"Lukašenko režīms turpina graut demokrātiju un cilvēktiesības," - Lielbritānija un ASV paplašina sankcijas pret Baltkrieviju
Gadu pēc pretrunīgi vērtētajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām Lielbritānijas valdība pirmdien paplašinājusi sankcijas pret Baltkrieviju un tās prezidentu Aleksandru Lukašenko.
Līdzīgi rīkosies arī Savienotās Valstis, ziņu aģentūrai AFP atklājusi kāda Baltā nama amatpersona.
"Lukašenko režīms turpina graut demokrātiju un pārkāpt cilvēktiesības," uzsvēris Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābs.
"Šīs sankcijas parāda, ka Lielbritānija neakceptēs Lukašenko rīcību," piebildis ministrs.
Savukārt Baltā nama amatpersona atklājusi, ka ASV prezidents Džo Baidens parakstīs rīkojumu par sankcijām pret Lukašenko par "vēršanos pret Baltkrievijas tautas demokrātiskajām vēlmēm un cilvēktiesībām, starptautiskajām represijām (..) un korupciju".
Amatpersona norādījusi, ka kopš Baltkrievijas varasiestādes maijā piespieda aviosabiedrības "Ryanair" lidmašīnu nosēsties Minskā, lai aizturētu baltkrievu opozicionāru Romānu Protaseviču, Lukašenko režīms ir tikai izvērsis represijas, tostarp apdraudējis Baltkrievijas olimpiskās izlases dalībnieces drošību.
Lielbritānija jūnijā pievienojās ASV, Kanādai un Eiropas Savienībai (ES) un piemēroja Baltkrievijai sankcijas pēc opozīcijas žurnālista Protaseviča aizturēšanas.
Sankcijas paplašinātas, jo "Lukašenko režīms turpina graut demokrātiju un cilvēktiesības", paziņojusi Lielbritānijas valdība.
Lielbritānija aizliegs Baltkrievijas lidsabiedrībām pārlidot Lielbritāniju un sniegt tehnisku palīdzību Lukašenko privāto lidmašīnu flotei.
Lielbritānijas Ārlietu ministrija norādījusi, ka tas samazinās peļņu, ko gūst Lukašenko režīms un ierobežos tam piekļuvi precēm, kuras var izmantot tautas apspiešanai.
Finanšu sankcijas ietver arī aizliegumu iegādāties pārvedamus vērtspapīrus un naudas tirgus instrumentus, ko izdevusi Baltkrievijas valsts un valsts bankas.
Ārlietu ministrija paziņojusi, ka šis aizliegums tiks attiecināts arī uz Minskā esošo valsts iestāžu apdrošināšanu un pārapdrošināšanu.
Tikmēr jaunās ASV sankcijas būs vērstas pret galvenajām Baltkrievijas institūcijām un Lukašenko režīma atbalstītājiem, tostarp Baltkrievijas Nacionālo Olimpisko komiteju, uzņēmējdarbības līderiem un kompānijām, piemēram, banku "Belarusian".
"Melnajā sarakstā" iekļauts arī viens no lielākajiem Baltkrievijas valsts uzņēmumiem "Belaruskali", kas ir viens no lielākajiem potaša ražotājiem.
ASV uzskata, ka Baltkrievijas Nacionālā Olimpiskā komiteja atmazgā naudu, izvairās no sankcijām un apiet vīzu aizliegumus.
Rietumvalstis jau ir noteikušas virkni sankciju pret Lukašenko un viņa režīmu, taču šķiet, ka tām ir bijusi ierobežota ietekme, jo Lukašenko turpina saņem atbalstu no Krievijas.
ASV aicinās veikt starptautisku izmeklēšanu par "Ryanair" lidmašīnas piespiedu nosēdināšanu Minskā, pieprasīs atbrīvot visus politieslodzītos un sarīkot brīvas un godīgas vēlēšanas.
Saskaņā ar cilvēktiesību organizācijas "Vjasna" ("Pavasaris") rīcībā esošo informāciju Baltkrievijā pašlaik ir 603 politieslodzītie.