vairāk saasinājusi neapmierinātību ar Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK), kura neliedz Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties olimpiskajās spēlēs.

Kamēr SOK spriež par krievu dalību olimpiādē, Ukraina atvadās no talantīga sportista, kuru nogalināja okupanti

Matvičuka pagājušajā nedēļā sarunā ar ziņu aģentūru AFP izteica aicinājumu ANO un Eiropas Savienībai (ES) atbalstīt Kijivas prasīvu veidot īpašo tribunālu augstāko Krievijas amatpersonu tiesāšanai.