Zviedrijas epidemiologs Tegnels uzskata, ka trešā vakcīnas deva ir par agru
Cīņā ar pandēmiju Zviedrija tā arī neieviesa stingru karantīnas režīmu, kā to izdarīja citas valstis, bet sākotnēji paļāvās uz rekomendācijām, kas nebija obligātas, bet vēlāk, tiesa, ieviesa arī pāris ierobežojumus. Tagad, daudzām valstīm plānojot trešās vakcīnas devu, Zviedrija atkal iet "savu ceļu", norādot, ka tas ir par agru.
"Mēs šodien neredzam nekādas pazīmes, ka tās personas, kuras tika pirmās vakcinētas, būtu uzņēmīgākas pret Covid-19 infekciju nekā citi cilvēki," laikrakstam "The Brussels Times" sacīja Zviedrijas vadošais epidemiologs Anderss Tegnels.
Iepriekš "The Local" viņš arī norādīja, ka, ja trešā deva būs nepieciešama, tad esot jāpēta, vai tā ir vajadzīga visiem.
Lai gan dažas ES dalībvalstis tuvākajā laikā plāno sākt revakcinācijas kampaņu vecāka gadagājuma cilvēku vidū, Zviedrija ir nolēmusi, ka tas ir pārāk agri.
Tegnels norāda, ka valsts Sabiedrības veselības pārvalde seko attīstībai un pētījumiem citās valstīs. "Attiecībā uz ziņojumiem par infekcijas izplatību Izraēlā mēs neesam redzējuši pazīmes, kas liecinātu par līdzīgu attīstību Zviedrijā. Šobrīd 90 % no tiem, kas Zviedrijā ir smagi slimi ar Covid-19, ir nevakcinēti cilvēki. Zviedrijas mērķis ir maksimāli palielināt vakcināciju un tādējādi palielināt aizsardzību pret infekciju, lai samazinātu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu."
Vasara Stokholmā - ļaudis veldzējas pie ūdeņiem 2020. gada jūnijā pandēmijas laikā
Izraēla pirms mēneša uzsāka revakcinācijas kampaņu, dodot trešo "Pfizer/BioNTech" vakcīnu cilvēkiem vecumā no 60 gadiem. Lēmums tika pieņemts pēc infekciju skaita pieauguma jūlijā, ņemot vērā Delta varianta izplatību, kā arī provizoriskos pierādījumus, kas liecina, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem antivielu efektivitāte laika gaitā samazinās. Pakāpeniski kampaņā tika iekļautas jaunākas vecuma grupas līdz 30 gadiem, un līdz šim tā ir sasniegusi vairāk nekā 1,5 miljonus cilvēku. Tomēr ikdienas inficēšanās gadījumu skaits Izraēlā vēl nav samazinājies un sasniedz pat 10 000 dienā. Pēc Izraēlas ekspertu domām, tas būtu bijis vēl lielāks, ja netiktu veikta trešās devas vakcinācija.
Saskaņā ar "Pfizer" izpilddirektora Alberta Bourla teikto, vakcīnas aizsardzība samazinās par aptuveni 6% ik pēc diviem mēnešiem pēc otrās devas saņemšanas. Jūlija beigās viņš teica, ka ir pārliecināts, ka "trešā deva - revakcinācija - radīs imūnreakciju līdz līmenim, kas būs pietiekams, lai aizsargātos pret delta variantu".
Pašlaik aptuveni 6,6 miljoni Zviedrijas iedzīvotāju vecumā virs 18 gadiem ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu, bet 5,3 miljoni - divas. Jaunākie dati apliecina, ka Zviedrijā 11% no vakcinētajiem inficējas. "Neviena vakcīna nesniedz 100% aizsardzību," saka Tegnels, "bet vakcīnas ir efektīvas un aizsargā pret nopietnu saslimšanu".
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar Eiropas Zāļu aģentūru plāno izskatīt nepieciešamību tuvākajā laikā izdot norādījumus par revakcināciju ar trešo devu.
Pasaulē ir pauze, bet zviedri bauda dzīvi. Ainiņas Stokholmā marta beigās (2020. gads)
Zviedrijā ar Covid-19 kopš pandēmijas sākuma reģistrēti 1,2 miljoni inficēšanās, kā arī 14 685 nāves gadījumu. Respektīvi, aptuveni 11 no katriem 100 iedzīvotājiem pandēmijas laikā ir inficējušies ar Covid-19, salīdzinot ar 9,4 Lielbritānijā un 7,4 - Itālijā. Zviedrija ir reģistrējusi arī aptuveni 145 Covid-19 nāves gadījumus uz katriem 100 000 cilvēku, kas ir aptuveni trīs reizes vairāk nekā Dānija, astoņas reizes vairāk nekā Somija un gandrīz 10 reizes vairāk nekā Norvēģija.