Indijas zemnieki izbeidz gadu ilgušo protestu
Desmitiem tūkstoši Indijas zemnieku sestdien atbrīvoja protestu vietas galvaspilsētas Deli pievārtē un devās mājup, izbeidzot gadu ilgušo protesta akciju pret pretrunīgi vērtēto lauksaimniecības reformu, no kuras premjerministra Narendras Modi valdība nesen atteicās.
Vairākās protestu vietās zemnieki nojauca pašu izveidotās apmetnes un sāka atbrīvot lielceļu posmus Deli pievārtē, lai traktoros, bezceļu spēkratos un automašīnās dotos mājup.
Zemnieki, bažījoties, ka valdības plānotā agrārā reforma padarīs viņus atkarīgus no lielajām korporācijām, protestēja kopš pagājušā gada novembra.
Negaidītā uzrunā tautai, Modi novembra vidū paziņoja, ka likumu mērķis bija padarīt stiprākus mazos zemniekus. Taču viņš atzina, ka valdībai nav izdevies pārliecināt šo zemnieku daļu par likumu priekšrocībām, tāpēc parlaments ziemas sesijā likumus anulēs.
30.novembrī parlaments oficiāli apstiprināja likumprojektu par reformu atcelšanu.
Tomēr zemnieki nesteidzās izbeigt protesta akciju un paziņoja, ka turpinās līdz valdība pieņems viņu prasības, tostarp noteiks cenu garantijas nozīmīgākajiem labības veidiem, piemēram, kviešiem un rīsam, un atsauks pret protestētājiem ierosinātos kriminālprocesus.
Ceturtdien Indijas valdība izveidoja komisiju šo prasību izskatīšanai.
Valdība iepriekš uzstāja, ka ir jāmodernizē Indijas lauksaimniecības sektors un jāvirzās uz tirgus apstākļiem, kuros lielāka kontrole ir privātajam sektoram.
Savukārt lauksaimnieki bija pārliecināti, ka tas krasi samazinās viņu ienākumus un liks paļauties uz lielo kompāniju žēlastību. Pašlaik lielākā daļa Indijas lauksaimnieku savu produkciju pārdod tikai valdības apstiprinātos tirgos par fiksētu cenu.
Par 2020.gada septembrī pieņemto reformu atcelšanu paziņots pirms vēlēšanām Pendžābas un Utarpradēšas štatos, kuros mīt Indijas lielākās lauksaimniecības kopienas.
Indijas premjerministra Modi vadītajai nacionālistu valdībai zemnieku nemieri kļuva par lielāko izaicinājumu kopš nākšanas pie varas 2014.gadā.
Gadu ilgušie protesti bijuši miermīlīgi, izņemot 26.janvāri, kad Indijā tika svinēta Republikas diena un zemnieki ar traktoriem izlauzās cauri barikādēm, lai sapulcētos Deli centrā. Policija pielietoja pret viņiem asaru gāzi un stekus. Viens zemnieks gāja bojā, bet vairāki demonstranti un policisti tika ievainoti.
Indijā, kuras iedzīvotāju skaits sasniedz 1,3 miljardus, gandrīz 70% strādājošo pelna savu iztiku ar lauksaimniecību.
Zemnieku līderi paziņojuši, ka kopš pagājušā gada novembra vairāk nekā 500 protestējošo lauksaimnieku ir izdarījuši pašnāvību aukstā laika un Covid-19 pandēmijas apstākļu dēļ.
Viņi uzstāj, ka katra mirušā zemnieka ģimenei jāsaņem 500 000 rūpiju (5860 eiro). Valdība paziņojusi, ka tai nav datu par protestu laikā mirušiem zemniekiem.
Sektora līderi paziņoja, ka janvārī izvērtēs valdības īstenotos pasākumus un lems par turpmāko rīcību.