Radinieki saņem 68 000 eiro par kritušu krievu karavīru! Kompensācijas samazinājušas nabadzību Krievijā
foto: REUTERS/SCANPIX
Jaunatnes armijas kustības dalībnieki piedalās 38 prokrievisko karavīru bērēs, kuri tika nogalināti konfliktā ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem.
Pasaulē

Radinieki saņem 68 000 eiro par kritušu krievu karavīru! Kompensācijas samazinājušas nabadzību Krievijā

Jauns.lv

Karš Ukrainā, precīzāk sakot, krievu karavīru bojāeja un tai sekojošās kompensācijas ir kļuvis par galveno ienākuma avotu un nabadzības mazināšanas faktoru mazāk turīgāko Krievijas iedzīvotāju vidū. Kompensācijas par nāvi un vienreizēji maksājumi karadarbības dalībniekiem Ukrainā ir samazinājuši nabadzību Krievijā, norāda Bloomberg.

Radinieki saņem 68 000 eiro par kritušu krievu kar...

Ukrainā bojāgājušo krievu karavīru tuvinieki saņem 5 miljonus rubļu jeb 68 tūkstošus eiro, bet ievainoto ģimenes 3 miljonus jeb ap 41 tūkstoti eiro. Bieži vien ģimenes var pretendēt uz papildu federālajiem un reģionālajiem maksājumiem, kas tikai palielina krievu atkarību no valsts un pieradina pie lojalitātes Putina režīma uzsāktajam karam, norāda Bloomberg.

Kā ilustratīvs piemērs minēts stāsts par Alekseju Malovu, kurš “sapņojis par baltu Ladu” un varēja to atļauties, saņemot kompensāciju par karā bojāgājušo dēlu.

Krievijas budžeta izdevumi kaujiniekiem ir tik ļoti uzpūsti, ka noveduši pie rekordliela budžeta deficīta. Aģentūra Bloomberg secina, ka

Vladimirs Putins ir gatavs upurēt Krievijas ekonomiku militāro panākumu vārdā.

Bloomberg aprēķinājis, ka valsts izdevumu palielināšana karam un kompensācijām bojā gājušo tuviniekiem, ļāvusi strauji palielināt nabadzīgāko iedzīvotāju slāņu ienākumus par 10 procentiem. Pēc Bloomberg aplēsēm, valdības izdevumi ļāvuši nabadzīgākajiem Krievijas iedzīvotāju ienākumiem divreiz apsteigt inflāciju. Savukārt sociālie maksājumi noveduši pie tā, ka zem oficiālās nabadzības sliekšņa dzīvo ievērojami mazāk Krievijas iedzīvotāju. Saskaņā ar Rosstat datiem par 2022.gada trešo ceturksni, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, trūcīgo cilvēku skaits samazinājies par 700 000, bet salīdzinājumā ar 2022.gada otro ceturksni – par 2,3 miljoniem cilvēku.

Šķiet, ka Krievijas politika ar naudu apklusināt iespējamo kritiku, tupināsies arī 2023. gadā Tas izriet arī no Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs sacītā, ka viņš drīzāk samazinātu infrastruktūras izdevumus, nevis samazinātu sociālos maksājumus trūcīgajiem. Taču šāda retorika un tās īstenošana rada nopietnus riskus Krievijas budžetam, īpaši, ja naftas sankcijas darbojas veiksmīgi.

“Sociālo un militāro izdevumu kāpums kopā ar naftas un gāzes ieņēmumu iztrūkumu padarīs Krievijas fiskālo bilanci šogad neparasti trauslu. Saskaroties ar mazākiem ieņēmumiem, valdība var izvēlēties fiskālo konsolidāciju, ļaujot inflācijai daļēji iedragāt labklājības pabalstu reālās izmaksas,” norāda Bloomberg Economics Krievijas ekonomists.

Papildus tēriņiem sociālajiem militārajiem maksājumiem 2022. gadā budžets iztērēja vairāk nekā 1 triljonu rubļu, lai palīdzētu ģimenēm ar bērniem, un aptuveni 400 miljardus pensijām. FM apgalvo, ka šīs izmaksas 2023. gadā dubultosies. Aģentūra lēš, ka izdevumi mobilizētajiem un brīvprātīgajiem budžetam izmaksā aptuveni 1,1 triljonu rubļu gadā. Taču arī tik straujš tēriņu pieaugums Krievijas budžetam vēl nerada kritiskas problēmas.

foto: Alamy/ Vida Press
valsts izdevumu palielināšana karam un kompensācijām bojā gājušo tuviniekiem, ļāvusi strauji palielināt nabadzīgāko iedzīvotāju slāņu ienākumus par 10 procentiem.
valsts izdevumu palielināšana karam un kompensācijām bojā gājušo tuviniekiem, ļāvusi strauji palielināt nabadzīgāko iedzīvotāju slāņu ienākumus par 10 procentiem.

Ekonomists Jevgeņijs Gontmahers atzīmē, ka kopumā cilvēki kļūst nabadzīgāki, bet nabadzīgākie kļūst nedaudz bagātāki, pateicoties vienreizējiem maksājumiem un sociālajiem pabalstiem. Pēc viņa teiktā, vidusšķira Krievijā kara dēļ ir noslīdējusi līdz visu laiku zemākajam līmenim – šobrīd tā ir zem 10% iedzīvotāju. Kā apstiprinājumu šiem datiem viņš atgādina, ka simtiem tūkstošu krievu pameta valsti, bieži pametot darbu un atstājot nekustamos īpašumus Krievijas iekšienē.

"Cilvēki kopumā kļūst nabadzīgāki, bet nabadzīgo ir mazāk," viņš secināja.

Šo tēzi apstiprina sabiedriskās domas aptauju dati par Krievijas iedzīvotāju patēriņu. Vairāk nekā trešdaļa iedzīvotāju 2022. gadā sāka vairāk ietaupīt uz pārtiku, ko apliecina dati par iedzīvotāju reālo ienākumu samazināšanos. Šādi apstākļi bieži neatstāj nekādu izvēli nabadzīgākajiem Krievijas iedzīvotājiem, kuriem dalība karā bieži vien ir pēdējais veids, kā palielināt pašu ienākumus vai atmaksāt kredītus. “Cilvēki bieži karo nabadzības dēļ. Tas ir veids, kā atbrīvoties no saistībām,” skaidro Zubarevičs.