Lietuva Ķīnas diplomātam izsaka prorestu par Pekinas reakciju uz viceministres vizīti Taivānā
foto: unsplash.com
Lietuvas amatpersonas uzsver, ka valstij ir tiesības izvēlēties partnerus.
Pasaulē

Lietuva Ķīnas diplomātam izsaka prorestu par Pekinas reakciju uz viceministres vizīti Taivānā

Jauns.lv / LETA

Lietuvas Ārlietu ministrija ceturtdien izsauca Ķīnas pagaidu pilnvarotā lietveža Lietuvā pienākumu izpildītāju Cjui Baihua, lai izteiktu viņam protestu par Pekinas lēmumu noteikt sankcijas Lietuvas satiksmes viceministrei Agnei Vaicjukevičūtei saistībā ar viņas pagājušās nedēļas vizīti Taivānā.

Lietuva Ķīnas diplomātam izsaka prorestu par Pekin...

"Ārlietu ministrija Ķīnas pārstāvim izteica Lietuvas pozīciju, ka Ķīnas vienpusējais lēmums ir nepamatots, pārkāpj starptautiskās tiesības un Lietuvas suverenitāti, un pieprasīja atsaukt tādus lēmumus," paziņoja ministrijā.

Vaicjukevičūte un Lietuvas uzņēmēju delegācija pagājušajā nedēļā apmeklēja Taivānu.

Reaģējot uz Vaicjukevičūtes vizīti Taivānā, Ķīna paziņoja, ka nosaka viņai sankcijas un aptur 'jebkāda veida saziņu" ar ministriju un "saziņu un sadarbību ar Lietuvu starptautisko sauszemes pārvadājumu jomā".

Tomēr satiksmes ministrs Marjus Skuodis ceturtdien paziņoja, ka oficiālu paziņojumu no Ķīnas puses par attiecību pārtraukšanu ministrija nav saņēmusi.

Vaicjukevičūte bija trešā Lietuvas viceministre, kas šogad apmeklējusi Taivānu. Pēc ekonomikas un inovāciju viceministres Jovitas Neļupšienes un lauksaimniecības viceministra Eģidijus Giedraiša vizītēm nekādas sankcijas Pekina nenoteica.

Ķīnas pagaidu pilnvarotā lietveža Lietuvā pienākumu izpildītājs pagājušajā nedēļā intervijā ziņu aģentūrai BNS teica, ka jebkuru Lietuvas vai citu valstu amatpersonu vizīti Taivānā Pekina uzskatīs par "vienas Ķīnas principa pārkāpumu".

Lietuvas amatpersonas uzsver, ka valstij ir tiesības izvēlēties partnerus.

Pērn Viļņā tika atvērta Taivānas pārstāvniecība, cenšoties stiprināt Lietuvas un Taivānas attiecības, bet septembrī plānots atvērt Lietuvas tirdzniecības pārstāvniecību Taibei.

Reaģējot uz Lietuvas lēmumu atļaut šīs pārstāvniecības nosaukumā lietot vārdu "Taivāna", Ķīna izdarīja uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, jo cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij.

Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums "Taibei", respektējot Pekinas īstenoto "vienas Ķīnas" politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti.

Pēc pārstāvniecības atvēršanas Pekina pazemināja diplomātisko attiecību ar Viļņu līmeni un ieviesa tirdzniecības ierobežojumus, tādēļ Eiropas Savienība vērsās pret Ķīnu Pasaules Tirdzniecības organizācijā.