Baltkrievijā varas pretiniekiem atņems mājokļus un naudu
Baltkrievijā stājies spēkā slepus pieņemts likums “Par īpašuma izņemšanu”, kas paredz varas iestādēm tiesības atņemt naudu, nekustamo īpašumu un uzņēmumu akcijas par “nedraudzīgām darbībām” pret valsti.
Pat Baltkrievijā parasti par gaidāmajiem likumiem paziņo iepriekš, bet šis pēkšņi publicēts 6. janvārī vietnē Pravo.by jau ar diktatora Aleksandra Lukašenko parakstu.
Bez sīkākiem skaidrojumiem
Dokumentā piesaukta “sabiedriskā nepieciešamība”, par “nedraudzīgām darbībām” pret Baltkrievijas pilsoņiem un institūcijām var sodīt gan fiziskas, gan juridiskas personas neatkarīgi no pilsonības un reģistrācijas valsts. Kas tieši jāsaprot ar šādām darbībām, paskaidrots nav. Valdībai gan uzdots pusgada laikā piemērot likumu normas.
Par konfiskāciju Valsts īpašumu komiteja vērsīsies ar iesniegumu Minskas ekonomiskajā tiesā, kas vienīgā izskatīs šādas lietas, un to varēs darīt arī bez atbildētāja klātbūtnes. Atņemto naudu ieskaitīs valsts budžetā, īpašumus nodos izsolei.
Bandītisma legalizācija
Ekonomists Jaroslavs Romančuks uzskata, ka šis solis apliecina, ka Baltkrievijā de facto nav privātīpašuma – vara to jebkurā brīdī var atņemt. “Grūti iedomāties, ka kāds pie pilna prāta tagad gribēs iegādāties īpašumu Baltkrievijā, vēl jo vairāk investēt valsts ekonomikā, kur vara legalizējusi bandītismu. 2022. gadā investīcijas nokritās par 20%, un tā ir pēdējo četru gadu tendence,” teic ekonomists.
Visticamāk, pirmie visu zaudēs protestu līderi, viņiem sekos demokrātisko organizāciju vadība, tad uzņēmēji, kas atbalstīja opozīciju, bet visbeidzot kārta var pienākt arī tiem, kuriem vienkārši ir ko atņemt.
Cietumā simtiem politieslodzīto
Pēdējā laikā Baltkrievijā atsākušās tiesas prāvas pret Lukašenko pretiniekiem. Šomēnes režīms sāka tiesāt piecas kādreiz lielākā neatkarīgā medija Tut.by darbinieces, formāli par izvairīšanos no nodokļiem un “naida kurināšanu”. Galvenā redaktore Marina Zolatava un ģenerāldirektore Ludmila Čekina kopš 2021. gada maija ir apcietinājumā, trīs pārējās apsūdzētās Baltkrieviju pameta vēl pirms prāvas sākuma.
Pēc cilvēktiesību aizsardzības organizācija “Vjasna” (Pavasaris) aplēsēm, Baltkrievijā ir vairāk nekā 1400 politieslodzīto. Viņu vidū ir arī Latvijas pilsonis Dmitrijs Mihailovs, kuram decembra beigās tiesa piesprieda četrus gadus cietumā. Viņš apsūdzēts Lukašenko aizskaršanā, “naida kurināšanā” un “sankciju pieprasīšanā” pret Baltkrieviju.