Patiesība par meliem: Putina atbalstītāji tēlo režīma upurus
Ukrainas armijas sekmīgā pretuzbrukuma laikā pieaudzis bēgļu skaits arī no līdz šim Krievijas okupācijā bijušajiem un vēl esošajiem rajoniem. Diemžēl viņu vidū ir arī tie, kuri okupantu armiju sagaidīja ar ziediem un pat sadarbojās ar iebrucēju varu.
Gadījumu, kas liek domāt, ka uz ārvalstīm cenšas tikt arī Putina piekritēji, savā “Facebook” kontā ir aprakstījis Oļegs Stiprais no Daugavpils.
Viņš raksta: “Pēc mūsu vietējo volontieru lūguma aizbraucu uz Krievijas robežu, lai paņemtu bēgļus no Ukrainas. Mani tur sagaidīja raiba kompānija – trīs sievietes, vīrietis, divi bērni un suns, kā arī diezgan daudz bagāžas. Septiņdesmitgadīgās vecmammas vadībā, kura mani visu laiku komandēja, kaut kā visu salādēju mašīnā. Prasu viņiem – no kurienes esat? Mēs no Kupjanskas (Harkivas apgabalā – Red.), bet braucām cauri Baltkrievijai. Nu un kā tur tagad Kupjanskā ir? Kamēr bija Krievija, tikmēr bija ļoti labi, bet tagad uzradās tie ukraiņi un viss ir slikti.”
Tikai bērnu dēļ pažēloja
Stiprajam kļuvis skaidrs, ka tie ir kolaboranti, kuri, visticamāk, kalpojuši okupācijas varai, bet tagad bēg no Ukrainas armijas. “Izmantojot bēgļu programmas, paliks Latvijā vai aizbrauks tālāk uz Vāciju. Tur dabūs pabalstus un dzīvesvietu, sakārs uz sienām Putina portretus un atkal staigās pa ielām ar Krievijas karogu. Gribēju, protams, viņus visus izmest no mašīnas, bet bija žēl tos divus bērnus,” turpina Stiprais.
Viņš piezvanījis brīvprātīgo organizācijas vadībai un uzdevis jautājumu – ko pie mums vedat, vai mums savas vates trūkst? “Bet viņi man palūdza, lai šo nevienam nestāstu, jo citādi ukraiņus sāks uz robežas stingrāk un ilgāk pārbaudīt. Es uzskatu, ja šāda problēma ir, tad tā ir jārisina, un, ja ilgāk uz robežas ir jāpārbauda, tad tas arī ir jādara. To es arī gribētu no mūsu robežsargiem.”
No Valsts robežsardzes nekādu komentāru par šādām situācijām nesagaidījām. Pēdējās dienās bēgļu plūsma no Krievijas gan apsīkusi, jo krievi viņus visus pārvietojuši uz valsts iekšieni.
Liedz ieceļot Latvijā
Tomēr nav gluži tā, ka nekāda kontrole netiek veikta, jo Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar citiem dienestiem strādā pastiprinātā režīmā, lai identificētu ar Krieviju saistītas personas, kuras var radīt apdraudējumu Latvijas valsts drošībai.
Līdz šim uzturēšanās Latvijā atbilstoši VDD rekomendācijām liegta kopumā 209 riska personām. VDD informē “Kas Jauns Avīzi”: “Pastiprināta uzmanība tiek pievērsta ne tikai Krievijas valsts piederīgajiem, bet arī tās tuvākās sabiedrotās Baltkrievijas pilsoņiem un citiem ārvalstniekiem, kas ir saistīti ar Krieviju.”
Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī pēc VDD rosinājuma iekšlietu ministrs “melnajā sarakstā” iekļāvis 106 ārvalstniekus. No tiem 48 ir Krievijas pilsoņi, 11 Baltkrievijas pilsoņi, pārējie 47 – citu valstu pilsoņi. VDD rīcībā esošā informācija liecināja par šo personu iespējamu iesaisti izlūkošanas informācijas ieguvē vai atbalsta sniegšanu Krievijas ārpolitikas interešu sasniegšanai.
Lielākoties no Krievijas
Starp “melnajā sarakstā” iekļautajiem ārvalstniekiem ir personas, kas paudušas atbalstu Krievijas karam pret Ukrainu. Gadījumos, kad šādas personas jau atradās Latvijas teritorijā, Valsts robežsardze veikusi to piespiedu izraidīšanu no valsts.
Austrumu robežšķērsošanas punktos ieceļošana Latvijā liegta kopumā 103 personām – 68 Krievijas, 16 Baltkrievijas, 19 citu valstu pilsoņiem, kuri atbalsta Krievijas agresiju pret Ukrainu vai īstenojuši Maskavas interesēm atbilstošas aktivitātes. Kā liecina statistika, Latvijā neielaisto Ukrainas bēgļu nav daudz – visticamāk, vairums kolaborantu tomēr izvēlas bēgt uz Krieviju.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Patiesība par meliem" saturu atbild SIA "Izdevniecība "Rīgas Viļņi""