ASV armija notriekusi ceturto lidojošo objektu virs Ziemeļamerikas
foto: REUTERS/SCANPIX
Polijas gaisa spēku F-16 uzstājas "Wings Over Baltics Airshow 2019" laikā, Tukumā, Latvijā, 2019. gada 21. jūlijā.
Pasaulē

ASV armija notriekusi ceturto lidojošo objektu virs Ziemeļamerikas

Jauns.lv/LETA

ASV šomēnes ceturtajā šāda veida militārajā operācijā notriekuši vēl vienu neidentificētu lidojošu objektu.

ASV armija notriekusi ceturto lidojošo objektu vi...

ASV prezidents Džo Baidens 13. februāra pēcpusdienā pavēlēja to notriekt netālu no Hūronas ezera, netālu no Kanādas robežas. 

Objekts varēja traucēt komerciālo gaisa satiksmi, jo tas pārvietojās 6100 m augstumā, teikts Pentagona paziņojumā. 

Tas pirmo reizi tika konstatēts virs militārajiem objektiem Montānā 11. februārī. Objektu arī netika uzskatīts par militāru draudu. 

Tas tika notriekts ar raķeti, kas tika izšauta no iznīcinātāja F-16 pulksten 14:42 pēc vietējā laika (19:42 GMT).  

Aizdomās par ķīniešu spiegu gaisa balonu tas tika notriekts Dienvidkarolīnas piekrastē 4. februārī pēc tam, kad tas vairākas dienas atradās virs ASV kontinentālās daļas. Amatpersonas sacīja, ka tās izcelsme ir Ķīnā un tika izmantota jutīgu vietņu uzraudzībai.

Ķīna noliedza, ka objekts būtu izmantots spiegošanai, un paziņoja, ka tā bijusi laikapstākļu novērošanas ierīce, kas ir apmaldījusies. Incidents un dusmīgā viedokļu apmaiņa pēc tam pastiprināja spriedzi starp Vašingtonu un Pekinu. 

Taču 12. februārī aizsardzības amatpersona sacīja, ka ASV ir sazinājušās ar Pekinu par pirmo objektu pēc tam, kad vairākas dienas nesaņēma atbildi. Uzreiz nebija skaidrs, par ko tika runāts. 

Kopš šī pirmā incidenta amerikāņu iznīcinātāji notriekuši vēl trīs augstkalnu objektus. 

Prezidents Baidens 10. februārī pavēlēja notriekt objektu virs Aļaskas ziemeļiem, bet 11. februārī līdzīgs objekts tika notriekts virs Jukonas Kanādas ziemeļrietumos. 

Amatpersonas nav publiski noskaidrojušas šo objektu izcelsmi vai mērķi. Gan ASV, gan Kanāda joprojām strādā, lai atgūtu paliekas, taču meklēšanu Aļaskā apgrūtināja arktiskie laikapstākļi. 

"Šie objekti ne tuvu nelīdzinājās [4. februāra] balonam un bija daudz mazāki par tiem, un mēs tos neaprakstīsim, kamēr nevarēsim atgūt atlūzas," sacīja Baltā nama Nacionālās drošības pārstāvis.