Valsts ar pasaulē zemāko dzimstības līmeni. Vai briest krīze?
foto: REUTERS/SCANPIX
Ilustratīvs foto
Pasaulē

Valsts ar pasaulē zemāko dzimstības līmeni. Vai briest krīze?

Jauns.lv

Dienvidkorejā atkal reģistrēts pasaulē zemākais dzimstības līmenis, un šis skaitlis noslīdējis līdz jaunam zemākajam līmenim. Pirmo reizi šis rādītājs valstī kļuva zemāks par vienu bērnu uz sievieti 2018. gadā, raksta BBC.

Valsts ar pasaulē zemāko dzimstības līmeni. Vai br...

Trešdien Dienvidkorejas valdības publiskotie skaitļi liecina, ka dzimstības rādītājs valstī ir samazinājies uz 0,81, kas ir par trim punktiem zemāk nekā iepriekšējā gadā.

Vidējais rādītājs pasaules attīstītākajās ekonomikās ir 1,6 bērni uz sievieti.

Kā norāda BBC, lai saglabātu iedzīvotāju skaitu nemainīgā līmenī bez migrācijas, uz iedzīvotāju pāri vajadzētu būt 2,1 bērnam. 

Pēdējo 60 gadu laikā dzimstības rādītāji pasaulē ir "ievērojami samazinājušies", norāda Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), bet jo īpaši šī tendence ir izteikta Dienvidkorejā, kur dažu paaudžu laikā ir strauji samazinājies ģimeņu skaits.

Vēl septiņdesmito gadu sākumā uz vienu sievieti Dienvidkorejā bija vidēji četri bērni.

 Dienvidkorejas reliģiskais veidojums "Unification Church" sarīkojis masu kāzas, kurās par precētiem tika pasludināti vairāki tūkstoši pāru.

Tūkstošiem pāru apprecas masu kāzās Dienvidkorejā

Dienvidkorejas reliģiskais veidojums "Unification Church" sarīkojis masu kāzas, kurās par precētiem tika pasludināti vairāki tūkstoši pāru.

Iedzīvotāju skaita samazināšanās var būtiski ietekmēt valsts ekonomiku. Pieaugot pieprasījumam pēc veselības aprūpes sistēmām un pensijām, jauniešu skaita samazināšanās rada darbaspēka trūkumu.

Politiķi Dienvidkorejā jau gadiem ilgi zinājuši, ka dzimstības līmenis kļūs kritisks, bet nav spējuši to novērst. 

Viens no faktoriem, kāpēc jaunieši nevēlas bērnus, ir nauda. Bērnu audzināšana Dienvidkorejā ir dārga, un daudzi jaunieši saskaras ar astronomiskām mājokļa izmaksām. Tomēr svarīgas ir arī nākotnes iespējas.

Sievietes Dienvidkorejā ir augsti izglītotas, taču darbavietā nebūt ne vienlīdzīgas. Dienvidkorejā ir visaugstākā vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība starp bagātajām valstīm. Lielāko daļu mājas darbu un bērnu aprūpes Dienvidkorejā joprojām veic sievietes, un nereti sievietes pēc bērnu piedzimšanas pārtrauc karjeru pilnībā.

Būtībā daudzas sievietes Dienvidkorejā joprojām ir spiestas izvēlēties starp karjeru vai ģimeni. Arvien biežāk viņas nolemj, ka nevēlas upurēt savu karjeru.

Pirmo reizi vairāk mirušo nekā jaundzimušo Dienvidkorejā tika reģistrēti 2020. gadā.