Beļģijā strādājošie turpmāk varēs baudīt trīs dienu nedēļas nogali
Beļģijas valdība cerībā radīt dinamiskāku darba tirgu un mazināt bezdarba līmeni pieņēmusi reformu darba likumos, kas sniegs darbiniekiem lielāku brīvību – beļģiem būs tiesības strādāt četru dienu darba nedēļu bez algas samazinājuma, kā arī tiesības ignorēt savus kolēģus un priekšnieku ārpus darba laika.
Darbiniekam izvēloties strādāt četras, nevis ierastās piecas darba dienas nedēļā, kopējais darba stundu skaits nedēļā gan paliks nemainīgs. Tādējādi trīs dienu nedēļas nogale nozīmētu ilgāku darba laiku darba dienās, proti, desmit darba stundas.
Lai gan darba devējs varēs noraidīt darbinieka pieprasījumu uz četru darba dienu nedēļu, viņam tas būs jāpamato rakstiski.
Tāpat arī uzņēmumiem, kur ir 20 vai vairāk nodarbināto, būs jāpiedāvā saviem darbiniekiem iespēja atvienoties pēc darba laika, proti, neatbildēt uz darba zvaniem vai e-pastiem no plkst. 23 līdz plkst. 5.
Šīs izmaiņas ir daļa no ekonomiskās reformas paketes, par ko Beļģijas valdība vienojās otrdien, ar mērķi radīt dinamiskāku un produktīvāku ekonomiku.
“Ja jūs salīdzināt mūsu valsti ar citām, bieži vien redzēsiet, ka esam daudz mazāk dinamiski,” sacīja premjerministrs Aleksandrs De Krū. “Pēc diviem grūtiem gadiem darba tirgus ir attīstījies. Ar šo vienošanos mēs nosakām labas ekonomikas kritērijus.”
“Covid-19 pandēmija piespieda mūs strādāt elastīgāk. Darba tirgum bija jāpielāgojas tam,” norādīja premjers.
De Krū uzsvēra, ka tādējādi tiek mudināts vairāk cilvēku iesaistīties darba tirgū - Beļģijā nodarbināti ir 71,4% iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 64 gadiem, kas ir par aptuveni 10% mazāk nekā Nīderlandē un Vācijā.
Beļģijas septiņu partiju federālā koalīcija ir izvirzījusi mērķi līdz 2023. gadam mazināt bezdarbu, sasniedzot 80% strādājošo īpatsvaru.
Kā norādīja premjers, lielāka darbinieka brīvība ir būtiska nodarbinātības līmeņa paaugstināšanai.
Beļģija nav pirmā valsts, kas paredz iespēju strādājošajiem baudīt garāku nedēļas nogali. Pēdējo gadu laikā vairākas valstis ir eksperimentējušas ar īsāku darba nedēļu vai darba laiku un atzinušas, ka rezultāti bijuši labvēlīgi, tomēr līdz šim tikai Gambijā un Apvienoto Arābu Emirātos īsāks darba nedēļas garums ticis pieņemts valstiskā līmenī.
Daudzviet īsāka darba nedēļa ir privāto uzņēmumu iniciatīva.
Četru dienu darba nedēļas tika izmēģinātas arī Islandē no 2015. līdz 2019. gadam, un kopš tā laika šādu iespēju izvēlas 85% nodarbināto valstī.
Arī Skotija lēmusi spert soli šajā virzienā, paredzot, ka 2023. gadā notiks četru dienu darba nedēļas izmēģinājums sešu mēnešu garumā. Projektā iesaistītajiem uzņēmumiem atveltīts 10 miljonu sterliņu mārciņu liels fonds.