Tehnogēnajā katastrofā cietušajā Ķīnas pilsētā joprojām valda spriedze. FOTO
Ķīnas Tjaņdziņas pilsētā, ko pagājušajā trešdienā satricināja smaga tehnogēnā katastrofa, glābēji joprojām turpina savākt bīstamās ķimikālijas, baidoties, ka gaidāmais lietus var izraisīt jaunu nelaimi.
Proti, sprādziena sagrautajā noliktavā glabātajam nātrija cianīdam saskaroties ar ūdeni, var izdalīties indīga un viegli uzliesmojoša gāze - cianīdūdeņradis.
Informācija par notikušo joprojām ir pretrunīga. Aģentūra "Siņhua" citē Tjaņdziņas vides aizsardzības biroja galveno inženieri Bao Dzinlinu, kas sacījis, ka 700 tonnas nātrija cianīda atrastas neskartas, bet saskaņā ar mediju ziņām noliktavā bijis atļauts uzglabāt tikai 24 tonnas šīs bīstamās vielas, kas tiek izmantota metalurģijā un kalnrūpniecībā. Ziņots, ka tur atradušās arī citas sprādzienbīstamas ķimikālijas.
Tikmēr pilsētas vicemērs He Šušaņs sacījis, ka sprādzienos cietuši kopumā aptuveni 18 000 konteineri, tai skaitā 1700-1800 konteineri ar bīstamām ķimikālijām.
Pirmdien Tjaņdziņā nograndis vēl viens sprādziens, kas, par laimi, gan nav prasījis upurus.
Cianīda savākšanā iesaistīts karaspēks, un pilsētas vadība solījusi, ka līdz pirmdienas vakaram šis darbs faktiski tiks pabeigts. Kā norādījis armijas pārstāvis, neskartās mucas tiks aizgādātas projām, bet tajās, kas sprādzienos cietušas, cianīds tikšot neitralizēts ķīmiskā ceļā, vēsta aģentūra "Siņhua".
Oficiāli apstiprinātais bojāgājušo skaits sasniedzis 114, bet 70 cilvēki joprojām tiek uzskatīti par pazudušiem. Ievainoto skaits pārsniedz 700 un 57 no viņiem ir kritiskā stāvoklī.
Tikmēr cilvēki, kas spēcīgajos sprādzienos zaudējuši pajumti, pirmdien rīkoja protesta akciju, pieprasot kompensēt viņiem nodarīto un paužot satraukumu, ka nelaimes vietā piesārņota gan zeme, gan ūdens, gan gaiss.
"Mēs, cietušie, pieprasām - atdodiet mums atpakaļ mūsu mājas!", "Bērni jautā: Kā lai mēs izaugam veseli?" - vēstīja protestētāju plakāti.
Aptuveni 6000 evakuēto izmitināti telšu pilsētiņās, studentu kopmītnēs un skolās.
Sprādzienā vietā veiktās notekūdeņu analīzes liecina, ka nātrija cianīda koncentrācija tajos pārsniedz pieļaujamo normu 27 reizes.
Oficiālie Ķīnas mediji centušies noklusināt jautājumus par katastrofas cēloņiem, uzsverot, ka iespējamās atbildes iznīcinājuši sprādzieni un ugunsgrēki. Taču medijos tiek atgādināts kāda ugunsdzēsēja stāstītais, ka viņa kolēģi pirms sprādziena vairāk nekā desmit minūtes ar ūdens šļūtenēm dzēsuši liesmas, bet neviens nav viņus brīdinājis, ka tur varētu glabāties bīstamas ķimikālijas, kas nedrīkst saskarties ar ūdeni. Vēlāk šī informācija no laikraksta "Southern Weekly" tīmekļa vietnes pazuda, bet pirmdien par to atkal atgādinājis izdevums "Beijing Youth Daily".
Postošā sprādziena radītās sekas Ķīnā
Sprādziens noliktavā Ķīnā izraisa plašus postījumus
Ķīnas ziemeļu pilsētā Tjaņdziņā trešdienas vakarā notika vairāki spēcīgi sprādzieni noliktavā, nogalinot vismaz 17 cilvēkus un ievainojot vairāk nekā 400, ...
LETA/Foto: AFP/LETA, EPA/LETA