Pasaulē

Austrālijā sāk būvēt pasaulē lielāko teleskopu - vienu no gadsimta grandiozākajiem zinātniskajiem projektiem

BBC

Pirmdien, 5. decembrī, Mērčisonšīrā, Rietumaustrālijā uzsākta pasaulē lielākā radioteleskopa būvniecība. Teleskopam dots Kvadrātkilometru masīva nosaukums  (Square Kilometre Array (SKA) un plānots, ka tas tiks pabeigts 2028. gadā. Eksperti to jau dēvē par vienu no 21. gadsimta grandiozajiem zinātniskajiem projektiem.  

Austrālijā sāk būvēt pasaulē lielāko teleskopu - v...

Teleskopu plānots būvēt vairākās kārtās un pasaules vietās. Daļa no radioteleskopa atradīsies Austrālijā, vēl viena, bet tā galvenā mītne - Apvienotajā Karalistē.

Radioteleskopa galvenie uzdevumi būs precīzākās Einšteina teoriju pārbaudes, kā arī dzīvības meklējumi uz citām planētām.

Sākotnējā teleskopa arhitektūrā tiks iekļautas  gandrīz 200 paraboliskas antenas.

Tāpat tajā būs 131 000 dipola antenu, kas nedaudz atgādina Ziemassvētku eglītes. Mērķis ir izveidot efektīvu radiosignālu savākšanas laukumu simtiem tūkstošu kvadrātmetru platībā. Tas nodrošinās SKA nepārspējamu jutību un izšķirtspēju, zondējot mērķus debesīs.

foto: AFP/Scanpix
Jau esoša teleskopa infrastruktūra Dienvidāfrikā tiks integrēta SKA.
Jau esoša teleskopa infrastruktūra Dienvidāfrikā tiks integrēta SKA.

Sistēma darbosies frekvenču diapazonā no aptuveni 50 megaherciem līdz 25 gigaherciem. Viļņa garuma izteiksmē tas ir diapazonā no centimetriem līdz metriem.

Šādām tehniskās iespējām vajadzētu ļaut teleskopam identificēt ļoti vājus radiosignālus, kas nāk no kosmiskajiem avotiem miljardiem gaismas gadu attālumā no Zemes. To vidū arī signālus, kas izstaroti pirmajos dažos simtos miljonu gadu pēc Lielā sprādziena.

Viens no SKA lielākajiem uzdevumiem būs izsekot visai ūdeņraža vēsturei, kas ir visbagātīgākais elements Visumā. Teleskopam jāspēj noteikt ūdeņraža klātbūtni pat pirms tā lielie mākoņi sabruka, veidojot pirmās zvaigznes.

foto: AFP/Scanpix
SKA radioteleskopā tiks izmantotas vairāk nekā 200 paraboliskās antenas.
SKA radioteleskopā tiks izmantotas vairāk nekā 200 paraboliskās antenas.

"SKA sniegs ieguldījumu ļoti daudzās astronomijas jomās," sacīja observatorijas zinātnes operāciju vadītājs Dr. Šarī Brīns, "viena varētu būt šie "ātri radio uzliesmojumi", kas ir atklāti. Šīs “lietas” tikai sekundes daļā izdala tik daudz enerģijas, cik mūsu Saule viena gada laikā. Un pašlaik mums nav nojausmas, kas ir to avots. Cerams, ka SKA palīdzēs atrast atbildi."

Tēmas