Pasaulē
2021. gada 25. maijs, 13:52

Pēc ilgākas pauzes publicē fotogrāfiju ar mīklaini gūstā ieslodzīto Dubaijas princesi Latifu

Jauns.lv

Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) pieprasījuma pierādīt, ka par Dubaijas princesi dēvētā Dubaijas līdera Muhameda al Maktuma meita Latifa ir dzīva, sociālās saziņas vietnē "Instagram" parādījušās vairākas fotogrāfijas, kur sieviete sēž pilsētas iepirkšanās centrā.

Pēdējās ziņas par princesi līdz šim tika saņemtas pirms vairākiem mēnešiem, kad mediju rīcībā nonāca videoieraksts, kur Latifa stāsta, ka tiek turēta gūstā kādā villā.

Ja apstiprināsies, ka nupat publicētās fotogrāfijas ir autentiskas un uzņemtas tagad, tā būs viena no dažām reizēm, kad viņa nofotografēta publiskā vietā pēc neveiksmīgā un skandalozā bēgšanas mēģinājuma, cenšoties aizmukt no tēva jahtā pāri Indijas okeānam.

foto: ekrānuzņēmums no REUTERS video
Publicētais attēls, kur Latifa redzama publiskā vietā.

Latifas atbalstītāji bieži pauž nosodījumu, ka 35 gadus vecā sieviete tiek turēta gūstā pret savu gribu, taču Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) pārstāvji to stingri noliedz.

Aprīlī ANO pārstāvji pieprasīja AAE, lai tā pierāda, ka Latifa ir dzīva un atbrīvo sievieti no ieslodzījuma. Šis pieprasījums nāca pēc tam, kad BBC februārī parādīja video, ko sieviete slepus nofilmējusi.

Nesenās fotogrāfijas publicējusi kāda sieviete vārdā Šaineda Teilore, un tiek teikts, ka viņa AAE valsts skolā strādā par skolotāju. Viņa neatsaucās uz mediju lūgumu komentēt fotogrāfiju tapšanas apstākļus. Tāpat komentārus aģentūrai "Reuters" nesniedza Dubaijas oficiālās amatpersonas.

Par ko ir stāsts?

Latifa 2018.gada februārī mēģināja aizbēgt no AAE, bet viņas plāns izgāzās. Sieviete tika atrasta, bet cilvēki sāka uztraukties par viņas likteni, jo viņa vienkārši pazuda.

Stāstu par Latifu plašākai sabiedrībai 2018.gada nogalē atklāja BBC dokumentālā filma "Pazudušās princeses mistērija. Bēgšana no Dubaijas".

Latifa al Maktuma ir viena no AAE premjera un Dubaijas līdera Muhameda al Maktuma sešām meitām, par kuru pieejamā informācija liecina, ka viņa dzīvojusi nudien luksusa dzīvesveidu. Tomēr Latifa divreiz mēģinājusi no valsts aizbēgt, taču pēc otrā mēģinājuma pazudusi bez vēsts. Pēdējo bēgšanu viņa plānojusi gadiem ilgi, taču tā beidzās ar fiasko.

Pirmo bēgšanas mēģinājumu Latifa veica, būdama vien 16 gadus veca, bet otro sāka plānot 2011.gadā. Viņai palīdzējis kuģu inženieris Ērvs Žubērs, kurš pats uzrakstījis grāmatu par savu bēgšanu no emirātiem.

Latifas plāns bija ar piepūšamo laivu tikt līdz starptautiskajiem ūdeņiem, kur Žubērs viņu sagaidīs ar jahtu. Tomēr pēc dažu dienu ceļa, 48 kilometrus no galamērķa, AAE karavīri bēgļus pārtvēruši. Žubērs un Latifas draudzene, kura devusies ceļā kopā ar viņu, atbrīvoti, bet Latifa aizvesta nezināmā virzienā.

Kāpēc Latifa bēga?

Neilgi pirms Latifa grasījās aizbēgt no Dubaijas, viņa ierakstīja video, kurā apsūdzēja savu tēvu, šeihu Muhamedu, daudzu cilvēku slepkavībās, kā arī slepkavību piesegšanā. "Drīz es no šejienes pazudīšu. Ja man neizdosies, tad šis video daudz ko palīdzēs. Manam tēvam rūp tikai viņa reputācija, - tās dēļ viņš ir gatavs pat nogalināt.

Ja jūs šo video redzat, tad es esmu vai nu mirusi, vai arī ļoti sarežģītā situācijā," vēstīts Latifas videoierakstā.

Pēc tam, kad pieauga sabiedrības sašutums un bažas par sievietes likteni, Apvienotie Arābu Emirāti publicēja attēlu, kurā Latifa redzama, pusdienojot kopā ar kādreizējo Īrijas prezidenti Mēriju Robinsoni. Šeiha meita bija ģērbusies vienkāršā džemperī un pelēkās džinsu biksēs. Visos attēlos Latifas skatiens vērsts prom no kameras.

Ar šādu rīcību Latifas tēvs gribēja radīt iespaidu, ka ar sievieti viss ir kārtībā un viņa ir kopā ar ģimeni.

Tēvs viņu turot gūstā

Kā vēstīja BBC, Latifai šo gadu laikā izdevies nosūtīt draugiem slepeni ierakstītas videoziņas, kurās viņa stāsta, ka tiek turēta gūstā.

Video Latifa stāsta, kā bēgšanas laikā cīnījusies pret viņas sagūstītājiem. Viņa tikusi sazāļota un pēc tam zaudējusi samaņu. Bezsamaņā sieviete aiznesta uz privāto lidmašīnu un nogādāta atpakaļ Dubaijā.

Viņa tiekot turēta viena bez piekļuves medicīniskai vai juridiskai palīdzībai tēva villā, kurā aizvērti visi logi un durvis. Viņu apsargājot vairāki policisti. "Esmu gūstekne un villa ir pārvērsta cietumā," viņa stāsta. "Es pat nevaru iziet ārā, lai ieelpotu svaigu gaisu."

"Es nezinu, kad mani izlaidīs no šejienes un kādā stāvoklī es būšu, kad tas notiks," viņa saka vienā no uzņemtajiem video.

"Katru dienu es uztraucos par savu drošību un dzīvību. Es tiešām nezinu, vai spēšu izdzīvot šajā situācijā. Policisti man draud, ka ieslodzījumā pavadīšu visu mūžu un nekad vairs neredzēšu saules gaismu."

Vienā no vēstīm šeiha meita Latifa stāsta, ka viņai viss jau ir apnicis. "Šis ir cirks," viņa saka. "Es nezinu, ko viņi plāno ar mani darīt."

Videoklipi tika ierakstīti vairāku mēnešu garumā tālrunī, kuru Latifa saņēmusi slepeni. Viņa tos ierakstīja vannasistabā, jo tā bija vienīgā telpa ar slēdzamām durvīm.

Latifa nav vienīgā bēgle

2019.gadā no dzīves Dubaijā uz Londonu kopā ar diviem bērniem aizbēgusi arī Muhameda al Maktuma iepriekš pieminētā sieva Haija.

Savukārt 2000.gadā līdzīgu likteni Latifas piedzīvojusi arī viņas vecākā māsa Šama.

Tas noticis brīdī, kad šeiha ģimene atpūtusies Lielbritānijā, un Šama pametusi apmešanās vietu. Jaunieti atrada pēc diviem mēnešiem un ar privāto lidmašīnu nogādāja atpakaļ emirātos. Ārī Šama toreiz sazāļota ar kādu narkotisko vielu.