Izvarošana, spīdzināšana, nāve. Bēgļu biznesa šķērmā puse jeb - ko viņi piedzīvo ceļā uz Eiropu
Āfrikas migrantu pārvešana uz Eiropu ir peļņu nesošs bizness. Ētikas nekādas - visu nosaka nauda. Bēgļu kailā dzīvība ceļā uz Eiropu bieži vien karājas mata galā.
Pasaulē

Izvarošana, spīdzināšana, nāve. Bēgļu biznesa šķērmā puse jeb - ko viņi piedzīvo ceļā uz Eiropu

Jauns.lv

Lībieši Ermias Džermijs, Mereds Medhanijs un viņu bandas locekļi ir ļoti turīgi ļaudis. Šķiet, arī likumsargiem nenotverami. Pēdējo divu gadu laikā banda organizējusi migrantu "ceļojumus" pār Vidusjūru uz Eiropu, sapelnot milzu naudu par cilvēku kontrabandu. Eiropai, arī Latvijai, šobrīd bēgļu jautājums sagādā vislielākās galvassāpes, valda emociju kokteilis: bailes, naids, žēlums, arogance. Bēgļu jautājumā vienaldzīgo nav - viedoklis ir katram.

Izvarošana, spīdzināšana, nāve. Bēgļu biznesa šķēr...

Lielākā daļa no bēgļiem ir kontrabandas migranti. Cilvēki, bēgot no nemierīgajiem Āfrikas reģioniem un cerot uz rāmāku un labāku dzīvi, patstāvīgi dodas no dzimtenēm prom, bet pa ceļam liela daļa no migrantiem kļūst par bandu upuriem. Sicīlijas (Itālijā) prokuratūra publiskojusi dažus šokējošus stāstus, ar kuriem padalījušies bēgļi, kas nonākuši Eiropā. Viņi visi bija Medhanija un Džermija biznesa sastāvdaļa.

Kas jāpiedzīvo pirms iekāpšanas pārpildītā laivā

19 gadus veca eritrejiete stāsta: "Pagājušā gada jūlijā es kopā ar 130 citiem cilvēkiem gājām pa tuksnesi starp Sudānu un Lībiju. Bijām tikai 20 sievietes. Piepeši mūs apstādināja vīrieši ar ieročiem, sašķiroja grupās un lika sakāpt busiņos. Mūs aizveda uz mājām, kurās bija apmēram piecdesmit vīriešu, viņi bija no Sudānas un Somālijas. Mūs sadalīja pa telpām, ieslēdza tajās, atņēma dokumentus un telefonus. Telefonos tika sameklēti ģimenes locekļu vārdi, veikts zvans un pieprasīta izpirkuma maksa. Par atbrīvošanu tika prasīta nauda," bēgles sacīto atstāsta Sky News.

Jaunā sieviete atklāj, ka migrantu biznesa mašinērijā, nokļūstot bandu nagos, nekāda komforta nav. Piemēram, ieslodzītajiem telpā visu laiku jāstāv kājās, turklāt jānoskatās nežēlībā. "Es redzēju, kā citus spīdzina dažādos veidos. Ar stekiem vai elektrošoku pēdu rajonā. Tiem, kas sadumpojās, viņi ar virvi sasēja kopā kājas un kaklu - pie mazākās kustības sitās ciet elpa," atceras bēgle.

Bandas prasītā izpirkuma cena svārstījās no 3000 līdz 3500 tūkstošiem ASV dolāru. Somālietis, kurš bija arī mājas atbildīgais, sazinājies ar visiem jaunietes tuvākajiem radiem. Viņa un citi migranti gūstā pavadīja desmit dienas, kamēr ģimenes locekļi meklējuši naudu izpirkumam. Šo dienu laikā meiteni izvaroja gan mājas saimnieks, gan viņa rokaspuisis. "Viņš un divi citi palūdza mani iziet no istabas, tad nogrūda uz klona, turēja rokas un aizspieda muti, uzlēja man uz galvas benzīnu, kas dedzināja skalpu un seju... Ar to viņiem nepietika. Viņi mani izvaroja. Uzbrucēji nelietoja izsargāšanās līdzekļus, un viņiem bija nospļauties uz maniem 18 gadiem un to, ka biju nevainīga," par elli stāsta eritrejiete.

Bēgle domā, ka pilnībā visas 20 sievietes piedzīvoja izvarošanu. Kad meitenes tika izsauktas no telpas laukā, bijis skaidrs, ka somāliešiem vajag izklaidi. "Kādu dienu izveda divas. Pēc stundas atgriezās tikai viena. Viņa pastāstīja, ka tika ar auto ievesta tuksnesī, kur viņu izvaroja trīs vīrieši. Otra meitene aizbēgusi, taču, visticamāk, notverta un nošauta."

Izcili organizēts "ceļojums"

Anonīms vīrietis, kuram bija 35 gadi, kad viņš pērn sasniedza Itālijas krastus, arī tika nolaupīts, un viņam bijusi pat telefonsaruna ar Ermiu Džermiju, ko uzskata par bandas līderi. "No mājas, kurā mūs turēja, līdz Tripolei, ostas pilsētai, mūs pārvietoja pat ar pieciem dažādiem transportiem. Un katru reizi šoferi zināja, kur, kad un kā transportus mainīt," stāsta vīrietis, ieskicējot, cik labi organizēts ir migrantu plūsmas bizness.

Kad viņš nokļuvis Tripolē, draugi no Sudānas teikuši, ka ceļojumu uz Sicīliju - uz Itāliju Eiropā - organizē Ermia. Tika piezvanīts pašam galvenajam, kurš laipni norādījis, ka līdz laivas atiešanas brīdim bēglim jāuzkavējas kādā no Ermiam piederošajām mājām. Par viņa un māsas nogādāšanu Eiropā bandas vadonis gribējis 3600 dolāru. "Šo naudu samaksāja mani radi Sudānā," vēlāk Sicīlijas policijai atklājis bēglis.

Kāda bija Ermias sarūpētā māja, kurā nācies uzturēties? Tā līdzinājusies lauku saimniecībai, un ēku kompleksā gulējuši gandrīz 600 cilvēku. "Mums deva ēst maizi divreiz dienā, tas arī viss," viņš atceras.

Pa šādiem maršrutiem notiek galvenā bēgļu plūsma.
Pa šādiem maršrutiem notiek galvenā bēgļu plūsma.

"Vajadzēja aizskaitīt naudu kādam cilvēkam Izraēlā"

Vēl kāds bēglis, 23 gadus vecs vīrietis, apliecina, ka nolaupīto migrantu plūsma patiešām ir izcilā organizatoriskā līmenī: "Ceļā uz Tripoli mana grupa mainīja mašīnas astoņas vai deviņas reizes. Somālieši organizēja transportlīdzekļus, un katru reizi vadītāji sazinājās ar nākamo, kad un kur tas pārņems stafeti," viņš stāsta, "kad ieradāmies pilsētā, mūsu grupai zvanīja pats Ermia un aicināja uz savu māju". Par šī konkrētā cilvēka pārvešanu uz Sicīliju tika prasīti 1600 dolāru, un naudu vajadzējis pārskaitīt uz kādu kontu Izraēlā. "Pēc tam, kad naudu pārskaitīju, bija jāgaida vēl mēnesis pirms tikām laivā. Pats Ermia šajā laikā mājā parādījās vienu vienīgu reizi. Viņš ir īsa auguma plecīgs vīrietis," nenotveramo bandas līderi raksturo migrants.

Pārvedot migrantus, Džermijs divu gadu laikā, visticamāk, kļuvis par miljonāru.
Pārvedot migrantus, Džermijs divu gadu laikā, visticamāk, kļuvis par miljonāru.

Uzzinot, ka 900 bēgļu kuģis nogrimis, diriģenti smējušies

Aprīlī Itālijas policija izplatīja fotorobotu, kāds varētu izskatīties migrantu kontrabandas galvenais organizators Ermia Džermijs. Tikmēr par otru vīrieti, Meredu Medhaniju, kura iesauka ir "Ģenerālis" un kurš, pēc visa spriežot, ir vēl galvenāks par Ermiu, informācija ir knapāka. Zināms, ka Medhanijam ir 34 gadi un arī viņš dzīvo Tripolē. Medhanija Lībijas policijā labi zināms saistībā ar pārblīvētu kuģu ceļojumiem, taču šīs valsts likuma robi ļauj ērti noziegumu paslēpt - "piesiet" neko nevar.

"Saka, ka man esot pārāk daudz [cilvēku] uz klāja, bet viņi taču ir tie, kas grib braukt prom steigā," par vienu no pērnvasar notikušajām bēgļu kuģa letālajām traģēdijām izteicies Medhanija.

Kad šopavasar Vidusjūrā nogrima migrantu kuģis, paņemot dzelmē 900 cilvēkus, Ermia Džermijs esot smējies: "Nu, laikam nomira, neko darīt!"

Lībijas policija biznesmeņu pāri saistībā ar vairāku kuģu avārijām gribējusi arestēt jau pērn, taču tas nav izdevies valstī valdošā bardaka dēļ. Kopš Muamara Kadafi režīma krišanas kontrabandas darījumi valstī vairs nav kontrolējami. Starp citu, pašam Medhanijam ir Zviedrijā dzīvojoša sieva un bērns, bet abi partneri Džermijs un Medhanijs dzīvo Tripolē un pelna miljonus par bēgļu pārvešanu.

Bēgot no savām valstīm, nelegālie imigranti visbiežāk izmanto piepūšamās laivas - gan maziņas, gan lielākas, taču tās visas ir pārpildītas. Tāpat bēgšanai izmanto arī nedrošas laivas un nelielus kuģus.

Ar šādiem peldlīdzekļiem Vidusjūrā ceļo nelegālie migranti

Bēgot no savām valstīm, nelegālie imigranti visbiežāk izmanto piepūšamās laivas - gan maziņas, gan lielākas, taču tās visas ir pārpildītas. ...

Astrīda Bomis/Foto: Ekrānuzņēmumi no SkyNews/Mail Online/Reuters

Tēmas